درباره ما

آشنایی با مرجع صدور EIQM CERT

eiqm cert logo


اطلاعات حقوقی در خصوص مرجع صدور EIQM CERT

شرکت ممیزی و صدور گواهینامه (مرجع صدور) EIQM CERT با نام کامل مدیران کیفیت بین‌المللی الین سرمت (Elincermet International Quality Managers) و شناسه ملی ۱۴۰۰۷۷۶۸۳۸۹، در سال ۱۳۹۷ آغاز به کار کرد.

این شرکت به صورت مسئولیت محدود و با هدف ممیزی و صدور گواهینامه در زمینه استانداردهای ایزو در حوزه مدیریت کیفیت، ایمنی، محیط‌زیست، رضایت‌مندی مشتریان، صنایع غذایی و … تاسیس شد.

مدیریت حقوقی EIQM CERT و تیم فنی اولیه

مدیرعامل این شرکت ایمان خلقی با سابقه سرممیزی ایزو ۹۰۰۱ دارای مدرک تحت اعتبار iqms (دارای کد IRCA) و سابقه بیش از ۱۰ سال در حوزه مدیریت کیفیت است. تیم مشاورین و ممیزین فنی این مجموعه شامل مهندس آرش اصغری‌نژاد (کارشناس متخصص در حوزه سری IMS و استانداردهای صنایع خودروسازی IATF16949)، مهندس میلاد امیرلو (کارشناس متخصص در حوزه استانداردهای کیفی و تجهیزات پزشکی)، مهندس محمدرضا طحان (کارشناس متخصص در حوزه مدیریت کیفیت) و سایر اساتید و مشاورین محترم هستند. (البته تیم فنی در ادامه تغییراتی داشت.)

پیاده‌سازی الزامات ایزو ۱۷۰۲۱

شرکت EIQM به کمک متخصصین در حوزه استاندارد ویژه مراجع صدور یعنی ایزو ۱۷۰۲۱، جهت پیاده‌سازی الزامات شامل تبیین روش‌های اجرایی و فرم‌ها و دستورالعمل‌های این استاندارد اقدام و شرکت را برای ممیزی برای نهاد بالادستی اعتبارسنجی (AB) آماده کرد.

ممیزی و اعتبارسنجی توسط ASCB

شرکت EIQM در سال ۱۳۹۸ (۲۰۱۸) درخواست ممیزی استیج ۱ خود را به مرجع اعتبارسنجی ASCB  ارائه داد و پس از طی مراحل قانونی فرایند ممیزی این مرکز توسط ASCB انجام شد. مغایرت‌ها به EIQM اعلام و مجددا سه ماه بعد در استیج ۲ مورد ممیزی قرار گرفت که منجر به اخذ تاییدیه از سوی ASCB گردید. (آدرس رسمی نهاد اعتباردهی ASCB به شرح www.ascb.co.uk و www.ascb.com است.)

اکردیته‌های (اعتبارسنجی‌های) مرجع صدور EIQM

مرجع صدور EIQM CERT دارای ثبت و اکردیته نخست از ایران و اکردیته ثانویه از آدرس هلیفکس/کانادا است. این موضوع به ابلاغیه رسمی ASCB در خصوص حذف نام ایران از فهرست کشورهای قابل‌جستجو در وب‌سایت رسمی‌اش برمی‌گردد.

با توجه به آخرین تحریم‌ها، ASCB اقدام به حذف نام ایران از وب سایت رسمی‌اش نمود؛ ولی مرجع صدور EIQM پیرو مذاکرات با این مجموعه و تامین الزامات خواسته‌شده، موفق به اخذ اکردیته ثانویه برای آدرس هلیفکس/کانادا شد. در حال حاضر EIQM صرفا با آدرس هلیفکس کانادا در ASCB ثبت است.

درج کد IRQAO بر روی گواهینامه‌های صادره توسط EIQM CERT

همان‌طور که گفتیم مرجع صدور EIQM در وب‌سایت رسمی ASCB ثبت رسمی شده‌است که قابل جستجو و راستی‌آزمایی است. همچنین امکان اخذ کد IRQAO برای کلیه گواهینامه‌هایی که در اسکپ EIQM CERT در وب‌سایت ASCB ثبت شده‌است وجود دارد.

لازم به ذکر است که بر اساس دستورالعمل ابلاغی که در وب‌سایت ASCB نیز قابل‌مشاهده است، هزینه درج کد IRQAO برای کشور ایران معادل ۲۰ پوند است که مشتریان در صورت درخواست رجیستر با کد IRQAO ملزم به پرداخت مستقیم به حساب IRQAO یا غیرمستقیم از طریق مرکز هستند.

دستورالعمل استفاده از علامت IRQAO

در صورتی که گواهینامه ایزو برای مجموعه‌ای با کد IRQAO صادره شود، رعایت الزامات دستورالعمل IRQ(I)09.104 هنگام استفاده از لوگو IRQAO الزامی است:

دستورالعمل استفاده از علامت ASCB

بر روی گواهینامه‌های دارای نماد IRQAO، علامت ASCB نیز درج می‌شود و رعایت الزامات زیر هنگام استفاده از گواهینامه‌های دارای آرم  ASCB ضروری است:

الفاظ حقوقی در خصوص EIQM CERT

با توجه به ثبت اولیه و اعتبارسنجی نخست در ایران و اکردیته ثانویه و رجیستر با آدرس کانادا در وب‌سایت ASCB از لفظ مرجع صدور EIQM ایران-کانادا برای این مجموعه استفاده می‌شود. این مورد در قراردادهای حقوقی مابین مرکز با ذی‌نفعان، کارفرمایان و مشتریان نیز اجرا می‌شود. لذا از کافرمایان محترم درخواست می‌کنیم در صورت نیاز، دقیقا از همان عنوان اعلامی EIQM CERT ایران-کانادا استفاده کنند و استفاده بخشی از نام کامل، مورد تایید این مرکز نیست.

گستره فعالیت EIQM

مرجع صدور EIQM یک نمایندگی از مرجع صدور خارجی در ایران نیست و مستقیما توسط ASCB تایید صلاحیت شده است؛ لذا امکان فعالیت‌های برون‌مرزی شامل توسعه نمایندگی‌ها یا ممیزی حضوری یا غیرحضوری را دارد. در این خصوص به شرکت‌هایی در کشورهای عراق، عمان، ترکیه، روسیه، هندوستان، امارات و… هر چند به صورت محدود سرویس ارائه کرده است.

مدارک آموزشی صادره توسط EIQM CERT

مدارک آموزشی صادره توسط EIQM تحت اعتبار ASCB نبوده و به صورت مستقل صادر می‌شوند. این مدارک صرفا در حیطه پیش‌نیاز یا لازم و ملزوم استانداردهای ایزو نظیر حیطه‌های مدیریتی یا مهندسی صنایع بوده که ارزش‌یابی و صادر خواهند شد. مجددا تاکید می‌کنیم که مدارک آموزشی جزو حیطه‌های ارزش‌یابی نهاد بالادستی یعنی ASCB نبوده و تماما مستقل و عموما به صورت محدود برای پرسنل مشتریان حقوقی در دستور کار قرار گرفته و پس از آموزش و ارزشیابی صادر می‌گردد.

وب‌سایت رسمی EIQM CERT

وب‌سایت رسمی مرجع صدور EIQM CERT به آدرس https://eiqmcert.com  در دسترس است که رجیستر اولیه گواهینامه‌های صادره، در آن صورت می‌گیرد. همچنین این آدرس در وب سایت ASCB به عنوان آدرس رسمی EIQM CERT معرفی شده‌است.

نمونه گواهینامه‌های صادره توسط مرجع صدور EIQM CERT با لوگو IRQAO و ASCB

در ادامه نمونه ای از گواهینامه‌های صادرشده توسط مرجع صدور EIQM CERT را مشاهده می‌کنید:

 

درخواست همکاری و توسعه تیم ممیزی و فنی

کلیه علاقمندانی که دارای مدرک سرممیزی در زمینه استانداردهای زیر هستند، می‌توانند در صورت علاقه به فعالیت در حوزه خدمات ممیزی، فرم جذب مدرس و ممیز را تکمیل کنند:

  • ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵
  • ایزو ۱۴۰۰۱:۲۰۱۵
  • ایزو ۴۵۰۰۱:۲۰۱۸
  • ایزو ۲۲۰۰۰:۲۰۱۸
  • ایزو ۵۰۰۰۱:۲۰۱۸