پیکسـی!

قالب چند منظوره پیکسی، یکی از بهترین و بی نظیرترین قالب های وردپرسی است که تاکنون منتشر شده است، با قالب پیکسی دیگر نگران حال و هوای سایتتان نباشید!

تلفــن: 09120000000

مشاوره ایزو چگونه انجام می‌شود؟

مشاوره ایزو چگونه انجام می‌شود؟

مشاوره ی ایزو
مشاوره ایزو

مشاوره ایزو روی ارائه اطلاعاتی تمرکز دارد که کسب‌وکارهای متقاضی دریافت گواهینامه‌های ایزو باید بدانند. بسیاری سازمان‌ها فرایند دریافت و پیاده‌سازی ایزو را بر عهده یک مجموعه مشاور یا کارشناس باتجربه می‌گذارند. دریافت مشاوره‌ برای اخذ گواهینامه ایزو، به سیستم کمک می‌کند با صرف کم‌ترین زمان و هزینه، گواهینامه موردنظر را دریافت کند و در مسیر بهبود مستمر قرار بگیرد. در این مقاله درباره اهمیت مشاوره ایزو و تاثیری که روی سازمان دارد، صحبت خواهیم کرد.

eiqm baner333
contact eiqm

مشاوره‌ ایزو چیست؟

سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO) گواهینامه‌های متنوعی برای صنایع مختلف تدوین کرده است. انتخاب گواهینامه مناسب از بین این گواهینامه‌ها و پیاده‌سازی الزامات آن نیازمند دانش و تجربه در این حوزه است. بسیاری سازمان‌ها برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه، ترجیح می‌دهند فرایند دریافت و پیاده‌سازی ایزو را بر عهده یک کارشناس باتجربه بگذارند. یا از خدمات مشاوره‌ای که برخی نهادها در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار می‌دهند، بهره ببرند.
دریافت مشاوره توسط سازمان‌ها اختیاری است و می‌تواند در صورت تمایل شما شامل دوره‌های ایزو برای آموزش کارکنان هم باشد. مشاور ایزو شما را برای گرفتن استاندارد موردنیاز کسب‌وکارتان آماده می‌کند. همچنین در مرحله اجرایی ‌کردن الزامات مربوط به استاندارد موردنظرتان و ارتقای سطح کیفیت سیستم به کمک شما می‌آید.

در صورتی که سوالی دارید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید.
برای مشاوره رایگان با تلفن های ۳۳۴۴۷۷۶۵-۰۲۳ و ۳۳۴۴۷۷۶۶-۰۲۳ تماس بگیرید.

چه کسی می‌تواند مشاوره ایزو ارائه دهد؟

مشاوره ایزو را معمولاً افرادی که آشنایی کافی با انواع استاندارهای ایزو دارند، در این حوزه دوره‌های مختلفی ‌دیده‌اند یا در زمینه ممیزی فعالیت دارند، انجام می‌دهند. مشاورهای ایزو تجربه کاری بیشتری نسبت به کارشناسان داخلی سازمان‌ها دارند؛ به همین خاطر پیاده‌سازی دستورالعمل‌ها و الزامات گواهینامه‌ با کمک آن‌ها، بسیار ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر انجام می‌شود و مدت‌زمان مراحل پیاده‌سازی نیز کوتاه‌تر می‌شود.

هزینه مشاوره ایزو چقدر است؟

هزینه‌های ارائه مشاوره در زمینه اخذ گواهینامه‌های ایزو، بسته به انتظاری که شما از مشاور خود دارید و کارهایی که بر عهده او می‌گذارید، متفاوت خواهد بود. تعداد پرسنل شرکت، تعداد و نوع ایزوهای که می‌خواهید دریافت کنید و دامنه فعالیتتان از دیگر عوامل تاثیرگذار روی هزینه مشاوره هستند.

خیلی از مراجع صدور هزینه زیادی برای مشاوره ایزو دریافت می‌کنند چرا که ممکن است خودشان هم هزینه‌هایی را به ‌صورت دلاری به نهاد بالادستی‌شان پرداخت بکنند؛ اما نهادهایی هم هستند که مشاوره کلی ابتدایی را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند و بعد در صورت نیاز می‌توانید از مشاوره‌های تکمیلی آن‌ها استفاده کنید.

روش مشاوره ایزو

مراحل فرایند مشاوره در اخذ گواهینامه ایزو

همان‌طور که گفته شد، شرکت‌ها و صنایع در طول فرایند اخذ ایزو، از انتخاب گواهینامه گرفته تا ممیزی داخلی الزامات پیاده‌سازی شده، می‌توانند از مشاوره ایزو استفاده کنند. مراحل فرآیند مشاوره ایزو به بهبود مستمر عملکرد و مدیریت شرکت‌ها کمک می‌کند و شامل موارد زیر است:

  1. تعیین نیازمندی‌ها: شناخت نیازهای سازمان و تعیین اهداف و انتظارات
  2. بررسی وضعیت فعلی: تحلیل و ارزیابی فرآیندها و سیستم‌های موجود و تعیین نقاط قوت و ضعف سیستم با کمک کارشناسان داخلی
  3. تدوین طرح مشاوره: تعیین راهکارهای بهبود و تدوین طرح اجرایی
  4. آموزش و آگاهی‌سازی: ارائه آموزش‌های موردنیاز و آگاه‌سازی کارکنان در خصوص تغییرات
  5. اجرای تغییرات: پیش رفتن طبق راهکارهای تعیین شده، اجرای تغییرات موردنظر و پیگیری اجرا
  6. ارزیابی و بهینه‌سازی: ارزیابی اثربخشی تغییرات و اعمال اصلاحات و بهینه‌سازی‌های لازم
  7. تهیه گزارش‌ها و توصیه‌ها: تهیه گزارش نتایج و پیشرفت‌ها و ارائه توصیه‌هایی برای استمرار بهبود

برای چه استانداردهایی مشاوره ایزو لازم است؟

هرکدام از استانداردهای ایزو دارای قوانین و قواعد منحصر به‌ خودشان هستند. این تنوع و همچنین عمومی بودن برخی استانداردها، فرایند اخذ ایزو را برای افرادی که آشنایی کافی با این استانداردها و مراحل دریافت گواهینامه‌های آن‌ها ندارند، کمی پیچیده می‌کند. صرف نظر از نوع گواهینامه، اگر دانش کافی برای دریافت ایزو و اجرایی‌کردن الزامات آن را ندارید، خوب است درخواست مشاوره ایزو بدهید.

برخی استاندادرها جزئی‌تر هستند و پیاده‌سازی آن‌ها توسط کارشناسان حود مجموعه‌ها قابل انجام است؛ اما برخی گواهینامه‌ها عمومی هستند و بهتر است برای اخذ آن‌ها حتما با یک مشاور حرفه‌ای مشورت کنید. این گواهینامه‌ها عبارتند از: ایزو ۹۰۰۱، ایزو ۱۴۰۰۱، ایزو ۴۵۰۰۱، ایزو ۲۲۰۰۰، ایزو ۲۹۰۰۱، ایزو ۱۳۴۸۵، ایزو ۵۰۰۰۱، ایزو ۱۷۰۲۵، IATF 16949، ایزو ۱۰۰۰۴، ایزو ۱۰۰۰۲، گواهینامه HACCP، ایزو ۲۱۵۰۰، ایزو ۲۹۹۹۰ و ایزو ۱۰۰۰۶

برخی از انواع مشاوره ایزو

مشاوره ایزو ۹۰۰۱

ایزو ۹۰۰۱ الزامات کیفیت را برای پیاده‌سازی فرایندهای لازم در ارائه محصولات و خدماتی که نیازهای مشتری است را بررسی می‌کند. صدور ایزو ۹۰۰۱ الزامات لازم برای سیستم مدیریت کیفیت کارآمد را مشخص می‌کند.

گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ متعلق به خانواده ایزو ۹۰۰۰ است. کسب‌وکارهای مختلف می‌توانند تعهد خود را نسبت به محصول یا کیفیت خدمات خود نشان دهند. اخذ ISO 9001 به شرکت‌ها کمک می‌کند تا کنترل بیشتری بر روی فرایندهای خود داشته باشند. همچنین باعث کاهش هزینه‌ها، بهینه‌سازی برنامه‌ها و کاهش ریسک می‌شود.

مشاوره ایزو ۱۴۰۰۱

ایزو ۱۴۰۰۱ یک استاندارد بین المللی برای طراحی و پیاده‌سازی یک سیستم مدیریت زیست‌محیطی (EMS) است. اخذ ایزو ۱۴۰۰۱ نشان می‌دهد که فعالیت‌های شرکت مطابق با قوانین محیط‌زیست است. ایزو ۱۴۰۰۱ همچنین به شرکت‌ها در دستیابی به بازارهای جدید و تقویت روابط با مشتری‌ها کمک می‌کند. استاندارد ۱۴۰۰۱ بدون اندازه کسب‌وکار، می‌تواند برای هر شرکتی اعمال شود.

مشاوره ایزو ۴۵۰۰۱

ایزو ۴۵۰۰۱ استانداردی بین‌المللی برای سیستم‌های مدیریت بهداشت و ایمنی حرفه‌ای (OHSMS) است که در سال‌های اخیر آن را با استاندارد OHSAS 18001 جایگزین کرده‌اند. هدف اصلی معرفی ورژن جدید از مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی در واقع محافظت از تمام کارگران در سراسر جهان با یک نسخه واحد از استاندارد است.

اخذ ایزو ۴۵۰۰۱ الزاماتی برای پیشگیری از بروز حوادث و مدیریت سلامت و ایمنی در محل کار تعیین می‌کند. این استاندارد به شما کمک می‌کند ریسک‌های محیط کار را بهتر کنترل کنید و مسئولیت اجتماعی کسب‌وکارتان را برای تامین ایمنی کارکنان به درستی برعهده بگیرید.

مشاوره ایزو ۲۲۰۰۰

ایزو ۲۲۰۰۰ مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و الزامات مربوط به سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی است. شرکت‌ها  با اخذ ایزو ۲۲۰۰۰ و پیاده‌سازی آن به مشتری‌ها و نهادهای مربوطه اطمینان می‌دهند که تولیدات آن‌ها ایمن است و مصرفشان خطری در پی ندارد. گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ از مصرف‌کنندگان محافظت می‌کند و در صنعت غذا برای کسب‌وکار شما اعتبار به همراه می‌آورد.

صدور ایزو ۲۲۰۰۰ نشان می‌دهد مجموعه شما به مدیریت ایمنی مواد غذایی اهمیت می‌دهد و محصولات تولیدی شما از نظر سالم و ایمن بودن مطابق با استانداردهای بین‌المللی هستند.

مشاوره ایزو GMP

اخذ گواهینامه GMP (روش‌های خوب تولید) تضمین می‌کند که محصولات تولیدی شما مطابق با استانداردهای جهانی کیفیت و ایمنی تولید شده‌اند. این گواهینامه برای محصولاتی مثل مواد غذایی، مواد آرایشی و کالاهای دارویی که به طور مستقیم بر سلامت افراد تأثیر گذارند، صادر می‌شود. استاندارد GMP  با کاهش احتمال بروز عوارض نامطلوب و مسمومیت‌ها، هم از کسب‌وکارها و هم از مصرف‌کننده محافظت می‌کند.

جمع‌بندی

هرکدام از استانداردهای ایزو قوانین و قواعد منحصربه‌فردی دارند. این تنوع و همچنین عمومی بودن برخی استانداردها فراین انتخاب گواهینامه و دریافت و پیاده‌سازی آن را پیچیده می‌کند. شرکت‌ها و صنایع در طول فرایند اخذ ایزو، از انتخاب گواهینامه گرفته تا ممیزی داخلی الزامات پیاده‌سازی شده، می‌توانند از مشاوره ایزو استفاده کنند. دریافت مشاوره‌ برای گرفتن گواهینامه ایزو، به شما کمک می‌کند ضمن صرفه‌جویی در زمان و هزینه، مناسب‌ترین گواهینامه ایزو را برای کسب‌وکارتان دریافت و پیاده‌سازی کنید.

سوالات متداول

به طور کلی، ارتباط با مجموعه مشاوره ایزو یک سیستم مشاوره و راهنمایی است که مشتریانی که به دنبال اخذ گواهینامه‌های ایزو هستند بتوانند با ارائه‌دهندگان خدمات مشاوره و آموزشی ارتباط بگیرند و از تجارب و راهنمایی‌های آن‌ها استفاده کنند. در زیر به برخی از سوالات متداول در این مورد پاسخ می دهیم:

ایزو چیست؟

ایزو مخفف International Organization for Standardization (سازمان بین المللی استانداردسازی) است. این سازمان استانداردهایی را برای انواع حوزه‌های مدیریتی تدوین می‌کند.

ارتباط با شرکت‌های مشاوره ایزو چه مزایایی دارد؟

استفاده از یک مشاور مجرب در زمینه استانداردهای ایزو می‌تواند به شما کمک کند تا فرآیندها و سیستم‌های خود را بهبود بخشیده و به طور موثر الزامات استاندارد را پیاده‌سازی کنید.

چگونه می‌توانم یک مجموعه معتبر مشاوره ایزو پیدا کنم؟

برای پیدا کردن یک مشاور مجرب در زمینه استانداردهای ایزو باید تجربه، تخصص، مهارت‌ها و مدرک‌های آن فرد را بررسی کنید. همچنین، می‌توانید با ایشان مصاحبه کرده و در مورد روش کار، نحوه همکاری و قیمت‌گذاری آنها بپرسید تا مطمئن شوید که با یک مشاور مناسب همکاری می‌کنید.

از کجا گواهینامه ایزو بگیریم؟

اولین نکته‌ای که برای دریافت گواهینامه انواع استانداردها باید به آن توجه داشته باشید این است که گواهینامه‌ای معتبر است که از مراجع صدور تحت اعتبار IAF یا ASCB صادر شود. پیش از عقد قرارداد و دریافت گواهینامه حتما بررسی کنید که نام مرجع صدور در لیست منتشر شده در سایت نهادهای نام‌برده قابل مشاهده باشد؛ در غیر این صورت گواهی فاقد اعتبار خواهد بود.

دومین نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که برای دریافت خدمات مشاوره یا صدور باید به دفتری مراجعه کنید که دارای پروانه و مجوز رسمی دولتی در آن حیطه باشد تا امکان پیگیری و استیفای حقوق در صورت بروز هر گونه مشکل برای شما محفوظ بماند.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی جهت دریافت گواهینامه ایزو معتبر می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان مجموعه EIQM CET از طریق تماس با ما بهره ببرید.


مشاوره رایگان
شما می‌توانید با تکمیل فرم زیر، قبل از سفارش گواهینامه ایزو، از مشاوره رایگان کارشناسان EIQM استفاده نمایید.