پیکسـی!

قالب چند منظوره پیکسی، یکی از بهترین و بی نظیرترین قالب های وردپرسی است که تاکنون منتشر شده است، با قالب پیکسی دیگر نگران حال و هوای سایتتان نباشید!

تلفــن: 09120000000

گواهینامه حلال (نشان حلال محصولات غذایی)

گواهینامه حلال (نشان حلال محصولات غذایی)

گواهینامه حلال
گواهینامه حلال

گواهینامه حلال استانداردی معتبر در سطح بین‌المللی برای مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی و دارویی است. صدور حلال تاکید دارد که محصول موردنظر با رعایت کامل احکام شرعی مسلمانان و با استفاده از مواد اولیه حلال تولید شده است. اخذ گواهینامه حلال بیانگر این است که محصول تولیدی شما حاوی ترکیباتی که مسلمانان ممنوع یا حرام می‌دانند نیست و در طول مراحل تولید و توزیع نیز با چنین ماده‌ای تماس مستقیم نداشته است. علاوه بر این، اخذ حلال سطح بالایی از بهداشت و ایمنی محصول را تضمین می‌کند. به همین دلیل در سال‌های اخیر با تقاضای فزاینده‌ای در بازارهای بین‌المللی مواجه بوده است.

eiqm baner333
contact eiqm

گواهینامه حلال چیست؟

حلال یک کلمه عربی به معنای قانونی یا مجاز است. در اصطلاح شرع به مجموعه‌ای از عمل‌ها که توسط دین اسلام مجاز دانسته شده‌اند، حلال می‌گویند. مفاهیم حلال و حرام در تمام جنبه‌های زندگی کاربرد دارند. در اینجا ما از این عبارات تنها در رابطه ‌با محصولات غذایی، آرایشی، بهداشتی و دارویی استفاده خواهیم کرد.

هر ماده غذایی که از مواد اولیه حلال و مطابق با قوانین شرعی اسلام تولید شده باشد، می‌تواند نشان حلال دریافت کند. اخذ گواهینامه حلال به مصرف‌کنندگان مسلمان اطمینان می‌دهد محصولات تولیدی شما حلال هستند و منع شرعی‌ای برای مصرف آن‌ها وجود ندارد.

در صورتی که سوالی دارید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید.
برای مشاوره رایگان با تلفن های ۳۳۴۴۷۷۶۵-۰۲۳ و ۳۳۴۴۷۷۶۶-۰۲۳ تماس بگیرید.

اهمیت اخذ گواهینامه حلال

فرایند اخذ گواهینامه حلال شامل آزمایش و بازرسی محصولات، سیستم‌های مدیریت کیفیت، فرایند تولید و شرایط محیطی کارخانه برای تعیین انطباق با الزامات استاندارد حلال است. برای گرفتن تاییدیه انطباق با حلال، یک محصول باید دو معیار داشته باشد؛ یکی رعایت الزامات شرعی و دیگری رعایت الزامات و مقررات ایمنی مواد غذایی. اگر محصولی الزامات حلال را رعایت کند اما برای مصرف بی‌خطر نباشد در دسته حلال قرار نمی‌گیرد.

مجموع این دلایل باعث شده است اخذ این گواهینامه مزایای قابل‌توجهی برای شرکت‌ها داشته باشد؛ از جمله افزایش اعتماد و رضایت مشتری از طریق تضمین کیفیت تولید مواد غذایی منطبق با الزامات حلال.

مراحل اخذ گواهینامه حلال

صدور حلال، علاوه بر تضمین حلال بودن محصول مورد نظر، نشان از رعایت سطح بالاتری از بهداشت نیز است و به همین دلیل کسب‌وکارها را آماده ورود به بازارهای بزرگ‌تر‌ می‌کند. مراحل اخذ گواهینامه‌‌ حلال و پیاده‎سازی الزامات آن شامل موارد زیر است:

  • آموزش الزامات استاندارد حلال
  • مستندسازی و پیاده‌سازی الزامات حلال
  • ممیزی اقدامات انجام شده
  • صدور گواهینامه از مراجع صدور معتبر
ضرورت اخذ حلال

الزامات استاندارد حلال

پیاده‌سازی الزامات استاندارد حلال به سازمان‌ها کمک می‌کند تا در مسیر جذب مشتری‌های بیشتر و افزایش رضایت آن‌ها گام بردارند. حرکت در این مسیر موجب پیشرفت کسب‌وکار شما می‌شود. بخشی از الزامات و شرایط صدور گواهینامه حلال به شرح زیر است:

  • الزامات ایمنی مواد غذایی را برآورده کنید.
  • از داده‌هایی قابل ردیابی برای شناسایی مواد تشکیل‌دهنده استفاده کنید.
  • گزارش تست و ارزیابی مواد اولیه و محصول نهایی را ثبت کنید.

ضرورت اخذ حلال در کنار سایر استانداردهای ایزو

استاندارد حلال عناصر اصلی استانداردهای  ISO 22000:2018 و HACCP را ترکیب و تکمیل می‌کند. با این سیستم چارچوبی مؤثر برای توسعه، اجرا، نظارت و بهبود مستمر سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی ارائه می‌دهد. در ادامه به‌صورت مختصر با این استانداردهای مرتبط آشنا می‌شویم:

ایزو ۲۲۰۰۰ – استاندارد مدیریت ایمنی مواد غذایی

ایزو ۲۲۰۰۰ مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و الزامات مربوط به سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی است. شرکت‌ها  با اخذ این استاندارد و پیاده‌سازی آن به مشتری‌ها اطمینان می‌دهند که تولیدات آن‌ها ایمن و بی‌خطر است.

گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ از مصرف‌کنندگان محافظت می‌کند و در صنعت غذا برای کسب‌وکار شما اعتبار به همراه می‌آورد. این استاندارد نشان می‌دهد مجموعه شما به مدیریت ایمنی مواد غذایی اهمیت می‌دهد و محصولات تولیدی شما از نظر سالم و ایمن بودن مطابق با استانداردهای بین‌المللی هستند.

گواهینامه HACCP – کنترل مخاطرات در صنایع غذایی

استاندارد HACCP یا تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی سازمان یک استاندارد بین‌المللی برای کنترل موثر ایمنی مواد در صنایع غذایی است. گواهینامه HACCP نشان‌دهنده تعهد سازمان شما به رعایت مقررات ایمنی مواد غذایی است. سازمان غذا و دارو، اخذ این گواهینامه را جهت کنترل مؤثر خطرات و اطمینان از ایمن بودن محصولات غذایی توصیه می‌کند.

هر کسب‌وکاری که به طور مستقیم یا غیرمستقیم در زنجیره غذایی فعالیت دارد از جمله رستوران‌ها، فست‌فودها، هتل‌ها، نانوایی‌ها، مجموعه‌های مرتبط با محصولات گوشتی یا لبنی و یا سازمان‌های خدماتی این حوزه مانند سازمان‌های فعال در بخش حمل‌ونقل یا توزیع‌کنندگان مواد غذایی می‌توانند گواهینامه haccp را اخذ کنند.

انواع غذای حلال

بازار روبه‌رشد نشان حلال

امروزه جمعیت رو به‌ رشد مسلمانان در خاورمیانه، شمال و جنوب آفریقا، آسیای جنوبی و چین زنجیره‌ای سودآور برای بازار حلال به وجود آورده است. تقاضای روزافزون برای محصولات دارای نشان حلال این گواهینامه را به یکی از گواهینامه‌های جذاب و حتی ضروری برای شرکت‌هایی که در زمینه تولید و یا خدمات مرتبط با مواد غذایی، آرایشی، بهداشتی و دارویی فعالیت دارند، تبدیل کرده است.

اخذ گواهینامه حلال تضمینی برای تطابق محصولات غذایی با سبک زندگی اسلامی است. امروزه آسیای جنوب شرقی و خاورمیانه دو بازار بزرگ برای محصولات حلال هستند. این مناطق روی هم بیش از ۴۰۰ میلیون مصرف‌کننده مسلمان دارند.

بیش از ۲ میلیارد مسلمان در جهان زندگی می‌کند و طی ۱۰ سال گذشته، روند تقاضا برای محصولات و خدمات دارای گواهی حلال صعودی بوده است. علاوه بر این، غیرمسلمان‌ها نیز منعی برای مصرف محصولاتی با نشان حلال ندارند؛ به همین دلیل صدور حلال کسب‌وکار شما را برای ورود به یک بازار بسیار گسترده‌تر آماده می‌کند.

نقش گواهینامه حلال در صادرات

مصرف‌کنندگان مسلمان محصولاتی را انتخاب می‌کنند که مطابق با قانون اسلامی است. اخذ گواهینامه حلال به شما این امکان را می‌دهد که محصولات خود را به کشورهایی با اکثریت مسلمان صادر کنید. علاوه بر آن گواهینامه حلال سطح بالایی از بهداشت و کیفیت را تضمین می‌کند؛ همین امر محصولات دارای نشان حلال را برای مصرف‌کننده‌های غیرمسلمان نیز جذاب و قابل‌اعتماد می‌کند.

جمع‌بندی

گواهینامه حلال استانداردی معتبر در سطح بین‌المللی است. صدور حلال تاکید دارد که مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی و دارویی موردنظر با رعایت کامل احکام شرعی مسلمانان و با استفاده از مواد اولیه حلال تولید شده‌اند. محصولات حلال نه ‌تنها در داخل کشور مورداستفاده قرار می‌گیرند، بلکه در سرتاسر جهان نیز مورد پذیرش مصرف‌کنندگان مسلمان و غیرمسمان هستند.

از کجا گواهینامه حلال بگیریم؟

اولین نکته‌ای که برای دریافت گواهینامه انواع استانداردها باید به آن توجه داشته باشید این است که گواهینامه‌ای معتبر است که از مراجع صدور تحت اعتبار IAF یا ASCB صادر شود. پیش از عقد قرارداد و دریافت گواهینامه حتما بررسی کنید که نام مرجع صدور در لیست منتشر شده در سایت نهادهای نام‌برده قابل مشاهده باشد؛ در غیر این صورت گواهی فاقد اعتبار خواهد بود.

دومین نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که برای دریافت خدمات مشاوره یا صدور باید به دفتری مراجعه کنید که دارای پروانه و مجوز رسمی دولتی در آن حیطه باشد تا امکان پیگیری و استیفای حقوق در صورت بروز هر گونه مشکل برای شما محفوظ بماند.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی جهت دریافت گواهینامه ایزو معتبر می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان مجموعه EIQM CET از طریق تماس با ما بهره ببرید.


مشاوره رایگان
شما می‌توانید با تکمیل فرم زیر، قبل از سفارش گواهینامه ایزو، از مشاوره رایگان کارشناسان EIQM استفاده نمایید.