پیکسـی!

قالب چند منظوره پیکسی، یکی از بهترین و بی نظیرترین قالب های وردپرسی است که تاکنون منتشر شده است، با قالب پیکسی دیگر نگران حال و هوای سایتتان نباشید!

تلفــن: 09120000000

ایزو ۳۰۴۱۴ – استاندارد گزارش‌گری سرمایه انسانی (HCR)

ایزو ۳۰۴۱۴ – استاندارد گزارش‌گری سرمایه انسانی (HCR)

ایزو 30414
ایزو ۳۰۴۱۴

ایزو ۳۰۴۱۴، استاندارد گزارش‌گری سرمایه انسانی یا HCR (Human Capital Reporting)  است. این استاندارد توسط سازمان بین‌المللی استاندارد دررابطه مدیریت منابع انسانی (HRM) ایجاد شده است و هدف اصلی آن تعیین یک چارچوب جامع برای گزارش‌گری در حوزه سرمایه انسانی است. در این مقاله به‌صورت کلی با ISO 30414 و مفهوم HCR آشنا می‌شویم.

eiqm baner333
contact eiqm

ایزو ۳۰۴۱۴ چیست؟

استفاده از استانداردهای بین‌المللی در سازمان‌ها به منظور بهبود عملکرد و مدیریت منابع انسانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یکی از این استانداردها، ISO 30414 یا همان استاندارد گزارش‌گری سرمایه انسانی (HCR) است.

این استاندارد به شرکت‌ها و سازمان‌ها کمک می‌کند تا عوامل مهم مرتبط با منابع انسانی خود را به دقت ارزیابی کنند و اطلاعات مرتبط را به صورت مؤثر و شفاف گزارش دهند. درواقع می‌تواند به بهبود مدیریت منابع انسانی و تصمیم‌گیری‌های موثر در این حوزه کمک کند.

در صورتی که سوالی دارید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید.
برای مشاوره رایگان با تلفن های ۳۳۴۴۷۷۶۵-۰۲۳ و ۳۳۴۴۷۷۶۶-۰۲۳ تماس بگیرید.

گزارش‌گری سرمایه انسانی چیست؟

گزارش‌گری سرمایه انسانی به معنای ارائه اطلاعات و شفافیت در مورد عناصر مرتبط با منابع انسانی یک سازمان است. این فرآیند معمولاً شامل جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و ارائه داده‌ها و اطلاعات مرتبط با کارکنان و عملکرد آن‌ها در سازمان می‌شود. هدف اصلی HCR ارتقاء شفافیت و بهبود مدیریت در حوزه منابع انسانی است.

همچنین، این اطلاعات می‌تواند به تسهیل ارتباط با سهام‌داران، سازمان‌های نظامی و سایر ارگان‌های مرتبط و جذب و نگهداری استعدادهای متمایز کمک کنند.

تاریخچه ایزو ۳۰۴۱۴

سرمایه انسانی به عنوان یکی از دارایی‌های ارزشمند سازمان‌ها تلقی می‌شود. گزارش‌گری سرمایه انسانی به سازمان‌ها کمک می‌کند تا بهبودهای لازم در مدیریت انسانی اعمال کرده و به بهره‌وری و عملکرد بهتری دست یابند.

به همین منظور سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO) در سال ۲۰۱۸ این استاندارد را منتشر کرد تا اصول و روش‌های گزارش‌گری سرمایه انسانی را تعیین ‌کند.

گزارش‌گری سرمایه انسانی

مزایای استفاده از استاندارد

استفاده از ISO 30414 دارای مزایای بسیاری است. این استاندارد به سازمان‌ها کمک می‌کند تا در مدیریت سرمایه انسانی بهبود ایجاد کنند، عملکرد و بهره‌وری سازمانی را تسهیل کنن،. اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی در مورد سرمایه انسانی خود داشته باشند و بازاریابی و شهرت بهتری کسب کنند.

مراحل پیاده‌سازی ایزو ۳۰۴۱۴

بسیاری از سازمان‌ها از ISO 30414 برای بهبود مدیریت سرمایه انسانی و افزایش بهره‌وری استفاده می‌کنند. این استاندارد به آن‌ها کمک می‌کند تا به‌عنوان یک سازمان متعهد به توسعه منابع انسانی خود به شکل موثر عمل کنند. سازمان‌ها برای اجرای استاندارد باید مراحل زیر را طی کنند:

  • انتخاب: در این مرحله، سازمان باید تعیین کند که چه اطلاعاتی در مورد سرمایه انسانی نیاز دارد و چگونه این اطلاعات را جمع‌آوری خواهد کرد.
  • اندازه‌گیری و ارزیابی: سپس باید عوامل مختلفی از جمله مهارت‌ها، تجربیات و عملکرد کارکنان را برای ارزیابی سرمایه انسانی خود در نظر بگیرد.
  • گزارش‌گری: در آخر سازمان باید اطلاعات جمع‌آوری شده را به شکل گزارش‌های منطقی و قابل فهمی ارائه دهد.

چالش‌های مرتبط

گزارش‌گری سرمایه انسانی چالش‌های مرتبط با خود را دارد. از جمله این چالش‌ها می‌توان به نیاز به جمع‌آوری داده‌های دقیق و آماری، حفظ حریم خصوصی کارکنان و ایجاد گزارش‌های قابل فهم برای تمامی اعضای سازمان اشاره کرد. برای مقابله با این چالش‌ها و ارائه راهکار می‌توانیم از ایزو ۳۰۴۱۴ کمک بگیریم.

نقش فناوری در گزارش‌گری سرمایه انسانی (HCR)

فناوری نقش مهمی در توسعه این استاندارد ایفا می‌کند. ابزارهای نرم‌افزاری مدیریت سرمایه انسانی به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا اطلاعات را به شکل دقیق و قابل دسترسی ارائه دهند.

ایزو 30414 چیست؟

تاثیر ایزو ۳۰۴۱۴ بر بهره‌وری سازمانی

این استاندارد به سازمان‌ها کمک می‌کند تا بهبود‌های مداوم در مدیریت سرمایه انسانی داشته باشند و به بهره‌وری بیشتری دست یابند. البته در اجرای استاندارد ممکن است مشکلاتی نیز به وجود بیاید. این مشکلات شامل مسائل فنی، سازمانی و انسانی هستند که برای حل آن‌ها باید راهکارهایی احتمالی پیش‌بینی کنید.

جمع‌بندی

ایزو ۳۰۴۱۴ ابزاری قدرتمند برای بهبود عملکرد منابع انسانی به سازمان‌ها ارائه می‌دهد و در آینده نقش مهمی خواهد داشت. چندین سازمان از سرتاسر جهان از این استاندارد برای بهبود مدیریت سرمایه انسانی و بهره‌وری استفاده کرده‌اند. این سازمان‌ها به نتایج مثبتی دست یافته‌اند و به عنوان مثال‌های موفقی برای سایرین عمل می‌کنند. با توجه به تغییرات مداوم در محیط کاری و فناوری، استفاده از این استانداردهای مدرن برای سازمان‌ها اساسی خواهد بود.

سوالات متداول

در این مقاله به بررسی استاندارد ۳۰۴۱۴ یا گزارش‌گری سرمایه انسانی پرداختیم و نقش آن در بهبود مدیریت سرمایه انسانی و بهره‌وری سازمانی را مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه به برخی از سوالات متداول در این باره پاسخ می‌دهیم:

ایزو ۳۰۴۱۴ چیست؟

یک استاندارد بین‌المللی و شامل دستورالعمل‌ها و روش‌هایی برای اندازه‌گیری و گزارش‌گری در زمینه‌های مختلف مرتبط با سرمایه انسانی، از جمله استخدام و نگهداری نیروی کار، آموزش و توسعه، میزان رضایت کارکنان و عملکرد سازمانی است.

چرا گزارش‌گری سرمایه انسانی مهم است؟

گزارش‌گری سرمایه انسانی به سازمان‌ها کمک می‌کند تا منابع انسانی خود را بهبود بخشند، تصمیم‌گیری‌های استراتژیک داشته باشند و به ارزش‌آفرینی پایدار بپردازند.

چگونه یک سازمان می‌تواند به الزامات ایزو ۳۰۴۱۴ پایبند باشد؟

سازمان برای انطباق با این استاندارد باید فرآیندها و معیارهای گزارش‌گری مرتبط با سرمایه انسانی خود را بهبود بخشد و اطلاعات موردنیاز برای گزارش‌گری را به صورت دقیق و منظم جمع‌آوری کند. سازمان‌ها معمولاً به کمک متخصصان سرمایه انسانی و مدیران مالی اقدام به انجام این وظایف می‌کنند.

از کجا گواهینامه ایزو بگیریم؟

اولین نکته‌ای که برای دریافت گواهینامه انواع استانداردها باید به آن توجه داشته باشید این است که گواهینامه‌ای معتبر است که از مراجع صدور تحت اعتبار IAF  یا ASCB  صادر شود. پیش از عقد قرارداد و دریافت گواهینامه حتما بررسی کنید که نام مرجع صدور در لیست منتشر شده در سایت نهادهای نام‌برده قابل مشاهده باشد؛ در غیر این صورت گواهی فاقد اعتبار خواهد بود.

دومین نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که برای دریافت خدمات مشاوره یا صدور باید به دفتری مراجعه کنید که دارای پروانه و مجوز رسمی دولتی در آن حیطه باشد تا امکان پیگیری و استیفای حقوق در صورت بروز هر گونه مشکل برای شما محفوظ بماند.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی جهت دریافت گواهینامه ایزو معتبر می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان مجموعه EIQM CET از طریق تماس با ما بهره ببرید.


مشاوره رایگان
شما می‌توانید با تکمیل فرم زیر، قبل از سفارش گواهینامه ایزو، از مشاوره رایگان کارشناسان EIQM استفاده نمایید.