پیکسـی!

قالب چند منظوره پیکسی، یکی از بهترین و بی نظیرترین قالب های وردپرسی است که تاکنون منتشر شده است، با قالب پیکسی دیگر نگران حال و هوای سایتتان نباشید!

تلفــن: 09120000000

ایزو ۳۰۴۰۰ (واژه‌نامه ویژه مدیریت منابع انسانی)

ایزو ۳۰۴۰۰ (واژه‌نامه ویژه مدیریت منابع انسانی)

ایزو 30400
ایزو ۳۰۴۰۰

ایزو ۳۰۴۰۰ اصطلاحات مورداستفاده در استانداردهای مدیریت منابع انسانی را تعریف می‌کند. بزرگ‌ترین دارایی هر سازمان منایع انسانی آن هستند و اهمیت‌دادن به امنیت جانی و حفظ کیفیت شرایط کاری آن‌ها باید در اولویت قرار گیرد. هدف سری استانداردهای ایزو ۳۰۴۰۰ کمک به بهبود فرایند استخدام و آماده‌سازی شرایط کاری جهت جلب تعهد پرسنل است.

eiqm baner333
contact eiqm

مدیریت منابع انسانی یا HRM چیست؟

مدیریت منابع انسانی یا HRM یک رویکرد جامع و استراتژیک است که طیف وسیعی از امور مربوط به استخدام، آموزش، حقوق، مزایا و مدیریت کارکنان را پوشش می‌دهد. این سیستم به طور هم‌زمان وضعیت فضای کاری منابع انسانی، بهره‌وری و سوددهی شرکت را بهبود می‌بخشد؛ همچنین شامل هماهنگی، مدیریت و تخصیص سرمایه انسانی یا کارکنان به روش‌هایی است که اهداف سازمان را به جلو می‌برند. درواقع نقش مدیریت منابع انسانی یافتن بهترین راه برای افزایش بهره‌وری یک سازمان از طریق کارکنان آن است.

در صورتی که سوالی دارید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید.
برای مشاوره رایگان با تلفن های ۳۳۴۴۷۷۶۵-۰۲۳ و ۳۳۴۴۷۷۶۶-۰۲۳ تماس بگیرید.

سری استانداردهای ایزو ۳۰۴۰۰

کمیته فنی ISO/TC 260، سری استانداردهای ایزو ۳۰۴۰۰ را تدوین کرده است. جیمز لوئیس، رئیس این کمیته، معتقد است بهبود عملکرد منابع انسانی فقط مربوط به کارمندان نیست؛ بلکه در راستای همسویی ارزش‌های یک سازمان با منافع نیروی انسانی و درنظرگرفتن سود همه ذی‌نفعان است.

سازمان‌هایی که منفعت افراد خود را در مرکز تصمیمات قرار می‌دهند عملکرد بهتری دارند، زیرا یک فرهنگ شرکتی مبتنی بر سود طرفین شکل می‌گیرد و کارکنان از رضایت بیشتری برخوردار می‌شوند. مدیریت مؤثر منابع انسانی نقش مهمی برای حمایت از اهداف استراتژیک شرکت از طریق توسعه استعدادها، همسو کردن ارزش‌های سازمانی و در نهایت شکل‌دادن به فرهنگ و رفتار محیط کار دارد. در ادامه استانداردهای موجود در خانواده ایزو ۳۰۴۰۰ را به‌صورت مختصر بررسی می‌کنیم:

ایزو ۳۰۴۰۵ – دستورالعمل‌های استخدام منابع انسانی

ایزو ۳۰۴۰۵ راهنمایی‌هایی را در مورد فرایندها و رویه‌های استخدام مؤثر منابع انسانی ارائه می‌دهد. این استاندارد می‌تواند توسط هر کسی که در فرایند استخدام کارمندان دخیل است مورداستفاده قرار گیرد.

ایزو ۳۰۴۰۸ – دستورالعمل‌های حاکمیت انسانی

ایزو ۳۰۴۰۸ دستورالعمل‌هایی را برای ساختار یک سیستم حکمرانی مؤثر ارائه می‌کند که قادر است به نیازهای سازمانی و عملیاتی پاسخ دهد. همچنین باعث افزایش همکاری بین همه ذی‌نفعان، پیش‌بینی و مدیریت ریسک‌های منابع انسانی و مدیریت منابع انسانی می‌شود. به کمک این استاندارد می‌توانید فرهنگی را در شرکت توسعه دهید که مسیر کلی مجموعه را باارزش‌های منابع انسانی همسو کند.

ایزو ۳۰۴۰۹ – دستورالعمل‌های برنامه‌ریزی نیروی کار

ایزو ۳۰۴۰۹ به سازمان‌ها کمک می‌کند تا به طور مؤثرتر به نیازهای فعلی و پیش‌بینی‌شده کارکنان خود پاسخ دهند. این استاندارد به حوزه‌های مرتبط با منابع انسانی کمک می‌کند تا فرایندهای استخدام و مدیریت مؤثر را ایجاد کرده و در حفظ و بهبود آن بکوشند.

استاندارد ایزو 30400

ایزو ۳۰۴۰۰ ورژن ۲۰۲۲

ISO 30400 را به‌عنوان یکی از استانداردهای مهم در حوزه مدیریت منابع انسانی معرفی کرده‌اند. این استاندارد آخرین بار در سال ۲۰۲۲ از نظر فنی بازنگری و جایگزین نسخه ۲۰۱۶ شد. کمیته فنی ISO/TC 260 الزامات ایزو ۳۰۴۰۰ را برای کمک به درک مشترک و حفظ ثبات در واژگان اساسی استانداردهای مدیریت منابع انسانی تدوین کرده است. تغییرات اصلی در ورژن جدید این استاندارد شامل موارد زیر است:

  • گنجاندن اصطلاحات و تعاریف جدید
  • حذف یا اصلاح و جایگزینی تعداد کمی از اصطلاحات و تعاریف منسوخ شده
  • جابه‌جایی تعدادی از اصطلاحات و تعاریف به زیرشاخه‌های مناسب

زمینه کاربرد ایزو ۳۰۴۰۰

همان‌طور که گفتیم این استاندارد را برای کمک به درک مشترک و حفظ ثبات در واژگان اساسی استانداردهای مدیریت منابع انسانی تدوین کرده‌اند و توسط افراد زیر قابل‌استفاده است:

  • افراد شاغل در حیطه مدیریت منابع انسانی
  • متخصصان دانشگاهی و دانشجویان
  • توسعه‌دهندگان استانداردهای مرتبط
  • ذی‌نفعان در سازمان‌ها، صرف‌نظر از اندازه و نوع آن
  • اتحادیه‌های کارگری، شوراهای کار، سایر نمایندگان کارمندان و کارفرمایان
  • سایر علاقه‌مندان به حرفه مدیریت منابع انسانی
مدیریت منابع انسانی

جمع‌بندی

در دنیای تجاری پر سرعت امروز نباید فراموش کنیم که تصمیمات و رفتارهای منابع انسانی است که در نهایت نحوه عملکرد و بازده یک کسب‌وکار را تعیین می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که بخش مدیریت منابع انسانی با مدیریت و استخدام افراد مؤثر، نقشی کلیدی در تعیین عملکرد اقتصادی سازمان دارد.

ایزو ۳۰۴۰۰ اصطلاحات مورداستفاده در استانداردهای مدیریت منابع انسانی را تعریف می‌کند. مجموعه جدید استانداردهای بین‌المللی ISO ویژه مدیریت منابع انسانی، باهدف کمک به بهبود عملکرد بخش‌های مرتبط با منابع انسانی و در نهایت بهبود عملکرد سازمانی که در آن کار می‌کنند تدوین شده است.

از کجا گواهینامه ایزو بگیریم؟

اولین نکته‌ای که برای دریافت گواهینامه انواع استانداردها باید به آن توجه داشته باشید این است که گواهینامه‌ای معتبر است که از مراجع صدور تحت اعتبار IAF  یا ASCB  صادر شود. پیش از عقد قرارداد و دریافت گواهینامه حتما بررسی کنید که نام مرجع صدور در لیست منتشر شده در سایت نهادهای نام‌برده قابل مشاهده باشد؛ در غیر این صورت گواهی فاقد اعتبار خواهد بود.

دومین نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که برای دریافت خدمات مشاوره یا صدور باید به دفتری مراجعه کنید که دارای پروانه و مجوز رسمی دولتی در آن حیطه باشد تا امکان پیگیری و استیفای حقوق در صورت بروز هر گونه مشکل برای شما محفوظ بماند.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی جهت دریافت گواهینامه ایزو معتبر می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان مجموعه EIQM CET از طریق تماس با ما بهره ببرید.


مشاوره رایگان
شما می‌توانید با تکمیل فرم زیر، قبل از سفارش گواهینامه ایزو، از مشاوره رایگان کارشناسان EIQM استفاده نمایید.