پیکسـی!

قالب چند منظوره پیکسی، یکی از بهترین و بی نظیرترین قالب های وردپرسی است که تاکنون منتشر شده است، با قالب پیکسی دیگر نگران حال و هوای سایتتان نباشید!

تلفــن: 09120000000

گواهینامه FSSC 22000 (سیستم ایمنی مواد غذایی)

گواهینامه FSSC 22000 (سیستم ایمنی مواد غذایی)

گواهینامه fssc 22000
گواهینامه fssc 22000

گواهینامه FSSC 22000 به معنای یک سیستم مدیریت ایمنی غذایی است که بر اساس استانداردهای FSSC 22000 توسعه یافته است. به طور کلی، استاندارد FSSC 22000 یک سیستم مدیریت ایمنی غذا براساس استاندارد ISO 22000 است که توسط بنیاد FSSC (Food Safety System Certification) توسعه یافته است. این استاندارد اجازه می‌دهد تا سازمان‌ها در صنعت غذا و نوشیدنی از یک سیستم مدیریت ایمنی غذا برخوردار شوند و تضمین کنند که محصولات غذایی آن‌ها سالم و ایمن هستند.

eiqm baner333
contact eiqm

گواهینامه FSSC 22000 چیست؟

خطرات و حوادث ایمنی در هر مرحله از زنجیره تأمین مواد غذایی وجود دارد. استاندارد FSSC 22000 یک طرح ایمنی مواد غذایی است که بر اساس استاندارد بین‌المللی ایزو ۲۲۰۰۰ تدوین شده است. شرکت‌هایی که در صنایع غذایی فعالیت می‌کنند می‌توانند گواهینامه این استاندارد را اخذ کنند تا نشان دهند که سیستم مدیریت ایمنی غذایی آن‌ها با استانداردهای جهانی سازگار است و از تعهدات به ایمنی و کیفیت غذا پیروی می‌کند.

در صورتی که سوالی دارید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید.
برای مشاوره رایگان با تلفن های ۳۳۴۴۷۷۶۵-۰۲۳ و ۳۳۴۴۷۷۶۶-۰۲۳ تماس بگیرید.

استاندارد FSSC 22000 چیست؟

طرح ایمنی مواد غذایی FSSC 22000 یک استاندارد ایمنی مبتنی بر ISO است که شفافیت را در طول زنجیره تأمین مواد غذایی ترویج می‌کند. این استاندارد یک سیستم جامع برای مدیریت ایمنی غذا در سراسر زنجیره تأمین فراهم می‌کند و در برگیرنده نیازهای مرتبط با سیستم‌های مدیریت ایمنی غذایی، تأمین مواد اولیه، تولید، فرآوری، توزیع و خدمات مرتبط با غذا است. همچنین راهی برای اطمینان از کنترل اقدامات ایمنی در سازمان شما و در کل زنجیره تأمین فراهم می‌کند تا یک سیستم مدیریت ایمنی غذایی مطمئن داشته باشید. گواهینامه FSSC 22000 توسط شرکت GFSI (شاخص نوین امنیت غذایی جهانی) و سایر طرح‌های ایمنی غذایی مانند BRC یا IFS به رسمیت شناخته می‌شود.

گواهینامه FSSC 22000 چیست؟

متن استاندارد FSSC 22000 با ویرایش نسخه ۵.۱

 FSSC نسخه ۵.۱ FSSC 22000 را در ۳ ژوئن ۲۰۱۹ منتشر کرد. حفظ اعتبار این گواهینامه مستلزم این است که به کمک نهادهای صدور مربوطه کلیه تغییرات لازم را انجام داده و دامنه اعتبار خود را ارتقا دهید. از دلایل اصلی انتشار نسخه اصلاحی این استاندارد این بود که با نسخه جدید ISO 22000: 2018، الزامات GFSI و روند بهبود مداوم منطبق شود.

کاربردهای گواهینامه FSSC 22000

 FSSC 22000 برای صدور گواهینامه سیستم‌های ایمنی مواد غذایی ایجاد شد که ایمنی را در طی تولید اولیه محصولات حیوانی، محصولات فاسدشدنی و یا سبزیجات تضمین کند. اخیراً این استاندارد خدمات پذیرایی، خرده‌فروشی، عمده‌فروشی، حمل‌ونقل و ذخیره‌سازی را نیز پوشش می‌دهد.

اخذ FSSC 22000 نشان می‌دهد که شرکت شما دارای یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی قوی است که نیازهای مشتریان و مصرف‌کنندگان را تأمین می‌کند. در حال حاضر، بیش از ۱۵۰۰۰ سازمان در بیش از ۱۴۰ کشور گواهینامه FSSC 22000 را کسب کردند.

الزامات استاندارد FSSC 22000

گواهینامه FSSC 22000 سیستم‌های ایمنی غذا، خوراک و بسته‌بندی را در شرکت‌هایی که در زنجیره غذایی محصولات حیوانی، گیاهی، فاسد شدنی، محصولات با ماندگاری طولانی و سایر مواد غذایی مانند افزودنی‌ها، ویتامین‌ها و کشت‌های زیستی فعالیت می‌کنند را تایید می کند. برخی از الزامات این سیستم استاندارد شامل موارد زیر است:

 • داشتن یک خط مشی کلی ایمنی مواد غذایی
 • تعیین اهداف
 • برنامه‌ریزی و طراحی سیستم مدیریت و مستندسازی
 • نگهداری سوابق عملکرد
 • ایجاد گروهی از افراد واجد شرایط برای تشکیل تیم ایمنی مواد غذایی
 • داشتن برنامه اضطراری
 • برگزاری جلسات بررسی مدیریت برای ارزیابی عملکرد FSMS
 • پروسه مناسب برای تضمین ایمنی مواد غذایی
 • کنترل دستگاه‌های نظارت و اندازه‌گیری
سیستم ایمنی مواد غذایی

مراحل اخذ گواهینامه FSSC 22000

FSSC 22000  ضمن تأمین انتظارات فعلی صنعت جهانی مواد غذایی، معیارهای حسابرسی عملی را نیز ارائه می‌دهد. ازآنجاکه این طرح مبتنی بر استانداردهای ISO برای مواد غذایی است، به طور منظم مورد بازنگری قرار می‌گیرد و اصول به‌روز مدیریت کسب‌وکار را در اختیار شما قرار می‌دهد تا در رفع انتظارات و نیازهای مشتریان کمک کند. مراحل پیاده‌سازی و اخذ گواهینامه ‌‌FSSC 22000 شامل موارد زیر است:

 1. آموزش الزامات استاندارد
 2. مستندسازی و پیاده‌سازی الزامات
 3. ممیزی اقدامات انجام شده
 4. صدور گواهینامه از مراجع صدور معتبر

سازگاری FSSC 22000 با سایر استانداردها

گرفتن گواهینامه FSSC 22000، امکان یکپارچه‌سازی استانداردهای سیستم‌های کلیدی مدیریت مانند ISO 9001 (مدیریت کیفیت)، ISO 45001  (بهداشت و ایمنی حرفه‌ای) وISO 14001  (مدیریت محیط‌زیست) را فراهم می آورد.

مزایای FSSC 22000 چیست؟

مدرک FSSC 22000 نشان می‌دهد که به ایمنی مواد غذایی متعهد هستید که این مسئله بر بخش‌های مختلف سازمان شما تأثیر خواهد گذاشت. سایر مزایای استفاده از این استاندارد عبارت‌اند از:

 • سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی شما را ارتقا می‌بخشد.
 • تعهد شما را نسبت به ایمنی مواد غذایی نشان می‌دهد.
 • اعتمادبه‌نفس شما را در بین رقیبان و مشتریان افزایش می‌دهد
 • باعث افزایش رضایت مشتری می‌شود.
 • تعامل کارمندان، آگاهی از خطرات غذایی، ارتقای ایمنی و بهبود مستمر سیستم ایمنی مواد غذایی را افزایش می‌دهد.

تفاوت بین گواهینامه FSSC 22000 و ISO 22000 چیست؟

هر دو این سیستم‌های استاندارد، ایمنی مواد غذایی را مدیریت می‌کنند؛ اما تفاوت‌هایی نیز وجود دارد. استاندارد جهانی ISO 22000  پایه و اساس FSSC 22000 برای سیستم مدیریت ایمنی غذا  (FSMS) است. این استاندارد با ترکیب اصول استانداردISO 9001  وHACCP  برای کمک به تضمین ایمنی مواد غذایی در زنجیره تأمین جهانی، معیارهایی برای کیفیت، ایمنی و فرایندهای این صنعت تعیین می‌کند.

جمع‌بندی

گواهینامه FSSC 22000  نشانگر پیروی شرکت از استانداردهای بین‌المللی در زمینه ایمنی غذا و تعهد به تولید محصولات ایمن و با کیفیت است. این استاندارد بین‌المللی به شرکت‌های فعال در صنایع غذایی کمک می‌کند تا یک سیستم جامع برای ایمنی غذا را ایجاد و اجرا کنند.

سوالات متداول

در این مقاله بررسی کردیم که استاندارد FSSC 22000 بر اساس الزامات ISO 22000 و الزامات بهداشت و ایمنی محصولات غذایی توسعه یافته است. هدف اصلی این استاندارد، اطمینان از ایمنی و کیفیت محصولات غذایی در سراسر زنجیره تأمین است. در ادامه به برخی سوالات متداول در این باره پاسخ می‌دهیم:

FSSC 22000 چیست؟

یک استاندارد بین‌المللی مدیریت ایمنی غذا است که بر اساس استاندارد ISO 22000 توسعه یافته است. این استاندارد به سازمان‌ها در ارتقاء سطح ایمنی غذا و تضمین کیفیت محصولات غذایی کمک می‌کند.

مزایای اخذ گواهینامه FSSC 22000 چیست؟

اجرای این استاندارد برای سازمان‌ها مزایای زیادی دارد، از جمله ایجاد اعتماد مشتری، رفع نیازهای قانونی و بهبود روند تولید.

مراحل اخذ FSSC 22000 چیست؟

برای آماده‌سازی سازمان جهت اجرای استاندارد FSSC 22000، اعضای سازمان باید با متن و الزامات استاندارد آشنا شوند و مفاهیم اساسی را درک کنند. سپس با بررسی و تحلیل فرآیندهای موجود سازمان از الزامات مورد نیاز خود بهره ببرند.

از کجا گواهینامه FSSC 22000 بگیریم؟

اولین نکته‌ای که برای دریافت گواهینامه انواع استانداردها باید به آن توجه داشته باشید این است که گواهینامه‌ای معتبر است که از مراجع صدور تحت اعتبار IAF  یا ASCB  صادر شود. پیش از عقد قرارداد و دریافت گواهینامه حتما بررسی کنید که نام مرجع صدور در لیست منتشر شده در سایت نهادهای نام‌برده قابل مشاهده باشد؛ در غیر این صورت گواهی فاقد اعتبار خواهد بود.

دومین نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که برای دریافت خدمات مشاوره یا صدور باید به دفتری مراجعه کنید که دارای پروانه و مجوز رسمی دولتی در آن حیطه باشد تا امکان پیگیری و استیفای حقوق در صورت بروز هر گونه مشکل برای شما محفوظ بماند.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی جهت دریافت گواهینامه ایزو معتبر می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان مجموعه EIQM CET از طریق تماس با ما بهره ببرید.


مشاوره رایگان
شما می‌توانید با تکمیل فرم زیر، قبل از سفارش گواهینامه ایزو، از مشاوره رایگان کارشناسان EIQM استفاده نمایید.