پیکسـی!

قالب چند منظوره پیکسی، یکی از بهترین و بی نظیرترین قالب های وردپرسی است که تاکنون منتشر شده است، با قالب پیکسی دیگر نگران حال و هوای سایتتان نباشید!

تلفــن: 09120000000

ایزو ۹۰۰۱ (استاندارد مدیریت کیفیت)

ایزو ۹۰۰۱ (استاندارد مدیریت کیفیت)

گواهینامه ایزو 9001
گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

ایزو ۹۰۰۱ یک استاندارد مدیریت کیفیت بین‌المللی است که در تمام کشورها به رسمیت شناخته می‌شود. اخذ ایزو ۹۰۰۱ (گرفتن ایزو ۹۰۰۱) به سازمان‌ها برای مدیریت موثر فرایندها در راستای برآوردن انتظارات مشتریان از نظر کیفیت و رعایت استانداردها در مقیاس جهانی کمک می‌کند. گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ یکی از کلیدی‌ترین گواهینامه‌های بین‌المللی ایزو است. صدور ایزو ۹۰۰۱ توسط مراجع صدور بین‌المللی تحت اعتبار ASCB یا IAF انجام می‌شود.

eiqm baner333
contact eiqm

ایزو ۹۰۰۱ چیست؟

استاندارد ISO 9001:2015 رعایت الزامات کیفیت را در تولید محصولات و ارائه خدماتی که مورد نیاز مشتری است، بررسی می‌کند. کسب‌وکارهای مختلف می‌توانند با اخذ این گواهینامه تعهد خود را نسبت به تامین سطح بالای کیفیت در محصولات و یا خدمات خود نشان دهند. اخذ ISO9001 به شرکت‌ها کمک می‌کند تا کنترل بیشتری بر روی فرایندهای خود داشته باشند. رعایت الزامات این گواهینامه، همچنین باعث کاهش هزینه‌ها، بهینه‌سازی برنامه‌ها و کاهش ریسک می‌شود.

داشتن گواهینامه‌های معتبری مثل ایزو ۹۰۰۱ به سازمان شما برای دستیابی به بازارهای جدید و تقویت روابط کمک می‌کند. صدور گواهینامه ۹۰۰۱ نشان می‌دهد که شما کسب‌وکارتان را طبق استاندارهای مطرح بین‌المللی اداره می‌کنید و همین امر باعث می‌شود مشتری‌ها، برای انجام تجارت‌های مختلف به کسب‌وکار شما اعتماد کنند.

در صورتی که سوالی دارید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید.
برای مشاوره رایگان با تلفن های ۳۳۴۴۷۷۶۵-۰۲۳ و ۳۳۴۴۷۷۶۶-۰۲۳ تماس بگیرید.

گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ چیست؟

گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ گواهینامه‌ای از خانواده ایزو ۹۰۰۰ است. دریافت ایزو ۹۰۰۱ به عنوان یک استاندارد سیستم مدیریت کیفیت (QMS)، به افزایش رضایت مشتری و گسترش تجارت در آینده کمک می‌کند؛ از همین طریق، موفقیت شرکت را در درازمدت تضمین می‌کند.

نمونه گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ شرکت EIQM

نمونه گواهینامه ایزو 9001 شرکت EIQM

سیستم مدیریت کیفیت چیست؟

سیستم مدیریت کیفیت یا QMS مخفف Quality Management System است. این سیستم چارچوبی است که مشاغل می‌توانند از آن برای هدایت تیم به سمت اهداف کیفی خود استفاده کنند. QMS که در قالب ISO 9001 تعریف شده است، سیستمی است که بر تضمین کیفیت فرآیندهای تولید محصولات یا ارائه خدمات تمرکز دارد.

هدف اصلی یک سیستم مدیریت کیفیت یا صدور ایزو ۹۰۰۱، تضمین پیشرفت پایدار و ایجاد رابطه‌ای طولانی‌مدت بین شرکت و مشتری‌های آن است؛ همچنین اطمینان حاصل می‌کند که محصولات یا خدمات مطابق انتظارات مشتری و مقررات قابل اجرا ارائه می‌شوند.

کاربرد ایزو ۹۰۰۱ چیست؟

استفاده از استاندارد ISO 9001 به سازمان‌ها کمک می‌کند تا یک سیستم مدیریت کیفیت (QMS) قوی راه‌اندازی کنند که باعث بهبود عملکرد و کیفیت محصولات و خدمات آن‌ها شود. این استاندارد بر روی اصول مدیریت کیفیت تمرکز دارد که به مشتریان، مشارکت مدیریت و بهبود مداوم توجه می‌کند.

آخرین ورژن ایزو ۹۰۰۱

هر استاندارد برای انتشار و به‌روز‌رسانی، باید مورد توافق اکثریت کشورهای عضو سازمان جهانی استاندارد قرار بگیرد. ISO9001 برای اولین‌بار در سال ۱۹۸۷ توسط سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO) منتشر شد. سازمان جهانی ایزو به طور منظم تمام استانداردها را بررسی می‌کند تا از به‌روز بودن آنها اطمینان حاصل کند. این سازمان، آخرین بار در ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۵، استاندارد ایزو ۹۰۰۱ نسخه ۲۰۰۸ را برای سیستم‌های مدیریت کیفیت اصلاح و به‌روزرسانی کرد.

پس از انتشار نسخه جدید سازمان‌هایی که نسخه ۲۰۰۸ گواهینامه ایزو را دریافت کرده بودند، موظف شدند استاندارهای مجموعه خود را مطابق با الزامات ایزو ۹۰۰۱ ورژن ۲۰۱۵ به‌روزرسانی کنند. نسخه جدید شرکت‌ها را ملزم می‌کند که بعد از اخذ ایزو، روند توزیع محصولات و همچنین مدیریت عمومی شرکت را بهبود بخشند.

نسخه جدید سیستم مدیریت کیفیت همچنین شامل برخی تغییرات ساختاری است. ISO 9001:2015 مبتنی بر یک ساختار سطح بالا (HLS) تدوین شده که شامل ۱۰ بند است. به طور خلاصه، شرکت‌ها را ملزم می‌کند برای افزایش رضایت مشتری و بهبود سیستم مدیریت کیفیت خود تلاش کنند.

صدور ایزو ۹۰۰۱

الزامات ایزو ۹۰۰۱

اخذ استانداردهای مدیریتی برای کسانی که دنبال موفقیت کسب‌وکارشان هستند، بسیار مهم است. ایزو ۹۰۰۱ شرکت‌ها را تشویق می‌کند تا به ایجاد یک روند پایدار برای بهبود مهارت‌های مدیریتی متعهد بمانند. این استاندارد با ایجاد یکپارچگی در فرایندهای سازمانی مثل بازاریابی و تولید، بهره‌وری سازمان را افزایش می‌دهد.همچین مقدمات رضایت شغلی کارمندان و جلب اعتماد مشتریان را فراهم می‌کند.

اگر شما هم علاقه‌مند به دریافت یک گواهینامه QMS برای شرکت خود هستند، در بخش بعد با ما همراه باشید تا با اقدامات لازم برای اخذ و پیاده‌سازی این گواهینامه آشنا شوید.

مراحل اخذ ایزو ۹۰۰۱

قبل از اخذ گواهینامه ISO 9001، ابتدا باید با استانداردهایی که می‌خواهید پیاده‌سازی کنید، آشنا شوید. اولین قدم برای مدیر کسب‌وکاری که به دنبال استانداردسازی سیستم مدیریت کیفیت خود است، بررسی دقیق راهبردهای اساسی‌ای است که می‌خواهد مجموعه را بر اساس آن‌ها مدیریت کند. پس از آن، شرکت می‌تواند استانداردهایی را که باید به‌منظور بهبود کلی سازمان و تامین رضایت مشتری در نظر گرفته شود، پیاده‌سازی کند.

در مرحله پیاده‌سازی، برخی از شرکت‌ها برای اطمینان از موفقیت به شخصی ثالث از یک شرکت معتبر مشاوره ایزو (یک ممیز) مراجعه می‌کنند. یک ممیز می‌تواند اطمینان حاصل کند که همه چیز مطابق با استانداردهای ایزو ۹۰۰۱ پیش می‌رود. همچنین اگر در هر کدام از مراحل روند ممیزی عدم انطباقی وجود داشته باشد، می‌توانید با کمک شخص ممیز یا مجموعه‌های مشاور ایزو، این عدم انطباق را برطرف کنید. پس از تأیید ممیزی، گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ برای شما صادر می‌شود. پس به‌طوری کلی می‌توانیم مراحل اخذ ایزو ۹۰۰۱ را به صورت زیر دسته‌بندی کنیم:

  1. بررسی موقعیت فعلی سازمان
  2. طراحی سیستم مدیریت کیفیت
  3. اجرا و اعمال سیستم مدیریت کیفیت
  4. بررسی و ارزیابی عملکرد سیستم
  5. بهبود مستمر

ایزو ۹۰۰۱ به زبان ساده

یک سیستم مدیریت کیفیت (QMS) پیش از هر چیز راهبردی پیشنهاد می‌کند که یک شرکت بتواند با اجرای آن نیازهای ذی‌نفعان و مشتریان خود را برآورده کند. این راهبرد شامل سیاست‌ها، رویه‌ها و فرایندهای لازم برای برنامه‌ریزی و اجرای به نحو احسن فعالیت‌های تجاری شرکت است.

یک کسب‌وکار با گرفتن ایزو ۹۰۰۱ فرایندهای داخلی خود را همسو می‌کند و رویکردی بهینه برای تکمیل پروژه‌ها ارائه می‌دهد. با پیاده‌سازی QMS، سازمان‌ها می‌توانند رویه‌هایی را که باعث موفقیت کسب‌وکار می‌شوند، شناسایی کنند تا در نهایت رضایتمندی مشتری افزایش پیدا کند.

علاوه بر افزایش رضایت و اعتماد مشتری، پیاده‌سازی و صدور ایزو ۹۰۰۱ به شرکت شما کمک کند سیاست‌های مربوط به کنترل کیفیت و استانداردسازی فرایندها را با بازده حداکثری طراحی و اجرا کند. به طور خلاصه اخذ گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت در نهایت به یک شرکت کمک می‌کند تا بهترین سیستم مدیریت کیفیت ممکن را برای رسیدن به اهداف تجاری خود به کار بگیرد.

تفاوت بین گواهینامه‌های ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ چیست؟

رعایت الزامات گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ به یک سازمان کمک می‌کند تا کارایی و اثربخشی سیستم مدیریت کیفیت (QMS) خود را بهبود ببخشد. پیاده‌سازی ایزو ۱۴۰۰۱ به شرکت کمک می‌کند تا مطابق معیارهای یک سیستم مدیریت زیست‌محیطی منسجم (EMS) پیش برود. پیاده‌سازی هر دو سیستم مدیریت کیفیت و مدیریت محیط زیست برای هر شرکت یا سازمانی که به دنبال موفقیت است ضروری است.

اخذ ایزو ۹۰۰۱

دریافت ایزو ۹۰۰۱ برای کدام کسب‌وکارها مناسب است؟  

در بازنگری استاندارد ۹۰۰۱ با نسخه ۲۰۱۵، هدف اصلی این بود که این استاندارد برای همه کسب‌وکارها، از جمله کسب‌وکارهایی که در بخش خدمات فعالیت دارند، بیشتر در دسترس قرار بگیرد. در حال حاضر گرفتن ایزو ۹۰۰۱ برای هر سازمانی با هر زمینه فعالیتی در صنعت، مناسب است. این استاندارد می‌تواند برای همه انواع کسب‌وکارها، از تولیدکنندگان کوچک گرفته تا سازمان‌هایی با بیش از ۵۰۰۰ کارمند، سودمند باشد.  

ضرورت اخذ ایزو ۹۰۰۱

از نظر قانونی گرفتن ایزو ۹۰۰۱ برای سازمان‌های مختلف اجباری نیست. شما بدون دریافت گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ نیز می‌توانید الزامات سیستم مدیریت کیفیت را در مجموعه خود پیاده‌سازی کنید، اما این گواهینامه بین‌المللی بر تضمین کیفیت محصول یا خدمت ارائه شده در سازمان شما تأکید دارد و مجموعه شما را در زمینه کسب اعتماد مشتری، از کسب‌وکار‌های رقیب پیش می‌اندازد.

همچنی در دنیای تجاری امروز تعداد رقیبان و متقاضیان ارائه خدمات در هر حیطه به قدری زیاد شده که برای پروژه‌های مختلف مناقصه برگزار می‌کنند و شرکت در اکثر مناقصات بدون داشتن گواهینامه‌های ایزو امکان‌پذیر نیست.

صدور ایزو ۹۰۰۱ نمادی از اعتبار بین‌المللی و تضمین کیفیت در سطح جهانی است. سازمان‌هایی که دارای گواهینامه این استاندارد هستند، سیستم مدیریت کیفیت را مطابق با تمام الزامات پیاده‌سازی کرده‌اند. همچنین اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ به مراجعان نشان می‌دهد شرکت‌ شما موظف است محصولات و خدمات را مطابق با استانداردهای جهانی کیفیت ارائه کند.

مزایای اخذ ایزو ۹۰۰۱ و پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت

هر کسب‌وکاری با پیاده‌سازی سیستم مدیریت کیفیت می‌تواند نرخ رضایت مشتری‌ها را افزایش و نیاز به رسیدگی به شکایات آن‌ها را کاهش دهد. این امر در نهایت باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شرکت و افزایش اعتماد مشتری می‌شود.

پیاده‌سازی الزامات سیستم مدیریت کیفیت به سازمان‌ها کمک می‌کند تا در مسیر پیشرفت و بهبود عملکرد کسب‌وکار خود گام بردارند. همچنین هنگام شرکت در مناقصه‌ها، سطح بالای مدیریت سیستم و کیفیت خدمات را به سایر سازمان‌ها و شرکت‌های همکار نشان دهند. علاوه بر این موارد، گرفتن ایزو ۹۰۰۱ برای هر سازمان مزایای مهم دیگری هم دارد که عبارت‌اند از:

افزایش رضایت مشتری

نشان استاندارد ISO 9001 به مشتریان یک مجموعه وعده می‌دهد که به محصولات و خدماتی استاندارد و باکیفیت دسترسی دارد و همین امر سبب افزایش اعتماد و رضایت آن‌ها می‌شود. با افزایش رضایت مشتری، به تدریج کسب‌وکار شما در سطحی گستره‌تر مطرح می‌شود و درآمد مجموعه افزایش می‌یابد.

فرایندهای کارآمد

بعد از صدور ایزو ۹۰۰۱ مراحل انجام فرایندهای مختلف در شرکت شما به صورت شفاف و دقیق مشخص می‌شود. این شفافیت، نظارت بر سیستم را آسان می‌کند و با کاهش هزینه‌های داخلی، سبب افزایش کارایی و بهره‌وری سیستم می‌شود.

افزایش تعامل

با اخذ ایزو ۹۰۰۱ می‌توانید تیم‌های مختلف را در تعامل بیشتر و موثرتر با یکدیگر قرار بدهید و ارتباطات داخلی را در سیستم خود بهبود ببخشید. به یاد داشته باشد نیروی کار شاد، خلاق و مفید زمانی حاصل می‌شود که کارکنان در بهبود فرایندها مشارکت داشته باشند.

ایجاد فرهنگ بهبود مستمر

صدور ایزو ۹۰۰۱ به شما امکان می‌دهد فرصت‌های بهبود را شناسایی کرده و به طور سیستماتیک از آن‌ها استفاده کنید.

سازگاری با چارچوب‌های جهانی

استانداردهای ایزو در سطح جهانی به رسمیت شناخته شده‌اند و انجام تجارت در خارج از کشور را ساده می‌کنند؛ زیرا نشان می‌دهند کسب‌وکارتان را با رویه‌های استاندارد اداره می‌کنید و خدماتی در سطح استانداردهای جهانی ارائه می‌دهید.

جمع بندی

ISO 9001 برای هر سازمان کوچک یا بزرگی با هر زمینه فعالیتی در صنعت، قابل اخذ است و می‌تواند مفید واقع شود. میلیون‌ها کسب‌وکار در بیش از ۱۶۰ کشور جهان استاندارد ISO 9001 را پیاده‌سازی کرده‌اند. گرفتن ایزو ۹۰۰۱ را برای اطمینان از افزایش کیفیت محصولات و خدمات، جلب اعتماد مشتریان و دسترسی به بازارهای جدید توصیه می‌کنند.

صدور ایزو ۹۰۰۱ نشان‌دهنده تعهد مجموعه شما به ثبات، بهبود مستمر و رضایت مشتری است و در درازمدت سوددهی شرکت شما را افزایش می‌دهد. این گواهینامه الزاماتی را برای سیستم مدیریت کیفیت تعیین می‌کند که پیاده‌سازی آن‌ها  توانایی مجموعه شما را برای ارائه محصولات و خدمات مناسب به مشتری افزایش می‌دهد. اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ یکی از اولین کارهایی است که باید برای پیشرفت مجموعه خود و توسعه کسب‌وکارتان در آینده انجام بدهید.

سوالات متداول

در این مقاله بررسی کردیم که ISO 9001 مشخصاتی را برای یک سیستم مدیریت کیفیت مشخص می‌کند که برای بهبود عملکرد سازمان و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت به مشتریان استفاده می‌شود. در ادامه به برخی از سوالات متداول در مورد این استاندارد پاسخ خواهم داد:

ایزو ۹۰۰۱ چیست؟

ISO 9001  یک استاندارد بین‌المللی مدیریت کیفیت است که مشخصاتی را برای سیستم مدیریت کیفیت یک سازمان تعریف می‌کند. این استاندارد به سازمان‌ها کمک می‌کند تا عملکرد خود را ارتقا داده و محصولات و خدمات با کیفیت ارائه دهند.

 هدف اصلی استاندارد ISO 9001 چیست؟

هدف اصلی ایزو ۹۰۰۱، بهبود عملکرد سازمان و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت به مشتریان است. این استاندارد سازمان‌ها را تشویق می‌کند تا فرآیندهای خود را بهبود داده و سیستم مدیریت کیفیت قوی‌تری را ایجاد کنند.

 مراحل پیاده‌سازی ایزو ۹۰۰۱ چیست؟

پیاده‌سازی استاندارد ISO 9001 معمولاً شامل مراحل زیر است:
۱.     بررسی و تحلیل موقعیت فعلی سازمان
۲.     طراحی سیستم مدیریت کیفیت
۳.     اجرا و اعمال سیستم مدیریت کیفیت
۴.     بررسی و ارزیابی عملکرد
۵.     بهبود مستمر

الزامات ایزو ۹۰۰۱ چیست؟

در استاندارد ISO 9001، موارد زیر مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرند:
۱.     نیازهای مشتریان
۲.     رهبری
۳.     مشارکت کارکنان
۴.     رویکرد فرآیند
۵.     بهبود مستمر
۶.     مدیریت ریسک

هزینه‌ دریافت گواهینامه ISO 9001 چقدر است؟

هزینه‌های گواهینامه ISO 9001 به عواملی مانند اندازه سازمان، دامنه کاربرد استاندارد و مرجع صدور گواهی وابسته است.

از کجا گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ بگیریم؟

اولین نکته‌ای که برای دریافت گواهینامه انواع استانداردها باید به آن توجه داشته باشید این است که گواهینامه‌ای معتبر است که از مراجع صدور تحت اعتبار IAF  یا ASCB  صادر شود. پیش از عقد قرارداد و دریافت گواهینامه حتما بررسی کنید که نام مرجع صدور در لیست منتشر شده در سایت نهادهای نام‌برده قابل مشاهده باشد؛ در غیر این صورت گواهی فاقد اعتبار خواهد بود.

دومین نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که برای دریافت خدمات مشاوره یا صدور باید به دفتری مراجعه کنید که دارای پروانه و مجوز رسمی دولتی در آن حیطه باشد تا امکان پیگیری و استیفای حقوق در صورت بروز هر گونه مشکل برای شما محفوظ بماند.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی جهت دریافت گواهینامه ایزو معتبر می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان مجموعه EIQM CET از طریق تماس با ما بهره ببرید.


مشاوره رایگان
شما می‌توانید با تکمیل فرم زیر، قبل از سفارش گواهینامه ایزو، از مشاوره رایگان کارشناسان EIQM استفاده نمایید.