پیکسـی!

قالب چند منظوره پیکسی، یکی از بهترین و بی نظیرترین قالب های وردپرسی است که تاکنون منتشر شده است، با قالب پیکسی دیگر نگران حال و هوای سایتتان نباشید!

تلفــن: 09120000000

گواهینامه CE (نشان صادراتی محصولات)

گواهینامه CE (نشان صادراتی محصولات)

گواهینامه CE
گواهینامه CE

گواهینامه CE را برای استانداردسازی کالاهای مورد مبادله در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) تعریف کرده‌اند. صدور CE برای محصولاتی که قرار است در بازارهای اتحادیه اروپا عرضه ‌شوند، الزامی است و بیانگر این است که محصول موردنظر الزامات ایمنی، بهداشت و حفاظت از محیط‌زیست EEA را برآورده می‌کند. اخذ گواهینامه CE فقط برای محصولاتی اجباری است که اتحادیه اروپا برای آن‌ها الزاماتی  تعریف کرده باشد.

eiqm baner333
contact eiqm

گواهینامه CE چیست؟

 CE  مخفف دو کلمه فرانسوی «Conformité Européenne» است، به معنی «موردتأیید اروپا». محصولاتی که دارای گواهینامه CE هستند از قوانین ایمنی منطقه اقتصادی اروپا (EEA) پیروی می‌کنند. برای آن‌که شرکتی بتواند آزادانه به دادوستد در منطقه اقتصادی اروپا بپردازد، باید این گواهینامه را دریافت و الزامات آن را پیاده‌سازی کند. اخذ گواهینامه CE نشان‌ می‌دهد محصولات تولیدی شما با استانداردهای بهداشتی، ایمنی و زیست‌محیطی تعیین شده برای محصولات در EEA منطبق هستند.

قبل از گرفتن CE و استفاده از نشان آن، باید مطمئن شوید که محصول شما با تمام الزامات مربوطه مطابقت دارد. چسباندن نشان CE به محصولاتی که مطابق استانداردهای اتحادیه اروپا نیستند و یا در لیست کالاهای نیازمند این نشان نیامده‌اند، ممنوع است.

در صورتی که سوالی دارید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید.
برای مشاوره رایگان با تلفن های ۳۳۴۴۷۷۶۵-۰۲۳ و ۳۳۴۴۷۷۶۶-۰۲۳ تماس بگیرید.

مراحل اخذ CE

اگر در زمینه تولید یا توزیع فعالیت دارید و به دنبال انجام مبادلات تجاری در منطقه اقتصادی اروپا هستید، باید گرفتن CE را در دستور کار خود قرار بدهید. مراحل اخذ گواهینامه‌‌ CE و پیاده‌سازی الزامات آن شامل موارد زیر است:

 • شناسایی دستورالعمل‌ها و مقررات اتحادیه اروپا
 • تعیین این که کدام دستورالعمل‌ها برای محصول شما قابل‌اجرا هستند
 • آموزش الزامات استاندارد CE
 • مستندسازی و پیاده‌سازی الزامات CE
 • ممیزی اقدامات انجام شده
 • صدور گواهینامه از مراجع صدور معتبر
 • چسباندن نشان CE روی محصول برای نشان دادن انطباق با الزامات موردنظر اتحادیه اروپا

مزایای اخذ گواهینامه CE

بسیاری از محصولات برای کسب اجازه فروش در منطقه اقتصادی اروپا باید دارای علامت CE باشند. اخذ این نشان استاندارد مزایای بسیاری برای کسب‌وکارها دارد که در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا می‌شویم:

 • سلامت و ایمنی: نشان CE تضمین می‌کند که محصولات شما الزامات مربوط به بهداشت، ایمنی و حفاظت از محیط‌زیست EEA را برآورده می‌کنند و در نتیجه آسیبی به مصرف‌کنندگان، کارکنان مجموعه شما و همچنین محیط‌زیست وارد  نمی‌کنند.
 • تسهیل تجارت: نشان CE با تضمین استانداردهای فنی و ایمنی مشترکی که برای فروش محصولات در منطقه اقتصادی اروپا باید رعایت شوند، به تسهیل تجارت در کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمک می‌کند.
 • دسترسی به بازار وسیع‌تر: بسیاری از کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند هم علامت CE را به عنوان استانداردی برای کیفیت و ایمنی محصول می‌شناسند و این می‌تواند دسترسی به بازارهای بزرگ‌تر و فرصت‌های صادراتی متنوع‌تری برای تولیدکنندگان فراهم کند.
 • مزیت رقابتی: گواهینامه CE می‌تواند با نشان دادن این که محصولات شما استانداردهای لازم را دارند، اعتماد مصرف‌کننده را جلب کند و برای شما مزیت رقابتی فراهم کند.

الزامات گواهینامه CE

الزامات گواهینامه CE بسته به نوع محصول و دستورالعمل‌ها یا مقررات اتحادیه اروپا (EU) متفاوت است؛ اما به طور کلی، گواهینامه CE تولیدکنندگان را ملزم می‌کند که از یک روش ارزیابی انطباق پیروی کنند که نشان دهد محصول آن‌ها الزامات اتحادیه اروپا را برآورده می‌کند. توجه داشته باشید که الزامات صدور گواهینامه CE می‌تواند پیچیده شود و گاهی ممکن است مستلزم دخالت یک سازمان آگاه (که مجوز انجام مراحل ارزیابی انطباق را از اتحادیه اروپا دریافت کرده است) باشد.

الزام اولیه برای صدور گواهینامه CE تضمین این است که کالاهای عرضه شده در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) از استانداردهای لازم بهداشت، ایمنی و حفاظت از محیط‌زیست پیروی می‌کنند و از مصرف‌کنندگان در برابر آسیب احتمالی کالاهای ناایمن یا غیرمنطبق محافظت می‌کنند. عدم رعایت این الزامات می‌تواند منجر به عواقب قانونی مانند جریمه، توقیف محصولات و حتی مسئولیت کیفری شود.

استفاده از نشان CE  به چه معناست؟

همان‌طور که گفتیم اخذ گواهینامه CE برای این که یک محصول قابلیت معامله در بازار اروپا را داشته باشد، ضروری است. درج نشان استاندارد CE نشان می‌دهد که محصول با الزامات ایمنی، بهداشت و حفاظت از محیط‌زیست تعیین شده توسط منطقه اقتصادی اروپا (EEA) مطابقت دارد.

البته دقت داشته باشید استفاده از نشان CE برای یک محصول، به معنای تولید آن محصول در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) نیست. علامت انطباق اروپا به این معناست که الزامات زیست‌محیطی، ایمنی و بهداشتی که EEA برای گروهی از محصولات تعیین کرده است را در مجموعه خود پیاده‌سازی، ارزیابی و تاییدکرده‌اید.

منطقه اقتصادی اروپا (EEA) شامل چه کشورهایی است؟

دیدیم گروهی از محصولاتی که در منطقه اقتصادی اروپا مورد معامله قرار می‌گیرند، باید دارای نشان CE باشد. منطقه اقتصادی اروپا (EEA) شامل کشورهای اتریش، بلژیک، بلغارستان، جمهوری چک، قبرس، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لیختن‌اشتاین، لوکزامبورگ، مالت، نروژ، هلند، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، انگلستان و کرواسی است.

پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، یک علامت جدید برای بررسی انطباق استانداردهای بریتانیا تحت عنوان UKCA معرفی شد؛ با این حال صدور CE همچنان در ایرلند شمالی به رسمیت شناخته می‌شود. کشور سوئیس نیز اگرچه عضو اتحادیه اروپا نیست، اما برای برخی محصولات، گواهینامه CE را به‌عنوان بیانیه مطابقت با مقررات فنی ملی سوئیس می‌پذیرد.

چرا محصولات به استاندارد CE احتیاج دارند؟

اخذ گواهینامه CE روند انجام مبادلات تجاری را برای تولیدکنندگان و یا صادرکنندگانی که به دنبال فروش محصولات خود در منطقه اقتصادی اروپا (EEA)  هستند، تسهیل می‌کند. صدور CE حکم یک گذرنامه تجاری برای ورود به بازار اروپا را دارد و به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد که آزادانه محصولات خود را در ۳۰ کشور عضو EEA توزیع کنند.

چه محصولاتی به اخذ گواهینامه CE نیاز دارند؟

گروه‌های متنوعی از محصولات هستند که برای فروش در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به مجوز نیاز دارند. ۲۴ دستورالعمل وجود دارد که مشخص می‌کند کدام محصولات جزو این دسته هستند. این دستورالعمل‌ها الزامات متفاوتی دارند و گاهی ممکن است چندین دستورالعمل برای یک محصول واحد اعمال شود. لیست محصولاتی که نیاز به اخذ گواهینامه CE دارند، به شرح زیر هست:

 • انواع اسباب‌بازی‌ها
 • محصولات الکترونیکی
 • تجهیزات مخابراتی
 • تجهیزات فناوری
 • لوازم ‌خانگی
 • محصولات الکترومغناطیسی
 • تجهیزات مورد استفاده در مواد منفجره
 • یخچال و فریزر خانگی
 • ماشین‌آلات
 • ابزارهای اندازه‌گیری
 • تجهیزات حفاظت شخصی
 • تجهیزات پایانه‌های رادیویی و مراکز ارتباطی
 • هر محصولی که با ولتاژ کار کند (مثل باتری AA ، باتری ماشین و باتری ۱۱۰ ولت)

البته همان‌طور که گفتیم الزامات گواهینامه CE برای همه محصولات تعریف نمی‌شود؛ برای مثال کالاهایی که در دسته مواد شیمیایی، مواد دارویی، لوازم آرایشی و مواد غذایی قرار می‌گیرند نیازی به استفاده از نشان CE ندارند.

گواهینامه CE خوداظهاری

گاهی تولیدکنندگان مسئولیت اطمینان از مطابقت محصول با دستورالعمل‌ها و مقررات اتحادیه اروپا را بر عهده می‌گیرند. در این حالت شرکت تولیدکننده، خود رویه‌های ارزیابی انطباق لازم را انجام می‌دهد و مستندات فنی و اعلامیه انطباق را بدون دخالت نهاد گواهی‌دهنده ثالث آماده می‌کند و در نهایت گواهینامه CE خوداظهاری دریافت می‌کند.

شما به‌ عنوان سازنده محصول باید بررسی کنید که آیا توانایی پیاده‌سازی الزامات CE را دارید یا باید از یک نهاد ثالث کمک بگیرید. اگر تشخیص دادید محصول‌تان نیازی به دریافت تأیید از یک نهاد مستقل ندارد، این شما هستید که باید رویه‌های تایید انطباق خود را بررسی و مستند کنید. در صورت درخواست مقام ذی‌صلاح، تمام اطلاعات و اسناد پشتیبانی مربوط به نشان CE را به آن‌ها ارائه دهید. به طور خلاصه هر کسب‌وکار برای کسب گواهینامه CE خوداظهاری باید:

 • درباره اسناد فنی اطلاعات کسب کند.
 • تعیین کند که آیا می‌تواند محصول خود را به‌تنهایی ارزیابی کند یا باید یک سازمان آگاه را درگیر کند.
 • از انطباق با تمام الزامات منطقه اقتصادی اروپا مطمئن شود.
 • یک پرونده فنی برای مستندسازی انطباق جمع‌آوری کند.
 • پیش‌نویس اعلامیه انطباق اتحادیه اروپا را تهیه و امضا کند.
 •  در نهایت باید نشان CE را روی محصول خود قرار بدهد.

نشان CE را چگونه روی محصولات بچسبانیم؟

علامت CE که روی محصول درج می‌شود باید قابل مشاهده، خوانا و غیر قابل حذف باشد. هر دو حرف را باید عمودی و بزرگتر از ۵ میلی‌متر بنویسید. اگر می‌خواهید علامت CE روی محصول خود را کوچک یا بزرگ کنید، باید نسبت ابعاد بین دو حرف را رعایت کنید. تا زمانی که خوانایی و فاصله بین حروف CE استاندارد باشد، می‌توانید از اشکال مختلف این نشان به عنوان مثال حروف رنگی یا حروف توخالی استفاده کنید.

اگر نشان CE را نمی‌توانید روی خود محصول بچسبانید، باید آن را روی بسته‌بندی یا سند همراه محصول درج کنید. همان‌طور که گفتیم برخی از محصولات به طور همزمان تابع چندین الزام اتحادیه اروپا هستند؛ اسناد همراه این محصولات باید مشخص کنند که محصول با کدام دستورالعمل‌ها مطابقت دارد.

عواقب عدم انطباق با الزامات اتحادیه اروپا پس از اخذ نشان CE

عدم توجه به رعایت الزامات اتحادیه اروپا و اخذ تاییدیه انطباق نامعتبر عواقب نامطلوبی برای تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع‌کنندگان دارد. این مجموعه‌ها ممکن است با مجازات‌های قانونی مانند جریمه، ضبط محصول یا حتی ممنوعیت فروش محصولات در بازار اروپا مواجه شوند.

علاوه بر این، اگر محصولاتی تولید کنید که با الزامات CE مطابقت نداشته باشند می‌توانند خطراتی برای سلامت و ایمنی مصرف‌کنندگان ایجاد کنند و منجر به آسیب رساندن به اعتبار شرکت شوند. بنابراین، کسب‌وکارها برای محافظت از اعتماد مشتریان و اعتبار مجموعه‌شان باید اطمینان حاصل کنند محصولاتی که با نشان CE عرضه می‌کنند، تمام الزامات اتحادیه اروپا را برآورده می‌کند.

جمع‌بندی

گواهینامه CE را به‌عنوان علامت انطباق اجباری برای استانداردسازی صادرات در منطقه اقتصادی اروپا (EEA) تعریف کرده‌اند. برای آن‌که شرکتی بتوانید آزادانه به دادوستد در منطقه اقتصادی اروپا بپردازید، باید برای صدور CE اقدام و الزامات آن‌را پیاده‌سازی کنید. تولیدکنندگان مسئول هستند دستورالعمل‌های قابل‌اجرا و استانداردهای هماهنگ با محصولات خود را شناسایی و اجرا کنند. عدم رعایت این الزامات می‌تواند منجر به عواقب قانونی مانند جریمه، توقیف محصولات و حتی مسئولیت کیفری شود.

از کجا گواهینامه CE بگیریم؟

اولین نکته‌ای که برای دریافت گواهینامه انواع استانداردها باید به آن توجه داشته باشید این است که گواهینامه‌ای معتبر است که از مراجع صدور تحت اعتبار IAF یا ASCB صادر شود. پیش از عقد قرارداد و دریافت گواهینامه حتما بررسی کنید که نام مرجع صدور در لیست منتشر شده در سایت نهادهای نام‌برده قابل مشاهده باشد؛ در غیر این صورت گواهی فاقد اعتبار خواهد بود.

دومین نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که برای دریافت خدمات مشاوره یا صدور باید به دفتری مراجعه کنید که دارای پروانه و مجوز رسمی دولتی در آن حیطه باشد تا امکان پیگیری و استیفای حقوق در صورت بروز هر گونه مشکل برای شما محفوظ بماند.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی جهت دریافت گواهینامه ایزو معتبر می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان مجموعه EIQM CET از طریق تماس با ما بهره ببرید.


مشاوره رایگان
شما می‌توانید با تکمیل فرم زیر، قبل از سفارش گواهینامه ایزو، از مشاوره رایگان کارشناسان EIQM استفاده نمایید.