پیکسـی!

قالب چند منظوره پیکسی، یکی از بهترین و بی نظیرترین قالب های وردپرسی است که تاکنون منتشر شده است، با قالب پیکسی دیگر نگران حال و هوای سایتتان نباشید!

تلفــن: 09120000000

تشخیص گواهینامه ایزو معتبر – چگونه اعتبار گواهی ایزو را بررسی کنیم؟

تشخیص گواهینامه ایزو معتبر – چگونه اعتبار گواهی ایزو را بررسی کنیم؟

تشخیص گواهینامه ایزو معتبر
تشخیص گواهینامه ایزو معتبر

تشخیص گواهینامه ایزو معتبر اهمیت بسیاری دارد زیرا گواهینامه‌های معتبر نشان‌دهنده تعهد سازمان به رعایت استانداردهای بین‌المللی در زمینه‌های مختلفی مانند مدیریت کیفیت، ایمنی و محیط زیست هستند. گواهینامه ایزو معتبر، گواهینامه‌ای است که از مراجع صدور تحت اعتبار IAF یا ASCB صادر گردد. در این مقاله ASCB و IAF را معرفی می‌کنیم و به نحوه تشخیص گواهی ISO معتبر و تأثیر آن بر کسب‌وکارها می‌پردازیم.

 

eiqm baner333
contact eiqm

گواهی ISO معتبر چیست؟

گواهی ایزو معتبر، سندی است که توسط یک نهاد تأیید صلاحیتIAF  یا ASCB صادر و در وب‌سایت این مراجع رجیستر می‌شود. این مدرک به عنوان اثباتی از اینکه سازمان، الزامات خاصی را با توجه به نوع گواهی ISO مرتبط با مدیریت کیفیت، مدیریت محیط زیست، امنیت اطلاعات یا… کسب کرده است، عمل می‌کند.

در صورتی که سوالی دارید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید.
برای مشاوره رایگان با تلفن های ۳۳۴۴۷۷۶۵-۰۲۳ و ۳۳۴۴۷۷۶۶-۰۲۳ تماس بگیرید.

اهمیت تشخیص گواهینامه ایزو معتبر

داشتن یک گواهینامه ایزو معتبر به مشتریان، شرکا و سایر ذی‌نفعان اطمینان می‌دهد که سازمان دارای فرآیندها و سیستم‌های مدیریتی مؤثر و قابل اعتمادی است. این امر می‌تواند منجر به افزایش اعتماد مشتریان، بهبود وجهه سازمان، فراهم‌کردن فرصت‌های جدید در بازار، افزایش بهره‌وری و کاهش ضایعات شود. بنابراین، اطمینان از اعتبار گواهینامه ایزو برای حفظ رقابت‌پذیری و موفقیت بلندمدت سازمان بسیار حیاتی است.

اهمیت تشخیص گواهینامه ایزو معتبر

گواهینامه ایزو معتبر را چگونه تشخیص دهیم؟

کسب‌وکارهایی که گواهی ISO معتبر دارند، تعهد خود را به کیفیت، کارآیی و رضایت مشتریان اثبات می‌کنند و در نتیجه اعتبارشان در بازار افزایش می‌یابد. برای تشخیص اعتبار یک گواهینامه ایزو معتبر، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. تهیه لیستی از مراجع صدور گواهینامه (CB)
 2. بررسی نهاد تأیید صلاحیت مراجع صدور (AB)
 3. چک‌کردن نام مرجع صدور در وب‌سایت نهاد بالادستی (ASCB و IAF)
 4. تأیید جزئیات گواهی مثل کد رجیستر، تاریخ انقضا، هزینه صدور، زمان صدور و…

با انجام این مراحل، می‌توانید به راحتی اعتبار یک گواهی ایزو را تشخیص دهید و از صحت آن اطمینان حاصل کنید.

«فراموش نکنید که داشتن کد رجیستر آنلاین به تنهایی ملاک اعتبار یک گواهینامه ایزو نیست؛ بلکه تنها زمانی گواهینامه اعتبار دارد که از طریق مراجع صدور تحت اعتبار IAF یا ASCB صادر شود.»

اهمیت دریافت گواهینامه ایزو معتبر

دریافت گواهینامه ایزو یکی از موارد حیاتی برای سازمان‌ها و کسب‌وکارهاست؛ اما مهم است که قبل از اخذ گواهی، حتما اعتبار CB مربوطه را بررسی کنیم. برخی از دلایل اهمیت تشخیص گواهینامه ایزو معتبر عبارت‌اند از:

 • تضمین کیفیت
 • افزایش اعتماد مشتریان
 • ورود به بازارهای جدید
 • بالا بردن بهره‌وری و کاهش ضایعات
 • موفقیت در مناقصات

مراجع صدور معتبرگواهینامه ایزو (CB)

برای تشخیص گواهینامه ایزو معتبر ابتدا باید با CBهای معتبر آَشنا شوید. مراجع صدور گواهینامه ایزو (CB) به نهادهایی می‌گوییم که مسئول صدور گواهینامه‌های ایزو برای سازمان‌ها هستند. این شرکت‌های خصوصی بر اساس الزامات ایزو ۱۷۰۲۱ مورد ممیزی مراجع اعتباردهی بالادستی (AB) قرار گرفته‌اند و برای صدور گواهینامه‌های ایزو تایید صلاحیت شده‌اند.

cbها باید دارای اعتبار و اعتماد عمومی باشند و به دقت مراحل ارزیابی و صدور گواهینامه را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که سازمان‌ها واقعاً به استانداردهای مورد نیاز ایزو پایبند هستند.

مراجع اعتباردهی شرکت‌های صدور گواهینامه ایزو (AB)

مراجع اعتباردهی(AB)  یا نهادهای بالادستی شرکت‌های صدور گواهینامه ایزو نهادهایی هستند که وظیفه اعتباردهی و تأیید صلاحیت مراجع صدور گواهینامه ایزو (CB) را بر عهده دارند. این مراجع معتبر باید دارای استانداردهای بین‌المللی و تخصص موردنیاز برای اعتباردهی به مراجع صدور گواهینامه باشند. وظیفه اصلی مراجع اعتباردهی، ارزیابی و تأیید کیفیت و صلاحیت فنی CBها است تا اطمینان حاصل شود که این مراجع قادر به ارائه خدمات صدور گواهینامه با استانداردهای بین‌المللی هستند.

 مراجع اعتباردهی باید بر اساس اصول شفافیت، عدالت و شیوه‌های عملیاتی معتبر اقدام به اعتباردهی به مراجع صدور گواهینامه کنند. این مراجع با اعتباردهی و صدور گواهینامه به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا اعتماد و اعتبار بیشتری برای برندهای خود در بازار بین‌المللی ایجاد کنند.

معرفی ASCB و IAF

انجمن جهانی اعتباردهی(IAF)  یک سازمان بین‌المللی است که مسئول تنظیم و هماهنگی فعالیت‌های مرتبط با صدور گواهینامه‌ها و تأیید صلاحیت مراکز صدور است. این انجمن متشکل از اعضایی است که اهدافی همچون افزایش اعتماد مشتریان به صدور گواهینامه‌های ایزو، تضمین استانداردهای بین‌المللی و ارتقای کیفیت خدمات را دنبال می‌کند.

سرویس اعتباردهی مراجع صدور (ASCB) نیز یک مرجع اعتباردهی بین‌المللی است که مسئول تأیید صلاحیت و اعتباردهی به مراجع صدور گواهینامه ایزو می‌باشد. این سازمان دارای استانداردهای بین‌المللی و تخصص لازم برای اعتباردهی به مراجع صدور گواهینامه ایزو است و به افزایش اعتماد عمومی به صدور گواهینامه‌های ایزو کمک می‌کند.

نحوه تشخیص گواهینامه ایزو معتبر ASCB و IAF

برای استعلام اعتبار گواهینامه ایزو و تشخیص اعتبار گواهینامه‌های صادره توسط سازمان‌هایی مانندASCB  و IAF، می‌توانید مراحل زیر را طی کنید:

 1. بررسی وبسایت رسمی: بهترین راه برای تشخیص اعتبار گواهینامه‌های صادره توسط این سازمان‌ها، مراجعه به وبسایت رسمی آنهاست. در این وبسایت‌ها، معلومات مربوط به گواهینامه‌های صادره، فهرست مراجع صدور گواهینامه و سایر اطلاعات مربوطه قابل دسترسی است.
 2. بررسی لیست مراجع اعتباردهی: نام مراجع اعتباردهی معتبر معمولاً در لیست‌های رسمی که این سازمان‌ها منتشر می‌کنند قرار دارند. با بررسی این لیست‌ها می‌توانید از اعتبار CB موردنظر اطمینان حاصل کنید.
 3. تأیید اعتبار از طریق تماس مستقیم: در صورت لزوم، می‌توانید با تماس مستقیم با مراجع صدور گواهینامه یا مراجع اعتباردهی مربوطه، از اعتبار گواهینامه‌ها اطمینان حاصل کنید و سوالات خود را مطرح کنید.

مواردی که به تشخیص گواهینامه ایزو معتبر کمک می‌کند

علاوه بر موارد مطرح شده، موارد زیر نیز می‌توانند به شناخت گواهینامه ایزو معتبر کمک کنند:

 • بررسی تاریخ صدور و انقضای گواهینامه ایزو
 • بررسی استانداردهای مرتبط با محصول یا خدمت مورد نظر
 • بررسی کد رجیستر گواهینامه و تطابق آن با اطلاعات موجود در پایگاه داده‌های رسمی
 • بررسی نظرات و تجربیات افرادی که قبلاً با این سازمان‌ها همکاری داشته‌اند

مزایای داشتن گواهی ISO معتبر

آشنایی با نحوه تشخیص گواهی ایزو معتبر و در نهایت اخذ یک گواهی معتبر برای سازمان، موجب تأسیس و حفظ فرآیندهای کارآمد، بهبود بهره‌وری و کاهش ضایعات می‌شود. همچنین می‌تواند راه‌هایی برای ورود به بازارهای جدید ایجاد کند و اطمینان مشتریان را نسبت به برند جلب کند.

چالش‌های تشخیص گواهینامه ایزو معتبر

اخذ و حفظ گواهی ISO، نیاز به سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در زمینه زمان، منابع مالی و نیروی انسانی دارد که می‌تواند برای شرکت‌های کوچک یا متوسط ​​که با محدودیت منابع مواجه هستند، مشکل‌ساز باشد. گسترش گواهی‌های تقلبی نیز یک چالش برای سازمان‌ها و نظارت‌کنندگان در اثبات اصالت گواهی‌ها است.

گواهی ISO معتبر چیست؟

جمع‌بندی

تشخیص گواهینامه ایزو معتبر برای سازمان‌هایی که به تأیید اعتبار، بهبود کارایی و کسب مزیت رقابتی در بازار جهانی علاقه‌مندند، بسیار حیاتی است. لذا با وجود چالش‌هایی مانند افزایش تعداد گواهی‌های تقلبی، هزینه بالا و پیچیدگی فرایند اخذ، حتما باید با نحوه استعلام این گواهی‌ها آَشنا باشیم؛ که این امر ایزو را به یک سرمایه‌گذاری ارزشمند برای کسب‌وکارهایی که به عالی بودن متعهد هستند، تبدیل می‌کند.

سوالات متداول

 در این مقاله با انواع ایزو معتبر و نحوه استعلام اعتبار ایزو آشنا شدیم. در ادامه به برخی سوالات متداول در این باره پاسخ می‌دهیم:

چگونه می‌توانم اعتبار یک گواهی ایزو را تأیید کنم؟

شما می‌توانید اعتبار یک گواهی ISO را از طریق بررسی وضعیت اعتبار نهاد تأیید صلاحیت و تأیید جزئیات گواهی از طریق پایگاه‌های داده رسمی تأیید کنید.

آیا اخذ ایزو برای همه کسب‌وکارها الزامی است؟

گواهی ISO برای همه کسب‌وکارها الزامی نیست. با این حال، ممکن است در برخی صنایع یا توسط مشتریان یا شرکای خاصی مورد نیاز باشد.

برای اخذ ایزو معتبر چقدر زمان لازم است؟

زمان لازم برای استعلام و کسب گواهی ISO به عواملی مانند اندازه سازمان، پیچیدگی فرآیندها و کارایی پیاده‌سازی بستگی دارد.

از کجا گواهینامه ایزو بگیریم؟

اولین نکته‌ای که برای دریافت گواهینامه انواع استانداردها باید به آن توجه داشته باشید این است که گواهینامه‌ای معتبر است که از مراجع صدور تحت اعتبار IAF یا ASCB صادر شود. پیش از عقد قرارداد و دریافت گواهینامه حتما بررسی کنید که نام مرجع صدور در لیست منتشر شده در سایت نهادهای نام‌برده قابل مشاهده باشد؛ در غیر این صورت گواهی فاقد اعتبار خواهد بود.

دومین نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که برای دریافت خدمات مشاوره یا صدور باید به دفتری مراجعه کنید که دارای پروانه و مجوز رسمی دولتی در آن حیطه باشد تا امکان پیگیری و استیفای حقوق در صورت بروز هر گونه مشکل برای شما محفوظ بماند.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی جهت دریافت گواهینامه ایزو معتبر می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان مجموعه EIQM CET از طریق تماس با ما بهره ببرید.


مشاوره رایگان
شما می‌توانید با تکمیل فرم زیر، قبل از سفارش گواهینامه ایزو، از مشاوره رایگان کارشناسان EIQM استفاده نمایید.