پیکسـی!

قالب چند منظوره پیکسی، یکی از بهترین و بی نظیرترین قالب های وردپرسی است که تاکنون منتشر شده است، با قالب پیکسی دیگر نگران حال و هوای سایتتان نباشید!

تلفــن: 09120000000

گواهینامه HSE (سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست)

گواهینامه HSE (سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست)

گواهینامه HSE
گواهینامه HSE

گواهینامه HSE یا HSE-MS مخفف Health, Safety and Environment Management System به معنای سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست است. صدور HSE نشان می‌دهد که کسب‌وکار شما در مسیر رعایت بهداشت، تامین ایمنی و حفاظت از محیط‌زیست حرکت می‌کند. به زبان ساده، سازمان‌ها با اخذ گواهینامه HSE تضمین می‌کنند فعالیت‌های آن‌ها به مشتریان، کارکنان و محیط‌زیست، آسیبی وارد نمی‌کند.

eiqm baner333
contact eiqm

گواهینامه HSE چیست؟

سیستم مدیریت بهداشت شغلی، ایمنی و محیط‌زیست (HSE-MS) یک سیستم کلی برای رعایت مقررات و استفاده از فرایندهای طراحی‌شده است. هدف این سیستم محافظت از محیط‌زیست، کارکنان و مشتریان در برابر انواع آسیب‌ها است.

پس از صدور مدرک hse بین‌المللی، گواهینامه آن تا سه سال اعتبار دارد. با دریافت و اجرای مؤثر الزامات آن، شما می‌توانید با صرف کم‌ترین زمان و هزینه، یک محیط کار سلامت و ایمن برای کارکنان خود ایجاد کنید. البته برای به حداقل رساندن احتمال بروز حوادث، حفظ سلامتی خود و همکاران باید به اولویت اصلی همه کارکنان مجموعه موردنظر تبدیل شود.

در صورتی که سوالی دارید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید.
برای مشاوره رایگان با تلفن های ۳۳۴۴۷۷۶۵-۰۲۳ و ۳۳۴۴۷۷۶۶-۰۲۳ تماس بگیرید.

الزامات HSE چیست؟

الزامات گواهینامه HSE روی مقررات مربوط به تامین بهداشت شغلی، زیست‌محیطی و ایمنی کارکنان در شرکت‌ها تمرکز دارد. در واقع الزامات این استاندارد، الزامات دو استاندارد سیستم مدیریت محیط‌زیست (گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱) و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی (گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱) را به طور کامل پوشش می‌دهد.

صدور HSE، با حذف شرایط ناایمن به دنبال ارتقا سطح سلامت افراد و حفاظت از محیط‌زیست به‌عنوان سرمایه‌ای همگانی است؛ اما برای تحقق این اهداف، همه کارکنان باید در پیاده‌سازی HSE همکاری کنند. برای کسب اطمینان از موثر واقع شدن این استاندارد، روند پیاده‌ساز‌ی‌ها باید به صورت کتبی مستند شوند و مدیریت سیستم باید اطمینان حاصل کند که مشکلات موجود به موقع شناسایی و مرتفع می‌‎شوند.

مراحل اخذ گواهینامه HSE-MS

HSE یک استاندارد بین‌المللی است که الزامات یک سیستم مدیریت بهداشت شغلی، ایمنی و محیط‌زیستی مؤثر را توضیح می‌دهد. مراحل دریافت گواهینامه hse و پیاده‌سازی الزامات آن شامل موارد زیر است:

 1. آموزش الزامات استاندارد HSE-MS
 2. مستندسازی و پیاده‌سازی الزامات HSE-MS
 3. ممیزی اقدامات انجام شده
 4. صدور گواهینامه از مراجع صدور معتبر

استعلام گواهینامه hse

برای استعلام گواهینامه hse شما باید با سازمان یا مؤسسه مربوطه تماس بگیرید که گواهینامه را صادر کرده است. این سازمان معمولاً یک مرکز تصدیق حرفه‌ای یا یک سازمان مجاز است. در زیر چند مرحله را برای شروع استعلام گواهینامه HSE توضیح می دهم:

 1. یافتن سازمان مربوطه: ابتدا باید سازمان یا مؤسسه‌ای که مدرک hse بین‌المللی را صادر کرده است را پیدا کنید. باید به سایت اینترنتی سازمان مراجعه کنید یا با شماره تلفن یا ایمیل مربوطه تماس بگیرید.
 2. ارتباط با سازمان: پس از یافتن اطلاعات تماس با سازمان، باید با آنها تماس بگیرید و اطلاعات لازم مانند کد گواهینامه، نام و نام خانوادگی و تاریخ صدور گواهینامه را در اختیارشان بزارید.
 3. بررسی اطلاعات: سازمان مربوطه اطلاعات شما را بررسی می کند و صحت صدور گواهینامه HSE را تأیید می کند. آنها ممکن است از شما بخواهند اطلاعات اضافی یا مدارکی را ارائه دهید تا هویت و صحت صدور گواهینامه را تأیید کنند.
 4. اعلام نتیجه: پس از بررسی اطلاعاتی مثل تاریخ انقضا یا سایر جزئیات، سازمان مربوطه به شما نتیجه را اعلام خواهد کرد.
مراحل اخذ hse

مزایای اخذ مدرک HSE

هدف اصلی اخذ گواهینامه HSE تلاش برای کاهش رفتارهای ناسالم و شرایط ناایمن در محیط کار است. پیاده‌سازی این استاندارد سبب به حداقل رسیدن آسیب‌های وارد به افراد و همچنین محیط‌زیست می‌شود و مزایای بسیاری، هم برای کارکنان و هم برای کسب‌وکارها دارد. در ادامه با برخی فواید مدرک hse آشنا می‌شویم:

افزایش ایمنی در محیط کار

یکی از مزایای اصلی صدور HSE افزایش ایمنی در محیط کار است. وقتی همه افراد یک سازمان در مورد نحوه کار ایمن در محیط‌های خطرناک آموزش ‌دیده باشند، صدمات و حوادث ناشی از کار در آن مجموعه کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.

حفاظت از محیط‌ زیست

گواهینامه HSE دستورالعمل‌هایی مفید و کاربردی برای حفاظت از محیط‌زیست دارد. برای مثال آگاه بودن کارکنان از چگونگی کار با مواد خطرناک و روش‌های دفع بی‌خطر آن‌ها، می‌تواند به ایمن نگه‌داشتن محیط‌زیست برای همه ما کمک کند.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

حوادث و صدمات پیش‌آمده در محیط کار می‌تواند منجر به ضرر مالی قابل‌توجهی برای فرد و شرکت شود. اخذ HSE و پیاده‌سازی آن با کاهش احتمال بروز حوادث و آسیب‌های ناشی از آن‌ها می‌تواند به سبک کردن این بار اقتصادی کمک کند.

نرخ بیمه کمتر

یکی دیگر از مزایای گواهینامه HSE کاهش هزینه‌های بیمه‌ای شرکت است. هنگامی که نرخ بروز حوادث خطرناک در یک شرکت بالا است، مدیریت مجبور می‌شود برای بیمه کردن سازمان، حق بیمه بیشتری بپردازد. با کاهش تعداد حوادث و آسیب‌ها، یک شرکت می‌تواند در هزینه‌های بیمه خود صرفه‌جویی کند.

افزایش بهره‌وری و احساس مسئولیت کارکنان

هنگامی که کارکنان در محل کار خود احساس امنیت و ارزشمند بودن داشته باشند، بهره‌وری و احساس مسئولیت‌شان بیشتر می‌شود؛ این امر در دراز مدت سبب رونق کسب‌وکار شما خواهد شد.

افزایش اعتبار سازمان با گرفتن HSE

شرکتی که به بهداشت شغلی و ایمنی کارکنان خود و همچنین به حفاظت از محیط زیست اهمیت بدهد، از خود تصویری مسئول و قابل‌اعتماد به رسانه‌ها و عموم مردم ارائه می‌کند. صدور HSE با ارائه چنین تصویری سبب جلب اعتماد و رضایت مشتریان و در نهایت افزایش آمار فروش شرکت و گسترش کسب‌وکار شما خواهد شد.

گواهینامه HSE  برای چه کسب‌وکارهایی مناسب است؟

اکثر سازمان‌ها برای شرکت کردن در مناقصات ارگان‌های دولتی و خصوصی و کسب رتبه عالی نیاز به صدور HSE دارند. این شرکت‌ها صرف‌نظر از میزان سابقه و بزرگ و یا کوچک بودنشان می‌توانند اقدام به اخذ گواهینامه HSE کنند.

گواهینامه HSE امروزه به‌عنوان مهم‌ترین استاندارد در زمینه پیمانکاری در حوزه‌های مختلف مثل ساخت‌وساز و همچنین در صنایع مختلفی مثل صنایع مرتبط با نفت، گاز و پتروشیمی، مواد شیمیایی، پلاستیک، پزشکی، دارو و بانکداری شناخته می‌شود.

دریافت hse-ms

اهداف سیستم HSE

همان‌طور که گفته شد شرکت‌های کوچک و بزرگ با زمینه‌فعالیت‌های مختلف می‌توانند اقدام به اخذ گواهینامه  HSEکنند. برخی اهداف شرکت‌ها از گرفتن HSE در ادامه آمده است:

 • شناسایی و ارزیابی کلیه خطرات و مدیریت ‌این خطرات و اثرات‌شان
 • بهبود شرایط محیط کار و کنترل رفتارهایی که منجر به بروز حوادث یا صدمات می‌شوند
 • اجرایی کردن الزامات استاندارد HSE در همه بخش‌های شرکت
 • جلوگیری از تصادفات، صدمات و آلودگی‌ها
 • کاهش ضایعات و استفاده بهینه از منابع
 • بهبود مستمر عملکرد سیستم به کمک گرفتن HSE

نقش گواهینامه HSE در پیشگیری از وقوع حوادث

گام اول برای پیشگیری از وقوع حوادث، شناسایی خطرات محتمل است؛ به همین دلیل گواهینامه HSE در قدم اول روی شناسایی خطرات تهدید کننده سلامت کارکنان و محیط‌زیست تمرکز کرده است. در قدم بعدی به سراغ اجرای برنامه‌های پیشگیرانه برای کنترل این مخاطرات می‌رود .

برای شناسایی موقعیت‌ها و شرایط خطرناک، داده‌های مرتبط باید به درستی استخراج و تجزیه و تحلیل شوند. گواهینامه HSE دستورالعمل‌هایی دقیق و گام‌به‌گام برای به درستی طی کردن هر یک از این مراحل در اختیار شرکت‌ها و کارخانه‌ها می‌گذارد.

رویه‌های مراقبتی گواهینامه HSE

تا اینجا با مراحل اخذ معتبرترین مدرک hse و پیاده‌سازی الزامات آن آشنا شدید؛ اما برای بهره بردن از همه مزایای این سیستم، تنها اخذ گواهینامه کافی نیست. اجرای رویه‌های مراقبتی زیر می‌تواند به شما کمک کند تا سازمان‌تان را در مسیر بهبود مستمر قرار دهید:

 • قوانین و مقررات مربوط به محیط‌زیست، بهداشت، ایمنی و سایر الزامات را رعایت کنید.
 • عملکرد سیستم HSE خود را به طور مداوم بهبود ببخشید.
 • اطمینان حاصل کنید که فرایندهای اجرایی و شیوه‌ ارائه خدمات‌تان با اهداف HSE مطابقت دارد.
 • با حفظ منابع طبیعی، کاهش ضایعات، بازیافت مواد و مدیریت مصرف انرژی، اثرات زیست‌محیطی نامطلوب عملیات را به حداقل برسانید.
 • روش‌های خلاقانه، مقرون‌به‌صرفه، بهداشتی و ایمن را برای انجام فرایندهای مختلف توسعه دهید.

ترکیب HSE با سایر استانداردها

مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست یک سازمان به کمک گرفتن HSE امکان‌پذیر می‌شود؛ اما بدیهی است که اگر بتوانید به‌طور موازی با مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست، الزامات استانداردهای مدیریت کیفیت، مدیریت ریسک، مدیریت پروژه و غیره را نیز در محیط کار خود پیاده‌سازی کنید، به‌طور همه جانبه با استانداردهای بین‌المللی هماهنگ می‌شوید و کسب‌وکارتان را بیش از پیش در مسیر موفقیت قرار می‌دهید.

امروزه اکثر کسب‌وکارها در کنار گواهینامه ‌HSE، گواهینامه‌های دیگری مثل IMS، ایزو ۹۰۰۱، ایزو ۳۱۰۰۰، ایزو ۲۱۵۰۰ را نیز اخذ می‌کنند. در ادامه به‌صورت مختصر با برخی از این استانداردها آشنا می‌شویم:

گواهینامه IMS (سیستم مدیریت یکپارچه)

گواهینامه IMS یا سیستم مدیریت یکپارچه سه سیستم‌ مدیریت کیفیت (ایزو ۹۰۰۱)، مدیریت محیط‌زیست (ایزو ۱۴۰۰۱) و مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی (ایزو ۴۵۰۰۱) را در یک سیستم مدیریت واحد، جامع و هماهنگ ترکیب می‌کند. این سیستم همه فرآیندهای مرتبط با هم و جنبه‌های گوناگون استاندارد محصولات و خدمات یک سازمان را در یک سیستم یگانه و هوشمند ترکیب می‌کند. این ادغام به یک کسب‌و‌کار اجازه می‌دهد تا در زمان صرفه‌جویی کند و با پرداختن به تمام عناصر سیستم مدیریت به عنوان یک کل، کارایی را افزایش دهد.

ایزو ۹۰۰۱ (استاندارد مدیریت کیفیت)

ایزو ۹۰۰۱ یک استاندارد مدیریت کیفیت بین‌المللی است که در تمام کشورها به رسمیت شناخته می‌شود. اخذ ایزو ۹۰۰۱ به سازمان‌ها برای مدیریت موثر فرایندها در راستای برآوردن انتظارات مشتریان از نظر کیفیت و رعایت استانداردها در مقیاس جهانی کمک می‌کند و یکی از کلیدی‌ترین گواهینامه‌های بین‌المللی ایزو است. کسب‌وکارهای مختلف می‌توانند با اخذ این گواهینامه تعهد خود را نسبت به تامین سطح بالای کیفیت در محصولات و یا خدمات خود نشان دهند.

ایزو ۳۱۰۰۰ (استاندارد مدیریت ریسک)

ایزو ۳۱۰۰۰ یک استاندارد بین‌المللی برای مدیریت ریسک است. استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰ با ارائه اصول و دستورالعملی جامع، در تحلیل و ارزیابی ریسک به کسب‌وکارها کمک می‌کند و نشان می‌دهد شما مسلط به مدیریت خطرات و ریسک‌ها در هر بخش از کسب‌وکار خود هستید.

ایزو ۲۱۵۰۰ (استاندارد مدیریت پروژه)

ایزو ۲۱۵۰۰ یک استاندارد بین‌المللی برای مدیرت پروژه است. الزامات این استاندارد بهترین تجارب مدیریت پروژه‌ها را با هم ترکیب می‌کند و می‌تواند توسط سازمان‌های دولتی یا خصوصی و برای هر نوع پروژه‌ای، صرف‌نظر از پیچیدگی و اندازه آن مورداستفاده قرار گیرد. اخذ گواهینامه ایزو ۲۱۵۰۰ در برنامه‌ریزی برای یک پروژه، مدیریت آن و نظارت بر پیشرفت آن به شما کمک می‌کند و دستورالعمل‌هایی راه‌گشا برای زمان‌بندی درست مراحل مختلف پروژه در اختیارتان قرار می‌دهد.

شغل hse

گواهینامه hse برای اشخاص حقیقی

گواهینامه HSE اشخاص حقیقی، مدرکی حرفه‌ای است که کارفرمایان در سراسر جهان آن را به رسمیت می‌شناسند. اخذ این گواهینامه یک راه شناخته شده برای نشان دادن دانش و مهارت‌های شما در زمینه ایمنی و بهداشت شغلی است؛ همچنین می‌تواند به استخدام و حفظ سلامتی شما در موقعیت‌های شغلی حساس کمک کند.

گواهینامه HSE اشخاص حقیقی موجب افزایش امنیت شغلی نیز می‌شود. زمانی که شرکتی در شرایط سخت اقتصادی قرار گیرد ممکن است تصمیم به تعدیل نیرو بگیرد. در این مواقع اولویت شرکت‌ها این است که ‌کسانی را که مدرک HSE دارند در مجموعه نگه‌ دارند؛ زیرا می‌دانند آن‌ها مهارت‌های لازم برای کار ایمن در محیط‌های خطرناک را دارند.

جمع‌بندی

تامین ایمنی در محیط کار مسئولیت اساسی مدیریت هر کسب‌وکار یا سازمانی است. برنامه‌های اخذ گواهینامه HSE به طور خاص برای کمک به جلوگیری از وارد شدن آسیب به افراد، محیط‌زیست و اموال طراحی شده‌اند؛ همچنین به رفع مجموعه‌ای از مسائل تهدیدکننده ایمنی در محل کار کمک می‌کنند. این مسئله بر رفاه و سلامت کارکنان و جلب اعتماد مشتری تأثیر می‌گذارد و در درازمدت می‌تواند به گسترش کسب‌وکار شما کمک کند.

سوالات متداول

در این مقاله بررسی کردیم که گواهینامه HSE باعث افزایش ایمنی و سلامت در محیط کار، بهبود عملکرد سازمان‌ها و کاهش ریسک‌های مرتبط با فعالیت‌های صنعتی و تجاری می‌شود و به فرد امکان می‌دهد در حوزه‌های مختلف حرفه‌ای فعالیت کند و مزایای شخصی و حرفه‌ای بسیاری را به دست آورد. در ادامه به برخی سوالات متداول در این باره پاسخ می‌دهیم:

مدرک hse به چه دردی میخوره؟

گواهینامه HSE (سلامت، ایمنی و محیط زیست) به عنوان یک مدرک حرفه‌ای در حوزه سلامت، ایمنی و محیط زیست دارای کاربردهای گسترده‌ای است. در زیر تعدادی از کاربردهای اصلی این گواهینامه را برای شما ذکر می‌کنم:
۱.     اشتغال
۲.     ایمنی کارکنان
۳.     مدیریت ریسک
۴.     رعایت قوانین و مقررات
۵.     ارتقای شخصی و حرفه‌ای

چگونه مدرک hse بگیریم؟

برای دریافت گواهینامه hse مهم است که به یک مؤسسه معتبر و با سابقه مراجعه کنید و اطلاعات مربوطه درباره نحوه صدور گواهینامه و نیازمندی‌های آموزشی را از مؤسسه مربوطه بپرسید. دریافت hse به طور کلی شامل مراحل زیر است:
۱.     آموزش
۲.     ثبت‌نام
۳.     حضور در دوره آموزشی
۴.     قبولی در آزمون
۵.     اخذ گواهینامه
۶.     تمدید گواهینامه

چه کسانی می‌توانند گواهینامه HSE دریافت کنند؟

هر فردی که علاقه‌مند به حوزه سلامت، ایمنی و محیط زیست در محیط کار است و می‌خواهد در این حوزه به عنوان یک حرفه‌ای تخصصی فعالیت کند، می‌تواند مدرک hse بین‌المللی را دریافت کند. این افراد شامل دانشجویان، فارغ‌التحصیلان، کارمندان صنایع و هر فردی است که به ایمنی و سلامت در محیط کار اهمیت می‌دهد.

اعتبار گواهینامه HSE چقدر است؟

معتبرترین مدرک hse هم معمولاً برای مدت زمان محدودی صلاحیت دارد. برای حفظ اعتبار گواهینامه، شما باید در دوره‌های آموزشی مداوم شرکت کرده و گواهینامه را تمدید کنید.

از کجا گواهینامه HSE-MS بگیریم؟

اولین نکته‌ای که برای دریافت گواهینامه انواع استانداردها باید به آن توجه داشته باشید این است که گواهینامه‌ای معتبر است که از مراجع صدور تحت اعتبار IAF  یا ASCB  صادر شود. پیش از عقد قرارداد و دریافت گواهینامه حتما بررسی کنید که نام مرجع صدور در لیست منتشر شده در سایت نهادهای نام‌برده قابل مشاهده باشد؛ در غیر این صورت گواهی فاقد اعتبار خواهد بود.

دومین نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که برای دریافت خدمات مشاوره یا صدور باید به دفتری مراجعه کنید که دارای پروانه و مجوز رسمی دولتی در آن حیطه باشد تا امکان پیگیری و استیفای حقوق در صورت بروز هر گونه مشکل برای شما محفوظ بماند.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی جهت دریافت گواهینامه ایزو معتبر می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان مجموعه EIQM CET از طریق تماس با ما بهره ببرید.


مشاوره رایگان
شما می‌توانید با تکمیل فرم زیر، قبل از سفارش گواهینامه ایزو، از مشاوره رایگان کارشناسان EIQM استفاده نمایید.