پیکسـی!

قالب چند منظوره پیکسی، یکی از بهترین و بی نظیرترین قالب های وردپرسی است که تاکنون منتشر شده است، با قالب پیکسی دیگر نگران حال و هوای سایتتان نباشید!

تلفــن: 09120000000

ایزو ۱۷۰۲۵ (استاندارد ایزو صلاحیت آزمایشگاه های انجام دهنده آزمون و کالیبراسیون)

ایزو ۱۷۰۲۵ (استاندارد ایزو صلاحیت آزمایشگاه های انجام دهنده آزمون و کالیبراسیون)

ایزو 17025
ایزو ۱۷۰۲۵

ایزو ۱۷۰۲۵ یک استاندارد بین‌المللی است که الزامات کلی برای صلاحیت آزمایشگاه‌های آزمایش و کالیبراسیون را مشخص می‌کند. گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ توسط سازمان بین‌المللی استاندارد ایزو معرفی شد. صدور ایزو ۱۷۰۲۵ (اخذ ایزو ۱۷۰۲۵- گرفتن ایزو ۱۷۰۲۵) برای همه سازمان‌هایی که تست و کالیبراسیون را انجام می‌دهند، صرف‌نظر از اینکه ایزو چیست و چه پیچیدگی دارد عملیاتشان قابل‌اجرا است.

eiqm baner333
contact eiqm

ایزو ۱۷۰۲۵ چیست؟

ISO 17025:2017 جنبه‌های مختلف عملیات آزمایشگاهی، از جمله الزامات فنی برای تجهیزات، روش‌های آزمایش و پرسنل، و همچنین الزامات مدیریت کیفیت، مستندسازی و بهبود مستمر را پوشش می‌دهد. همچنین آزمایشگاه‌ها باید رویه‌هایی را برای بررسی داخلی نتایج و رسیدگی به شکایات و عدم انطباق‌ها ایجاد کنند.

در صورتی که سوالی دارید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید.
برای مشاوره رایگان با تلفن های ۳۳۴۴۷۷۶۵-۰۲۳ و ۳۳۴۴۷۷۶۶-۰۲۳ تماس بگیرید.

گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ چیست؟

گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ یک استاندارد مهم برای آزمایشگاه‌های آزمایش و کالیبراسیون است؛ زیرا چارچوبی را برای اطمینان از صحت و سازگاری نتایج آزمایشگاهی ارائه می‌دهد. این استاندارد در سطح جهانی شناخته شد و به ایجاد اعتماد در نتایج تولید شده توسط آزمایشگاه‌ها کمک می‌کند.

مزایای صدور ایزو ۱۷۰۲۵ برای آزمایشگاه‌ها عبارت‌اند از:

کیفیت بهبودیافته نتایج: اخذ ایزو ۱۷۰۲۵ یک رویکرد سیستماتیک برای عملیات آزمایشگاهی ارائه می‌دهد و به اطمینان از اینکه نتایج دقیق و قابل‌اعتماد به طور مداوم تولید می‌شود کمک می‌کند.
اعتبار افزایش‌یافته: آزمایشگاه‌هایی که دارای گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ هستند دارای سطح شناخته شده‌ای از صلاحیت، بی‌طرفی و سازگاری هستند. این امر باعث افزایش اعتبار و شناخت آنها در بازار می‌شود.
افزایش اعتماد به نتایج: این استاندارد چارچوبی را برای آزمایش و کالیبراسیون از نظر فنی شایسته ارائه می‌دهد که به افزایش اطمینان در نتایج تولید شده توسط آزمایشگاه کمک می‌کند.
بهبود رضایت مشتری: گرفتن ایزو ۱۷۰۲۵، احتمالاً نیازهای مشتری را برآورده می‌کنند و نتایج دقیق و قابل‌اعتمادی ارائه می‌دهند.
مزیت رقابتی: صدور ایزو ۱۷۰۲۵ می‌توانند با نشان‌دادن تعهد خود به کیفیت و شایستگی فنی، مزیت رقابتی در بازار خود کسب کنند.
در نتیجه، دریافت گواهینامه ۱۷۰۲۵ یک استاندارد حیاتی برای آزمایشگاه‌های آزمایش و کالیبراسیون است؛ زیرا به اطمینان از دقت، بی‌طرفی و سازگاری نتایج کمک می‌کند. با اخذ و حفظ گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵، آزمایشگاه‌ها می‌توانند تعهد خود را به کیفیت نشان دهند، اعتبار خود را افزایش دهند و مزیت رقابتی در بازار خود کسب کنند.

متن استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵ با ویرایش ۲۰۱۷

ایزو ۱۷۰۲۵ الزامات مدیریتی و فنی را مشخص می‌کند که باید توسط سازمان‌های درگیر در تست و کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی برآورده شود. این شامل تمام الزامات موردنیاز برای نشان‌دادن اینکه سازمان از نظر فنی شایستگی دارد و قادر به تولید نتایج معتبر است، است.
این استاندارد برای اولین‌بار در سال ۱۹۹۹ معرفی شد. قبل از این تاریخ، هیچ استاندارد بین‌المللی پذیرفته شده‌ای برای سیستم‌های کیفیت وجود نداشت که بتواند مبنای مورد قبول جهانی را برای اعتباربخشی فراهم کند. اعتباربخشی بر اساس استانداردهای ملی بود.

متن استاندارد 17025

ایزو ۱۷۰۲۵ به زبان ساده

استاندارد ۱۷۰۲۵ به زبان ساده یک استاندارد بین‌المللی است که الزامات کلی برای صلاحیت آزمایشگاه‌های آزمایش و کالیبراسیون را مشخص می‌کند. چارچوبی برای ایجاد سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاه و صلاحیت فنی برای انجام آزمایش‌ها و کالیبراسیون‌ها فراهم می‌کند.

صدور ایزو ۱۷۰۲۵ تضمین می‌کند که سیستم مدیریت آزمایشگاه برای برآورده‌کردن الزامات استاندارد طراحی شد و آزمایشگاه از نظر فنی برای انجام آزمایش‌ها و کالیبراسیون‌هایی که برای آن معتبر است، صلاحیت دارد. فرایند صدور گواهینامه شامل ارزیابی کامل سیستم مدیریت آزمایشگاه، پرسنل، تجهیزات و روش‌های آزمایشگاهی است تا اطمینان حاصل شود که الزامات استاندارد را برآورده می‌کنند.

الزامات گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ چیست؟

ISO 17025 الزامات عمومی را برای صلاحیت آزمایشگاه‌های آزمایش و کالیبراسیون مشخص می‌کند. برای دریافت ایزو ۱۷۰۲۵، یک آزمایشگاه باید شرایط زیر را داشته باشد:
الزامات فنی: آزمایشگاه باید صلاحیت فنی، منابع و امکانات لازم برای انجام فعالیت‌های آزمایش و کالیبراسیون خود را داشته باشد. این شامل داشتن تجهیزات، روش‌های آزمایش و پرسنل مناسب است.
سیستم مدیریت: آزمایشگاه باید دارای یک سیستم مدیریت کیفیت مستند (QMS) باشد که تمام جنبه‌های عملیات آن از جمله پرسنل، تجهیزات، روش‌های آزمایش، اسناد و مدارک و بهبود مستمر را پوشش دهد.
الزامات پرسنلی: آزمایشگاه باید دارای پرسنلی شایسته، آموزش‌دیده و مجاز برای انجام وظایف محوله باشد.
تجهیزات: آزمایشگاه باید تجهیزات مناسب و به‌خوبی نگهداری و همچنین روش‌هایی برای کالیبراسیون، نگهداری و استفاده از آن داشته باشد.
الزامات روش آزمایش: آزمایشگاه باید روش‌های آزمایش مناسبی داشته باشد که برای هدف مناسب است و در صورت لزوم تأیید شده باشد.
مستندسازی: آزمایشگاه باید رویه‌ها، سوابق و گزارش‌هایی مستند داشته باشد که شواهدی از فعالیت‌ها و نتایج آن ارائه دهد.
الزامات کنترل کیفیت داخلی: آزمایشگاه باید روش‌های کنترل کیفیت داخلی را برای نظارت بر کیفیت نتایج آن و اطمینان از صحت و قابلیت اطمینان آنها داشته باشد.
بهبود مستمر: آزمایشگاه باید به طور مداوم عملیات و نتایج خود را با بازنگری و به‌روزرسانی منظم QMS و رویه‌های خود بهبود بخشد.

مراحل اخذ ایزو ۱۷۰۲۵

مراحل پیاده‌سازی و اخذ گواهینامه ۱۷۰۲۵ شامل موارد ذیل است:

  • آموزش الزامات استاندارد ۱۷۰۲۵
  • مستندسازی و پیاده‌سازی الزامات ۱۷۰۲۵
  • ممیزی اقدامات انجام شده
مراحل اخذ ایزو 17025

سازگاری استاندارد ۱۷۰۲۵ با استاندارد ۹۰۰۱

رعایت کلیه الزامات ایزو ۹۰۰۱ قبل از اجرا گرفتن ایزو ۱۷۰۲۵ مزایایی دارد. برای مثال، گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ دارای بندهایی است که مدیریت بافت سازمان، اهداف کیفیت، رهبری و اطلاعات مستند را آسان می‌کند. در نتیجه، آزمایشگاه شما می‌تواند از رویکرد فرایندی و تفکر مبتنی بر ریسک در بهبود کارایی عملیاتی استفاده کند.
هر دو گواهینامه ISO 17025 و گواهینامه ISO 9001 استانداردهای بین‌المللی هستند که الزامات سیستم‌های مدیریت کیفیت را تعیین می‌کنند. بااین‌حال، برخی از تفاوت‌های کلیدی بین این دو استاندارد وجود دارد.

ایزو ۱۷۰۲۵ در مقابل ایزو ۹۰۰۱

ISO 17025 به طور خاص برای آزمایشگاه‌ها است، درحالی‌که استاندارد ۹۰۰۱ می‌تواند توسط هر سازمانی اخذ شود.
صدور ایزو ۱۷۰۲۵ شامل الزامات خاصی برای مواردی مانند صلاحیت، امکانات و تجهیزات است، درحالی‌که گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ چنین الزاماتی ندارد.
ISO 17025 یک الزام برای اعتباربخشی توسط بسیاری از نهادهای اعتباربخشی است، درحالی‌که ISO 9001 چنین نیست.
بنابراین، درحالی‌که شباهت‌هایی بین گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ و ۹۰۰۱ وجود دارد، تفاوت‌های کلیدی نیز وجود دارد. سازمان‌ها باید قبل از اجرای سیستم مدیریت کیفیت، به‌دقت در نظر بگیرند که کدام استاندارد برای آنها مناسب است.

مزایای اخذ استاندارد ۱۷۰۲۵

مزایای اخذ ایزو ۱۷۰۲۵ برای آزمایشگاه‌ها شامل افزایش اعتماد به نتایج آنها، افزایش اعتبار و تشخیص، بهبود کیفیت و دقت نتایج، و رویکرد سازگارتر و کارآمدتر به عملیات آزمایشگاهی است.
گرفتن ایزو ۱۷۰۲۵ یک استاندارد حیاتی برای آزمایشگاه‌های آزمایش و کالیبراسیون است و نقش مهمی در اطمینان از صحت و اطمینان نتایج در صنایع مختلف از جمله مراقبت‌های بهداشتی، نظارت بر محیط‌زیست، غذا و نوشیدنی و بسیاری موارد دیگر ایفا می‌کند. با اخذ ایزو ۱۷۰۲۵، آزمایشگاه‌ها می‌توانند تعهد خود را به کیفیت و شایستگی فنی نشان دهند و مزیت رقابتی در بازار خود کسب کنند.

مرکز ملی تأیید صلاحیت ایران ۱۷۰۲۵

NACI  یا مرکز ملی تأیید صلاحیت ایران، به‌عنوان مرجع اعتباردهی AB که در واقع عضو IAF است تحت نظارت سازمان استاندارد ایران فعالیت می‌کند.

مرکز ملی تأیید صلاحیت ایران برخی استانداردهای مهم نظیر گواهینامه ۹۰۰۱، گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱، گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱، گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ و….که توسط IAF تأیید صلاحیت شده است را صادر می‌کند.

برای اخذ ایزو ۱۷۰۲۵ تحت صلاحیت ایران می‌توانید با مجموعه ما تماس بگیرید تا به‌صورت تخصصی مشاوره لازم به شما داده شود.مشاوره رایگان
شما می‌توانید با تکمیل فرم زیر، قبل از سفارش گواهینامه ایزو، از مشاوره رایگان کارشناسان EIQM استفاده نمایید.