پیکسـی!

قالب چند منظوره پیکسی، یکی از بهترین و بی نظیرترین قالب های وردپرسی است که تاکنون منتشر شده است، با قالب پیکسی دیگر نگران حال و هوای سایتتان نباشید!

تلفــن: 09120000000

ایزو ۳۱۰۰۰ (استاندارد مدیریت ریسک)

ایزو ۳۱۰۰۰ (استاندارد مدیریت ریسک)

گواهینامه ایزو 31000
گواهینامه ایزو ۳۱۰۰۰

ایزو ۳۱۰۰۰ چیست؟ 

ایزو ۳۱۰۰۰ استاندارد بین‌المللی برای مدیریت ریسک است. اخذ ایزو ۳۱۰۰۰ با ارائه اصول و دستورالعمل جامع، کسب‌وکارها در تحلیل و ارزیابی ریسک کمک می‌کند. اگر داخل شرکت‌های دولتی، خصوصی و آزاد مشغول هستید، می‌توانید از گواهینامه ایزو ۳۱۰۰۰ بهره‌مند شوید. چون گرفتن ایزو ۳۱۰۰۰ و صدور ایزو ۳۱۰۰۰ شامل بسیاری از فعالیت‌های تجاری از جمله برنامه‌ریزی، عملیات مدیریتی و فرایندهای ارتباطی نیز می‌شود.

eiqm baner333
contact eiqm
در صورتی که سوالی دارید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید.
برای مشاوره رایگان با تلفن های ۳۳۴۴۷۷۶۵-۰۲۳ و ۳۳۴۴۷۷۶۶-۰۲۳ تماس بگیرید.

گواهینامه ایزو ۳۱۰۰۰ چیست؟

 گواهینامه ایزو ۳۱۰۰۰ اصول و دستورالعمل‌های عمومی را برای کمک به سازمان‌ها در ایجاد، اجرا، بهره‌برداری، حفظ و بهبود مستمر چارچوب مدیریت ریسک ارائه می‌دهد.

این برای هیچ صنعت یا بخش خاصی نیست، بنابراین می‌تواند توسط هر شرکت، انجمن، گروه یا فردی دولتی، خصوصی یا اجتماعی استفاده شود. سازمان با صدور ایزو ۳۱۰۰۰ می‌تواند در طول عمر خود برای طیف وسیعی از فعالیت‌ها، از جمله استراتژی‌ها و تصمیمات، عملیات، فرایندها، عملکردها، پروژه‌ها، محصولات، خدمات و دارایی‌ها را اعمال کند.

ایزو ۳۱۰۰۰ به زبان ساده

ISO 31000 فرآیند مدیریت ریسک را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از مدیریت کلی و تصمیم گیری در نظر می گیرد. مدیریت ریسک به‌عنوان مجموعه‌ای از فعالیت‌های هماهنگ برای هدایت و کنترل یک سازمان باتوجه‌به ریسک تعریف می‌شود. 

مدیریت ریسک را می توان در سطح استراتژیک و در سطح سازمان اعمال کرد، اما می تواند در پروژه ها، محصولات و فرآیندها نیز اعمال شود. ISO 31000 رهنمودهایی را در مورد ارتباط و مشاوره ریسک، تعریف محدوده، زمینه و معیارها، ارزیابی ریسک، درمان ریسک، نظارت و بررسی، و در نهایت، ثبت و گزارش ریسک ها ارائه می دهد.

متن استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰ ویرایش ۲۰۱۸

 

اولین استاندارد ISO 31000 در تاریخ ۱۳ نوامبر ۲۰۰۹ منتشر شد.

نسخه به‌روز شده ISO 31000 در فوریه ۲۰۱۸ منتشر شد و جایگزین ISO 31000: 2009 شد.

استاندارد اصلاح شده راهنمایی واضح‌تر، کوتاه‌تر و مختصرتری را ارائه می‌دهد و به سازمان‌ها در تصمیم‌گیری بهتر کمک می‌کند. این امر بر ادغام مدیریت ریسک در سازمان تأکید دارد. گواهینامه ۳۱۰۰۰ با نسخه ۲۰۱۸ از یک زبان ساده‌تر استفاده می‌کند. در نتیجه آن را در دسترس همه ذی‌نفعان قرار می‌دهد.مراحل اخذ ایزو ۳۱۰۰۰

مراحل پیاده سازی و اخذ سری گواهینامه‌‌ ۳۱۰۰۰ شامل موارد ذیل می‌باشد:

 1. آموزش الزامات استاندارد ۴۵۰۰۱
 2. مستندسازی و پیاده سازی الزامات ۴۵۰۰۱
 3. ممیزی اقدامات انجام شده
 4. صدور گواهینامه از مراجع صدور معتبر

صدور ایزو ۳۱۰۰۰ چه مزیتی برای کسب‌وکار شما دارد؟ 

شما می‌توانید ضررها را با رعایت اصول و دستورالعمل‌های استاندارد ۳۱۰۰۰ در کسب‌وکار به حداقل برسانید. همچنین شما بازده عملیاتی و اعتمادبه‌نفس ذی‌نفعان را بهبود بخشید.

 اخذ ISO 31000 به شما کمک می‌کند تا عملکرد بهداشت و ایمنی را تقویت کنید. استاندارد مدیریت ریسک پایه و اساس محکمی برای تصمیم‌گیری ایجاد می‌کند و مدیریت پیشرو در همه زمینه‌ها را ترغیب می‌کنید.

فرایند مدیریت ریسک پنج مرحله است که شامل:

 • شناسایی شرایط
 • شناسایی خطرات مرتبط با ریسک
 • ارزیابی و تعیین ریسک
 • کنترل ریسک‌هایی که ارزیابی شده است
 • بررسی تأثیر ریسک‌ها می‌شود
 • گواهینامه ایزو ۳۱۰۰۰ می‌تواند توسط سازمان‌هایی با هراندازه و صنعت مورداستفاده قرار گیرد.

تفاوت ISO 31000:2018 با ISO 31000:2009 چیست؟

در سال ۲۰۱۸، گواهینامه ۳۱۰۰۰ مورد بازبینی قرار گرفت تا به شرکت‌ها امکان تغییرات بیشتری در اجرای اصول به روشی که متناسب با اهداف آن‌ها باشد، بدهد. در اینجا سه به‌روزرسانی اصلی  31000:2018 آورده شده است:

 • بررسی اصول مدیریت ریسک که معیارهای کلیدی موفقیت هستند.
 • با گرفتن ایزو ۳۱۰۰۰ تمرکز بر رهبری توسط مدیریت ارشد که باید اطمینان حاصل کند که مدیریت ریسک در تمام فعالیت‌های سازمانی ادغام می‌شود.
 • مدیریت خطر، ترسیم تجربیات جدید، دانش و تحلیل برای بازبینی عناصر فرایند، اقدامات و کنترل‌ها در هر مرحله از فرایند تأکید بیشتر بر ماهیت تکرارشونده است.

روند اخذ ایزو ۳۱۰۰۰ (مدیریت ریسک) چیست؟

چرا از ISO 31000 استفاده می‌کنید؟ چه کاری می‌تواند برای کسب‌وکار شما انجام دهد؟ خوب، صرف‌نظر از ساده کردن پیاده‌سازی یک چارچوب مدیریت ریسک، می‌تواند در موارد زیر به کسب‌وکار شما کمک کند:

 • اخذ ایزو ۳۱۰۰۰ به شما یک مزیت رقابتی می‌دهد. زیرا ایزو سازمان شناخته شده است.
 • آگاهی کارکنان در مورد خطرات سازمانی از جمله قراردادن آنها در چارچوب مدیریت را افزایش می‌دهد.
 • ذهنیت‌های آینده‌نگر را با ترغیب کارمندان به‌پیش بینی همه نتایج احتمالی یک موقعیت خاص تقویت می‌کند.
 • آموزش کارمندان و ذی‌نفعان درمورد خطرات شناسایی می‌شود، خطرات را کاهش می‌دهد و در نهایت از بین می‌برد.
 • صدور ISO 31000 از طریق مدیریت صحیح ریسک، هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

ذکر این نکته ضروری است که دستورالعمل‌های گواهینامه ۳۱۰۰۰ در مورد هر فعالیت یک سازمان قابل‌استفاده است و می‌تواند توسط هر سازمان و متناسب با آن تنظیم شود.

دو جزء اصلی فرایند مدیریت ریسک گواهینامه ایزو ۳۱۰۰۰ عبارت‌اند از:

 1. چارچوب که ساختار کلی و عملیات مدیریت ریسک را در سراسر یک سازمان هدایت می‌کند.
 2. فرایند که روش واقعی شناسایی با صدور ایزو ۳۱۰۰۰، تجزیه‌وتحلیل و درمان ریسک‌ها را توصیف می‌کند.

چارچوب اخذ ISO 31000 منعکس می‌کند که چرخه برنامه‌ریزی، انجام، بررسی، عمل  (PDCA) است که در تمام طراحی‌های سیستم مدیریت مشترک است.

 بااین‌حال، استاندارد بیان می‌کند که “این چارچوب برای تجویز یک سیستم مدیریتی نیست، بلکه بیشتر برای کمک به سازمان برای ادغام مدیریت ریسک در سیستم مدیریت کلی خود است”. این بیانیه باید سازمان‌ها را تشویق کند تا در صورت لزوم در ترکیب عناصر چارچوب انعطاف‌پذیر باشند.

اهداف دریافت استاندارد مدیریت ریسک چیست؟

گرفتن ایزو ۳۱۰۰۰ هدفش ارتقای یکنواختی مدیریت ریسک در بین سازمان‌ها نیست. طراحی و اجرای طرح‌ها و چارچوب‌های مدیریت ریسک باید نیازهای متفاوت یک سازمان خاص، اهداف خاص، زمینه، ساختار، عملیات، فرایندها، عملکردها، پروژه‌ها، محصولات، خدمات، یا دارایی‌ها و شیوه‌های خاص مورداستفاده را در نظر بگیرد.

طراحی چارچوب برای مدیریت ریسک

 قبل از اجرا، سازمان باید چارچوبی برای اخذ ایزو ۳۱۰۰۰ طراحی کند. این شامل:

 • درک سازمان و زمینه آن
 • ایجاد خط‌مشی مدیریت ریسک
 • اطمینان از پاسخگویی، اختیار و شایستگی مناسب برای گرفتن ISO 31000
 • ادغام مدیریت ریسک در فرایندهای سازمانی
 • تخصیص منابع مناسب
 • ایجاد سازوکارهای ارتباطی و گزارش‌دهی داخلی و خارجی

آیا دریافت ISO 31000 اجباری است؟

در پاسخ به سؤال مطرح باید گفته شود اگرچه شما احتمالاً ریسک را تا حدودی مدیریت می‌کنید، اما دریافت ISO 31000 بهترین تکنیک‌های مدیریت عملی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

گرفتن ایزو ۳۱۰۰۰ به شما این امکان را می‌دهد تا خطرات و فرصت‌های خود را در تمام عملکردهای کسب‌وکار، در تمام زمان‌ها، و در تمام سطوح مدیریتی تحلیل کنید.

گواهینامه ایزو ۳۱۰۰۰ اختیاری است. اما اگر به فکر پیشرفت در کسب‌وکار خود هستید و تمایل به گرفتن ایزو ۳۱۰۰۰ دارید، درهرصورت مشاوران متخصص ما این فرایند را تاحدامکان برای شما ساده خواهند کرد.

ارتباط بین گواهینامه ISO 31000 و سایر استانداردها

استاندارد ۳۱۰۰۰ را می‌توان به‌راحتی با سایر استانداردهای مدیریت ریسک مانند راهنمای ایزو با نسخه ۲۰۰۹ واژگان مدیریت ریسک و ایزو ۳۱۰۱۰:۲۰۰۹ – مدیریت ریسک – تکنیک‌های ارزیابی ریسک مرتبط کرد. ISO 31010  یک استاندارد پشتیبانی‌کننده است که برای ISO 31000 است و راهنمایی در مورد انتخاب و کاربرد تکنیک‌های سیستماتیک برای ارزیابی ریسک ارائه می‌دهد.

ایزو ۹۰۰۱ ( استاندارد مدیریت کیفیت ) همچنین می‌تواند به عنوان استاندارد پایه برای کنترل بهتر ریسک را در یک سازمان هدایت کند.

چرا باید برای اخذ ISO 31000 اقدام نمود؟

گرفتن ایزو ۳۱۰۰۰ پیام واضحی برای کارمندان، مشتریان و سایر ذی‌نفعان شما دارد که شما متعهد به مدیریت خطرات و ریسک در هر بخش از مشاغل خود هستید. این امر ضمن افزایش اعتماد عمومی به توانایی‌های مدیریتی، از تجارت شما در برابر تهدیدات داخلی و خارجی محافظت می‌کند. در نتیجه باعث افزایش شهرت شرکت شما می‌شود و در هنگام مزایده برای مناقصه‌های تجاری به شما مزیت رقابتی می‌دهد.

شرکت‌های دولتی، خصوصی و سایر کسب‌وکارها، همه می‌توانند از ISO 31000 بهره‌مند شوند. زیرا بیشتر فعالیت‌های تجاری از جمله تحقیق، برنامه‌ریزی، مدیریت و ارتباطات را در برمی‌گیرد.مشاوره رایگان
شما می‌توانید با تکمیل فرم زیر، قبل از سفارش گواهینامه ایزو، از مشاوره رایگان کارشناسان EIQM استفاده نمایید.