پیکسـی!

قالب چند منظوره پیکسی، یکی از بهترین و بی نظیرترین قالب های وردپرسی است که تاکنون منتشر شده است، با قالب پیکسی دیگر نگران حال و هوای سایتتان نباشید!

تلفــن: 09120000000

ایزو ۳۸۳۴ الزامات کیفیت برای جوشکاری مواد فلزی

ایزو ۳۸۳۴ الزامات کیفیت برای جوشکاری مواد فلزی

ایزو 3834
ایزو ۳۸۳۴

ایزو ۳۸۳۴ استاندارد بین‌المللی برای الزامات کیفیت برای جوشکاری ذوبی مواد فلزی است. گواهینامه ایزو ۳۸۳۴ برای تولید انواع محصولات از ساده تا پیچیده اعمال می شود. این فرایندها تأثیر عمیقی بر هزینه تولید و همچنین کیفیت محصول دارند. بنابراین درکنار (اخذ ایزو ۳۸۳۴- صدور ایزو ۳۸۳۴- گرفتن ایزو ۳۸۳۴) اطمینان حاصل شود که این فرایندها و رویه‌ها به مؤثرترین شکل ممکن انجام می‌شوند و کنترل مناسب بر تمام جنبه‌های عملیات یا ساخت اعمال می‌شود.

eiqm baner333
contact eiqm

ایزو ۳۸۳۴ چیست؟

ISO 3834:2021 یک گواهینامه کیفیت برای الزامات کیفی جوشکاری فلزی است. این گواهینامه بین‌المللی برای شرکت است و یک گواهینامه فردی نیست. استاندارد جوش ذوبی فولاد پوشش داده شده است تا نیازهای کیفی آنها را برآورده کند.

در صورتی که سوالی دارید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید.
برای مشاوره رایگان با تلفن های ۳۳۴۴۷۷۶۵-۰۲۳ و ۳۳۴۴۷۷۶۶-۰۲۳ تماس بگیرید.

متن استاندارد ایزو ۳۸۳۴ با ویرایش ۲۰۲۱

 گواهینامه ۳۸۳۴ استاندارد بین‌المللی برای الزامات کیفیت برای جوشکاری ذوبی مواد فلزی است. صدور ایزو ۳۸۳۴ عموماً برای تولید انواع محصولات از ساده تا پیچیده اعمال می‌شود. مجموعه استانداردهای بین‌المللی ISO 3834 الزامات کیفیت جوش را برای سازندگان مشخص می‌کند و اصول تضمین کیفیت قطعات و سازه‌های جوش را تنظیم می‌کند.
 گرفتن ایزو ۳۸۳۴ جوشکاری در تولید سری، تولید انفرادی، تعمیر و در محل ساخت‌وساز (مونتاژ) را پوشش می‌دهد و برای تمام کاربردهای جوشکاری اعمال می شود. عملکرد سیستم مدیریت کیفیت در جوشکاری را بر عهده می‌گیرد و درعین‌حال مبنایی برای تحقق الزامات استاندارد در مقررات کاربردی خاص است.

مراحل اخذ ایزو ۳۸۳۴

مراحل پیاده‌سازی و اخذ گواهینامه ۳۸۳۴ شامل موارد ذیل است:

 1. آموزش الزامات استاندارد ۳۸۳۴
 2. مستندسازی و پیاده‌سازی الزامات ۳۸۳۴
 3. ممیزی اقدامات انجام شده
 4. صدور گواهینامه از مراجع صدور معتبر

آشنایی با سری استاندارد ۳۸۳۴

الزامات ISO 3834 بر اساس الزامات کیفیت، ISO 3834 به سه سطح تقسیم می‌شود:

 • ISO 3834 2:2021 الزامات کیفی جامع برای جوشکاری
 •  ISO 3834 3:2021 الزامات کیفیت استاندارد برای جوشکاری
 •  ISO 3834 4:2021  الزامات کیفیت اولیه برای جوشکاری

الزامات کیفیت  ISO 3834-2

برای صدور گواهینامه ISO 3834-2، نقاط ممیزی عبارتند از:

 • ممیزی سیستم مدیریت کیفیت (QM) و دردسترس‌بودن آن
 • یک هماهنگ‌کننده جوشکاری با دانش سطح گسترده مطابق استاندارد ISO 14731 داشته باشید.
 • اختیارات و نقش‌ها باید به‌وضوح طبق استاندارد ISO 14731 برای هماهنگ‌کننده/ناظران جوشکاری تعریف شوند.
 • گواهینامه‌های معتبر جوشکار مطابق با سری ISO 9606/EN287 برای فرایندهای جوشکاری مکانیزه و اتوماتیک، اپراتورهای جوش باید دارای گواهینامه معتبر طبق EN 1418 باشند.
 • کارکنان NDT باید طبق استاندارد ISO 9712/EN 473 گواهی شوند.

الزامات کیفیت ISO 3834-3

برای این گواهینامه به جز مورد یک سایر الزامات مذکور در بالا قابل‌اجرا هستند.
 QMS الزامات اجباری است. مدیریت کیفیت به طور مؤثر اعمال شد (می‌تواند دستورالعمل‌های رویه‌ای و عملیاتی و سایر مشخصات باشد) باید در دسترس باشد. اجرای فرایند در طول ممیزی بررسی می‌شود.
نکته باقی‌مانده همان‌طور که در بالا برای صدور گواهینامه ISO 3834-2 ذکر شد.

الزامات کیفیت ISO 3834-4

QMS در این ایزو موردنیاز نیست.

 • هماهنگ‌کننده فلز طبق استاندارد ISO 14731 اجباری نیست.
 • فقط دانش سطح پایه برای جوشکاری را بایدنشان دهید.
 • گواهینامه‌های معتبر جوشکار مطابق با سری ISO 9606/EN287 برای فرایندهای جوشکاری مکانیزه و اتوماتیک، اپراتورهای جوش باید دارای گواهینامه معتبر طبق EN 1418 باشند.

آموزش استاندارد ISO 3834

گرفتن گواهینامه ۳۸۳۴ و انتخاب الزامات کیفیت جوش بستگی به بارگذاری سازه و میزان خطر در آن دارد مگر اینکه در استاندارد کاربرد مشخص باشد.
اصل اساسی این است که الزامات سختگیرانه یعنی الزامات جامع کیفیت باید با الزامات ایمنی سختگیرانه برای محصول یا قطعاتی که در معرض بارگذاری قابل‌توجهی هستند مرتبط باشد.

سازگاری ایزو ۳۸۳۴ و ایزو ۹۰۰۱

استاندارد ۹۰۰۱:۲۰۱۵ الزامات کنترل فرایند دررابطه‌با جوشکاری زمانی که ISO 3834 اجرا می‌شود را برآورده می‌کند.
صرف‌نظر از اهمیت ISO 3834 در ارتباط با ISO 9000، این استاندارد می‌تواند به‌عنوان مجموعه‌ای مستقل از قوانین برای تضمین کیفیت در کارخانه‌های جوشکاری نیز اعمال شود.

الزامات ممیزی گواهینامه ISO 3834

 یک مجموعه باید بداند فقط دریافت ایزو ۳۸۳۴ کافی نیست بلکه باید آن را در مرحله ممیزی نشان دهد .کارفرمایی که به دنبال صدور ۳۸۳۴ است باید مشکلات را بر اساس سطح گواهینامه موردنظر تعیین کند. این فرایند ساده است، زیرا ممیزی مسیر چک‌لیست را طبق  ISO 3834 دنبال می‌کند.

گواهینامه ایزو ۳۸۳۴ چه حوزه‌هایی را پوشش می‌دهد؟

همان‌طور که هدف اصلی گواهینامه ISO 3834 و نحوه همسویی آن با QMS سازنده را روشن کردیم، اجازه دهید نکات ممیزی را در طول فرایند صدور گواهینامه درک کنیم.
ازآنجایی‌که گرفتن ایزو ۳۸۳۴ فقط به فعالیت‌های جوشکاری مربوط می‌شود، برای داشتن یک ممیزی موفق باید ۴ حوزه اصلی زیر را پوشش دهد:
در مرحله ممیزی، استانداردهای ISO دیگری نیز وجود دارد که دارای الزامات اضافی برای جوشکاری به‌عنوان منطقه ممیزی اولیه است.
این استانداردها در سری اخذ ایزو ۳۸۳۴ در بندهای مربوطه خود ارجاع داده شده‌اند: به‌عنوان‌مثال، به شرح زیر:
برای صلاحیت روش جوشکاری و صلاحیت  WPS،  ISO 15609 برای کمک به WPS و  ISO 15613 برای صلاحیت   WPS استفاده می‌شود درحالی‌که سری ISO 15614 برای صلاحیت WPS PQR استفاده می شود.

نحوه درخواست گواهینامه  ISO 3834

قبل از صدور ایزو ۳۸۳۴ ، باید ارزیابی شرکت انجام شود تا سطح گواهینامه ISO 3834 مربوطه مشخص شود. پیشنهاد می‌شود در کنار اخذ گواهینامه ۳۸۳۴ برای نشان دادن اهمیت به سلامت کار گواهینامه HSE (سلامت،ایمنی و محیط زیست) و ایزو ۴۵۰۰۱ (بهداشت و ایمنی شغلی) را اخذ بفرمایید.

اکنون، برای درخواست برای ارزیابی بر اساس الزامات ISO 3834 (برای جوشکاری غیر ریلی)، یک شرکت باید از مشاوران مربوطه استعلام بگیرد که بتوانندجهت صدور و ممیزی مراحل را برای شما توضیح دهند و شرکت را تأیید کنند.مشاوره رایگان
شما می‌توانید با تکمیل فرم زیر، قبل از سفارش گواهینامه ایزو، از مشاوره رایگان کارشناسان EIQM استفاده نمایید.