پیکسـی!

قالب چند منظوره پیکسی، یکی از بهترین و بی نظیرترین قالب های وردپرسی است که تاکنون منتشر شده است، با قالب پیکسی دیگر نگران حال و هوای سایتتان نباشید!

تلفــن: 09120000000

ایزو ۲۲۳۰۱ (مدیریت تداوم کسب و کار)

ایزو ۲۲۳۰۱ (مدیریت تداوم کسب و کار)

ایزو 22301
ایزو ۲۲۳۰۱

ایزو ۲۲۳۰۱ یک استاندارد بین‌المللی برای سیستم مدیریت تداوم کسب‌وکار است که توسط سازمان بین‌المللی استاندارد منتشر شد. اگرچه حملات سایبری می‌تواند تداوم کسب‌وکار آنلاین را مختل کند؛ اما اخذ گواهینامه ایزو ۲۲۳۰۱ (صدور ایزو ۲۲۳۰۱- گرفتن ایزو ۲۲۳۰۱- دریافت ایزو ۲۲۳۰۱) راه‌حل مدیریت تداوم کسب‌وکار را بهبود می‌بخشد. گواهینامه ایزو ۲۲۳۰۱ سیستم‌های مدیریت تداوم آنها را برای اطمینان از این اتفاق تأیید می‌کند.

eiqm baner333
contact eiqm

ایزو ۲۲۳۰۱ چیست؟

ISO 22301:2019 الزامات ایجاد، پیاده‌سازی، نگهداری و بهبود مستمر یک BCMS را تعریف می‌کند. صدور ایزو ۲۲۳۰۱ این به سازمان‌ها کمک می‌کند تا برای هرگونه اختلال احتمالی برنامه‌ریزی کنند. این گام‌های لازم برای اطمینان از اینکه کسب‌وکار آنها می‌توانند حتی در صورت تجربه یک رویداد یا مشکل غیرمنتظره به فعالیت خود ادامه دهند، تشریح می‌کند.

این استاندارد همچنین حداقل الزاماتی را که باید رعایت شود تا BCMS یک سازمان مطابق با استانداردهای سیستم‌های مدیریت ایزو را مشخص می‌کند.

در صورتی که سوالی دارید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید.
برای مشاوره رایگان با تلفن های ۳۳۴۴۷۷۶۵-۰۲۳ و ۳۳۴۴۷۷۶۶-۰۲۳ تماس بگیرید.

گواهینامه ایزو ۲۲۳۰۱ چیست؟

گواهینامه ایزو ۲۲۳۰۱ انطباق با استانداردهای شرکت‌ها را برای ثابت ماندن و مؤثربودن نشان می‌دهد. شاید برای شما سؤال ایجاد شود آیا آنها اجباری هستند؟ گرفتن گواهینامه ایزو ۲۲۳۰۱ اقدامات داوطلبانه انتخاب سازمانی به‌عنوان یک استاندارد را همان‌طور که استاندارد مشخص می‌کند نشان می‌دهد.

توجه داشته باشد برای تعدادی از کشورها، اخذ ISO 22301 در زمینه های تجاری خاص اجباری است. نمونه هایی از این صنایع عبارتند از خدمات مالی، برق، حمل و نقل عمومی و لجستیک.

آخرین ورژن ۲۲۳۰۱

به‌عنوان آخرین ورژن از گواهینامه ISO 22301:2019 باید گفت استانداردی است که برای بهبود طراحی و اجرای طرح‌ها و خدمات تداوم کسب‌وکار است. این استاندارد رویکردهای واحدی را برای ایجاد راه‌حل‌های مدیریت تداوم کسب‌وکار ارائه می‌دهد.

ایزو ۲۲۳۰۱ به زبان ساده

الزامات سیستم مدیریت تداوم کسب‌وکار سازمان بین‌المللی استاندارد، اخذ ایزو ۲۲۳۰۱ را به‌عنوان یک استاندارد بین‌المللی برای توصیف مدیریت تداوم کسب‌وکار توصیه می‌کند تا برای دریافت اقدام شود.

صدور ایزو ۲۲۳۰۱ حداقل موردنیاز برای تداوم کسب‌وکار مؤثر را تعریف می‌کند و امکان آمادگی هماهنگ در بین سازمان‌های مختلف را فراهم می‌کند که می‌تواند بسته به مکان آن متفاوت باشد.

ایزو 22301 به زبان ساده

متن استاندارد ایزو ۲۲۳۰۱ با ویرایش ۲۰۱۹

استاندارد ISO 22301:2012 توسط کمیته فنی در سال ۲۰۱۲ منتشر شد و اولین استاندارد بین‌المللی برای سیستم‌های مدیریتی است که تداوم کسب‌وکار را تضمین می‌کند.

گرفتن ایزو برای تداوم کسب‌وکار و مطابقت با مقررات سختگیرانه برای کاهش، واکنش و بازیابی از اختلالات تداوم کسب‌وکار نشان می‌دهد.

به‌منظور مرتبط ماندن در دنیایی که دائماً در حال تغییر است و توسعه در کنار کسب‌وکارها، استانداردهای ISO هر پنج سال یکبار بررسی می‌شود. در اکتبر ۲۰۱۹ آخرین نسخه استاندارد بین‌المللی برای سیستم‌های مدیریت تداوم کسب‌وکار برای ایجاد آخرین نسخه منتشر شد.

 با اصلاحات جزئی در سال ۲۰۱۴، تجدیدنظر در سال ۲۰۱۹ تغییرات جزئی را در استاندارد به ارمغان می‌آورد، به‌ویژه انعطاف‌پذیری بیشتر و تجویز کمتر که در ازای آن ارزش بیشتری برای سازمان‌ها و مشتریان آنها می‌افزاید.

الزامات استاندارد ۲۲۳۰۱

الزامات مربوط به صدور ایزو ۲۲۳۰۱ دارای بندهایی به شرح زیر است:

 • قبل از گرفتن ایزو ۲۲۳۰۱ بدانید هیچ‌دانش قبلی خاصی موردنیاز نیست.
 • آشنایی داشتن با سیستم‌های مدیریتی مفید است.
 • دانش عمومی در مورد تداوم کسب‌وکار و بازیابی مفید است.

مراحل اخذ ایزو ۲۲۳۰۱

مراحل پیاده‌سازی و اخذ گواهینامه‌‌ ISO 22301شامل موارد ذیل است:

 1. آموزش الزامات استاندارد ۲۲۳۰۱
 2. مستندسازی و پیاده‌سازی الزامات ۲۲۳۰۱
 3. ممیزی اقدامات انجام شده
 4. صدور گواهینامه از مراجع صدور معتبر

چگونه یک سیستم مدیریت به تداوم کسب‌وکار کمک می‌کند؟

گرفتن ایزو ۲۲۳۰۱ به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا برای آینده برنامه‌ریزی کنند و استراتژی‌هایی برای مقابله با اختلالات یا عدم‌قطعیت‌های احتمالی ایجاد کنند. این یک راه مؤثر برای ردیابی و نظارت بر فرایندها، فعالیت‌ها و اهداف است.

یک سیستم مدیریت همچنین با اخذ ایزو ۲۲۳۰۱ ارائه بینش‌های مبتنی بر داده در مورد روندهای فعلی، شناسایی مشکلات و پیشنهاد راه‌حل به تصمیم‌گیری کمک می‌کند. در نهایت، کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که یک کسب‌وکار به اهداف خود می‌رسد و درعین‌حال منابع و ریسک‌ها را به طور مؤثر مدیریت می‌کند.

اگر از استانداردهای ISO دیگر پیروی کنید، احتمالاً باید به سری گواهینامه IMS (ایزو ۹۰۰۱-  ایزو ۱۴۰۰۱- ایزو ۴۵۰۰۱) آشنایی داشته باشد.

الگوی سیاست تداوم کسب‌وکار

 خط‌مشی که شما با اخذ ایزو ۲۲۳۰۱ دریافت کردین راهنمایی‌های دقیقی را در مورد ایجاد سیستم‌های مدیریت تداوم کسب‌وکار مؤثر در اختیار سازمان‌ها قرار دهد.

درکنار صدور گواهینامه ۲۲۳۰۱ این الگو باید شامل یک نمای کلی از اهداف و دامنه سازمان و تعهد آن به توسعه، پیاده‌سازی و حفظ یک سیستم مدیریت تداوم کسب‌وکار مؤثر باشد.

همچنین باید فرد مسئول پیاده‌سازی و نظارت بر سیستم را شناسایی کند، روش‌های واکنش به بحران‌ها را مستند کند، نقش‌ها و مسئولیت‌ها را در شرایط بحرانی تعریف کند، و پروتکل‌هایی را برای آزمایش اثربخشی طرح‌های بازیابی مشخص کند. این الگوی خط‌مشی تضمین می‌کند که تمام جنبه‌های تداوم کسب‌وکار به طور جامع و سیستماتیک موردتوجه قرار می‌گیرد.

الگوی سیاست تداوم کسب و کار

چه کسانی نیاز به دریافت مدیریت کسب و کاردارند؟

 • مدیرانی که به دنبال هدایت مدیریت سیستم تداوم کسب‌وکار (BCMS) هستند.
 • مشاوران یا مدیرانی که به دنبال تسلط بر فرایند حسابرسی سیستم مدیریت تداوم کسب‌وکار هستند.
 • افرادی که مسئول حفظ انطباق با الزامات BCMS در یک سازمان هستند.
 • کارشناسان فنی به دنبال آماده‌سازی برای ممیزی سیستم مدیریت تداوم کسب‌وکار
 • مشاوران متخصص در مدیریت تداوم کسب‌وکار برای مدیریت سیستم رضایتمندی مشتریان

کسب‌وکار آنلاین چرا به ایزو ۲۲۳۰۱ نیاز دارد؟

اخذ استاندارد ۲۲۳۰۱ به کسب‌وکار شما کمک می‌کند تا مدیریت خود را بر پایه اصول تجارت و بازرگانی فراهم کند. مستنداتی که مربوط به این استاندارد هست به شما یک نمای کلی از حوزه‌های کلیدی مربوط به رهبران کسب‌وکار و تصمیم‌گیرندگانی که در سازمان‌های مختلف کار می‌کنند از شرکت‌های مستقر تا استارت‌آپ‌های نوآور، می‌دهد.

این مستندات توسط هیئت مشاوران صنعت و مشاوران بازرگانی مورد بررسی قرار گرفته است. برای داشتن امتیاز بالاتر در این حوزه پیشنهاد می‌شود در کنار گرفتن گواهینامه ۲۲۳۰۱ استانداردهای سری IMS را هم اخذ بفرمایید.

مزایای دریافت استاندارد سری IMS در کنار مدیریت تداوم کسب‌وکار

 1. با دریافت IMS مجموعه شما به‌صورت کامل یکپارچه‌سازی می‌گردد.
 2. درک الزامات سیستم مدیریت کیفیت (ISO 9001)، سیستم مدیریت زیست‌محیطی (ISO 14001) و سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی (ISO 45001) با آخرین ورژن در چارچوب ایزو و چرخه برنامه بررسی عمل  می‌کند.
 3. استانداردها را در مجموعه خود پیاده‌سازی کنید تا از مزایای رضایت مشتری بهره‌مند شوید.
 4. با جمع‌آوری شواهد عینی و استفاده از تکنیک‌های نمونه‌گیری مناسب، تأیید کنید که سازمان شما با خط‌مشی‌ها، رویه‌ها و اسناد مرتبط مطابقت دارد.
 5. نقش‌ها و مسئولیت‌های کارشناسانتان را برای اطمینان از انجام موفقیت‌آمیز حسابرسی، چک کنید و یک گزارش از روند اثربخشی اجرای سیستم مدیریت برای ارائه داشته باشید.
آخرین توصیه ما به شما در رابطه با دریافت ایزو ۲۲۳۰۱ چیست؟

درحالی‌که ISO 22301:2019 در مقایسه با نسخه قبلی خود دارای تفاوت‌های کلیدی است، هیچ تفاوت اساسی در فرایندهای تشکیل‌دهنده BCMS شما وجود ندارد. این به‌روزرسانی‌ها اجازه می‌دهند تا استاندارد ساده‌سازی و حذف شود، تکرارهای قبلی حذف شود و همچنین الزامات و بندهایی اضافه شود که بر روی بخش‌های کلیدی خاصی تمرکز دارند.

اگر در حال حاضر دارای گواهینامه ISO 22301:2012 هستید، ما یک دوره انتقال سه‌ساله به ISO 22301:2019 را پیش‌بینی می‌کنیم. پس از ۳۰ اکتبر ۲۰۲۲ گواهینامه‌های  ISO 22301:2012 دیگر معتبر نخواهد بود.مشاوره رایگان
شما می‌توانید با تکمیل فرم زیر، قبل از سفارش گواهینامه ایزو، از مشاوره رایگان کارشناسان EIQM استفاده نمایید.