پیکسـی!

قالب چند منظوره پیکسی، یکی از بهترین و بی نظیرترین قالب های وردپرسی است که تاکنون منتشر شده است، با قالب پیکسی دیگر نگران حال و هوای سایتتان نباشید!

تلفــن: 09120000000

ایزو ۱۰۰۰۶ (مدیریت کیفیت پروژه ها)

ایزو ۱۰۰۰۶ (مدیریت کیفیت پروژه ها)

گواهینامه ایزو 10006
گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۶

ایزو ۱۰۰۰۶ به‌عنوان مدیریت کیفیت پروژه‌ها شناخته می‌شود. گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۶ برای حفظ و اطمینان از کیفیت در تولید مدیریت فرایند پروژه‌ها برای همه گروه‌های صنایع سیاست خاصی دارد. بااین‌حال، اخذ ایزو ۱۰۰۰۶ و گرفتن ایزو ۱۰۰۰۶ گاهی اوقات مشکل‌ساز است. چرا که برای تکمیل الزامات کیفیت پروژه خود باید دانش کافی از گواهینامه ایزو داشته باشید. صدور ایزو ۱۰۰۰۶ به شما راهنمایی می‌کند تا کیفیت پروژه خود را بهبود ببخشید.

eiqm baner333
contact eiqm

ایزو ۱۰۰۰۶ چیست؟

ایزو ۱۰۰۰۶ توسط کمیته فنی lSO/TC 176 “مدیریت کیفیت و تضمین کیفیت پروژه” با هدف ارائه راهنمایی برای مدیریت کیفیت در پروژه ها تدوین گردید. در این استاندارد شما شاهد دستورالعمل های خاص مدیریت کیفیت هستید که هر پروژه صرف نظر از پیشینه آن مانند بزرگ، کوچک، بلند مدت، کوتاه مدت، فردی، گروهی، محیطی، صنعتی نیاز به بهبود مستمر در کنار صدور گواهینامه های ایزو دیگر دارد.

ISO 10006 را می توان برای هر سازمانی که پروژه ها را انجام می دهد صرف نظر از اندازه، شکل، گردش مالی، موقعیت جغرافیایی و غیره اعمال کرد.استاندارد ۱۰۰۰۶دو جنبه دارد:

 • فرآیند پروژه
 • محصول پروژه

هر دو جنبه تاکید می کنند که دستیابی به اهداف کیفیت لازم به بررسی کارشناسانه دارد.

گرفتن ایزو ۱۰۰۰۶ فقط به راهنمای مدیریت پروژه ختم نمی‌شود بلکه راهنمایی در اجرایی کردن الزامات فرایندهای مرتبط با ISO 21500 را هم پوشش می‌دهد.

در صورتی که سوالی دارید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید.
برای مشاوره رایگان با تلفن های ۳۳۴۴۷۷۶۵-۰۲۳ و ۳۳۴۴۷۷۶۶-۰۲۳ تماس بگیرید.

گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۶ چیست؟

گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۶ اولین گواهینامه حرفه ای و معتبر بین المللی است که بر پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت پروژه متمرکز است. بر خلاف سایر گواهینامه های مدیریت پروژه، گرفتن ایزو ۱۰۰۰۶ تنها بر ایده “بهترین عملکرد” ​​در مدیریت پروژه ها تمرکز نمی کند، بلکه به صراحت بر روی پیاده سازی و استانداردسازی فرآیندهای مدیریت پروژه تمرکز دارد.

با استفاده از متدولوژی ISO 10006 می توانید به کارایی بالاتری بخصوص در زمینه های یکپارچه سازی سیستم ها، پروژه های پیاده سازی، برنامه های بودجه، مدیریت پورتفولیو و مدیریت پروژه ها از هر نوع دست یابید.

می‌توان گفت که این گواهینامه عمدتاً برای کمیته های مدیریت پروژه، مشاوران، مدیران پروژه، صاحبان فرآیندهای شرکت کننده در پروژه ها و مدیران کیفیت در نظر گرفته شده است.

آخرین ورژن ۱۰۰۰۶

ISO 10006:2017 دستورالعمل هایی را برای کاربرد مدیریت کیفیت در پروژه ها ارائه می دهد. بدانید آخرین نسخه استاندارد ۱۰۰۰۶ فقط در رابطه با راهنمای مدیریت پروژه نیست. چون که ISO 10006:2017 به مفاهیم “مدیریت کیفیت در پروژه ها” و “سیستم های مدیریت کیفیت در پروژه ها” در ورژن جدید خود می پردازد. 
 آخرین نسخه ۲۰۱۷:ISO 10006 برای پروژه‌های کوچک، بزرگ، کوتاه‌مدت، بلندمدت، گروهی، انفرادی، صنعتی، زیست‌محیطی و انواع دیگر کاربرد دارد. با این استاندارد در واقع راهی برای ساده کردن تحلیل پروژه های بزرگ و رقابتی وجود دارد.

اخرین ورژن ایزو 10006

ایزو ۱۰۰۰۶ به زبان ساده

استاندارد ۱۰۰۰۶ برای سازمان‌هایی که روی پروژه‌هایی با پیچیدگی‌های مختلف، کوچک یا بزرگ، کوتاه یا طولانی کار می‌کنند و یا حتی پروژه‌های فردی تا بخشی از یک برنامه یا مجموعه پروژه‌ها، در محیط‌های مختلف، و صرف نظر از نوع محصول و خدمت کار می‌کنند، کاربرد دارد.

گرفتن ایزو ۱۰۰۰۶ هدف جلب رضایت طرف های ذینفع پروژه از طریق معرفی مدیریت کیفیت در پروژه ها این امر دارد و می‌تواند نیاز به تنظیم دستورالعمل متناسب با یک پروژه خاص داشته باشد.

متن استاندارد ایزو ۱۰۰۰۶ با ویرایش ۲۰۱۷

ISO 10006:2003 جایگزین ISO 10006:1997 شده است. گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۶ با گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ سازگار است. همچنین در کنار این استانداردها می‌توان گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه IMS و ایزو ۱۰۰۰۲ (رسیدگی به شکایات) و ایزو ۱۰۰۰۴ (رضایتمندی مشتریان) را اخذ نمود.

اخذ این استانداردها در کنار هم موجب بهبود مستمر در فرایندهای پروژه می‌شود. همچنین اخذ ایزو ۱۰۰۰۶ به‌عنوان ابزاری استراتژیک برای مدیر پروژه و در پروژه‌های حرفه‌ای در دنیای تجارت و رقابتی امروز استفاده خواهد شد.

الزامات ایزو ۱۰۰۰۶

 • بررسی فرایندهای کیفیت پروژه سازمان
 • تمرکز بر جذب کردن رضایت مشتریان
 • استفاده از مشارکت مردمی در پروژه ها
 • رهبری و مدیریت در امر الزامات مدیریت کیفیت پروژه‌ها از طریق استفاده بهینه از منابع انسانی یا HRM
 • بهبود رویکرد سیستماتیک مجموعه
 • رویکرد واقعی به تصمیم گیری جهت انتخاب مطلوبترین راه برای کیفیت برتر
 • تلاش در مسیر بهبود ماندن برای پیشرفت متداوم و ارتقای سازمان با سیاستهای روز توسط کارشناسان سازمان

مراحل اخذ ایزو ۱۰۰۰۶

مراحل پیاده سازی و اخذ گواهینامه‌‌ ۱۰۰۰۶ شامل موارد ذیل می‌باشد:

 1. آموزش الزامات استاندارد ۱۰۰۰۶
 2. مستندسازی و پیاده سازی الزامات ۱۰۰۰۶
 3. ممیزی اقدامات انجام شده
 4. صدور گواهینامه از مراجع صدور معتبر
مراحل اخذ مدیریت کیفیت پروژه

تفاوت بین  ISO ۹۰۰۱ و ۱۰۰۰۶ ISO چیست؟

گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ (سیستم مدیریت کیفیت) در سطح بین‌المللی به‌عنوان استاندارد برتر مدیریت کیفیت جهان شناخته شده است. استاندارد ایزو ۹۰۰۱ که توسط سازمان پیده سازی شده است، به عنوان یک دارایی ارزشمند برای سازمان شما از دید مشتریانتان محسوب می‌شود.

هدف از اخذ ایزو ۹۰۰۱، کمک به شرکت‌ها در تأمین الزامات قانونی و نظارتی مربوط به محصول در عین رسیدن به برتری در خدمات است. این استاندارد می‌تواند در کل سازمان برای بهبود عملکرد یا در یک سایت، کارخانه یا بخش خاص مورداستفاده قرار گیرد. اگر برنامه ‌ای برای بهبود عملکرد سیستم خود دارید پیشنهاد می‌شود با مشاوران EIQM در این رابطه مشاوره بگیرید.

در قسمتهای بالاتری از این مقاله گفتیم گرفتن ایزو ۱۰۰۰۶ راهی  است برای درک مدیریت کیفیت در پروژه ها و درک سیستم های مدیریت کیفیت در پروژه ها در کنار راهنمایی‌هایی که در مورداستفاده از مدیریت کیفیت در پروژه‌ها ارائه می‌دهد.
در نتیجه گرفتن گواهینامه های ذکر شده هم به صورت مجزا برای شرکت شما ارزشمند است و اعتبار شما را بین کارمندان و حتی مشتریان خاریجتان بالا می‌برد هم اینکه اگر در کنار یکدیگر اخذ شوند موجب افزایش قدرت شما برای نفوذ در ارگان‌های خاص برای ارائه پروژه و یا توزیع محصولاتتان می‌شود.

مزایای اخذ ایزو ۱۰۰۰۶ چیست؟

 1. امکان بازاریابی بهتر و افزایش فروش را فراهم می‌کند.
 2. بهبود مستمر در کیفیت پروژه حاصل می‌شود.
 3. گرفتن ایزو ۱۰۰۰۶، تصویر شرکت و سهم بازار از یک پروژه کسب‌وکار را افزایش می‌دهد.
 4. رضایت مشتری با اطمینان از کیفیت و ایمنی، کارمندان و سایر افراد مرتبط با پروژه حاصل می‌شود.
 5. پیروی از راهنمایی‌های اصولی، هزینه اضافی کسب‌وکارها را کاهش می‌دهد.
 6. صدور ایزو ۱۰۰۰۶ باعث صرفه‌جویی در زمان و خدمات کارآمدتر می‌شود.

اجرا کردن استاندارد گواهینامه ۱۰۰۰۶ چه مزیتی دارد؟

راه نفوذ در موفقیت شما این است که همه چیز را طبق راهنمایی الزامات پروژه مدیریت و اجرا کنید. این قوانین و مقررات ایزو ۱۰۰۰۶ برای هر سازمانی صرف‌نظر از موقعیت جغرافیایی، گردش مالی، اندازه، شکل و غیره قابل‌اجرا است.

آخرین نسخه‌های صدور ایزو ۱۰۰۰۶ رویکردهای مختلفی را اتخاذ کرده‌اند که مسیرهای چرخه PDCA را در نظر می‌گیرند. PDCA همچنین به‌عنوان (Plan Do Check Act) شناخته می‌شود. این ایده به پیشرفت مداوم در مدیریت فرایند برای سازمان شما کمک می‌کند.

هر دو فرایند پروژه و محصول پروژه دو جنبه از گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۶ هستند. هر دو به اهداف کیفی دست می‌یابند و مسئولیت‌های مختلف مرتبط با مدیریت را انجام می‌دهند.

گرفتن ایزو ۱۰۰۰۶ در کنار ایزو ۱۰۰۰۲

سازمان‌هایی که با پروژه‌های متعدد سروکار دارند باید نگران کیفیت و ارتقای آنها باشند؛ بنابراین، اخذ گواهینامه ISO 10002 را در کنار گواهینامه بهبود پروژه که با مشتریان زیادی سروکار دارد در موفقیت را باز می‌کند. با کمک آن شما مزایایی را به دست می‌آورید که هرگز نداشته‌اید.

مدیریت کردن پروژه‌های مختلف به تنهایی سخت است. بااین‌حال، رویکرد صحیح به شرکت شماکمک می‌کند تا با بهترین سرعت عمل کنید و  پایداری در مدیریت مؤثر هر روش را امکان‌پذیر کنید.

مجموعه‌ای از فعالیت‌های هماهنگ وجود دارد؛ بنابراین، آماده‌سازی و اجرای درست آنها نیاز به ظرافت دارد. درحالی‌که گرفتن ایزو ۱۰۰۰۶ را پذیرفته‌اید، شرکت شما در ازای آن مدیریت پروژه عالی را گسترش می‌دهد.

سازمان‌هایی با انواع یا اندازه‌های مختلف نیاز به گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۶ برای نفوذ به نیازهای مختلف شما دارند. راهنمایی درست از سوی مدیریت شرکت شما به کارمندانتان نشان‌دهنده تصدی عالی است.

در گواهینامه ISO 10006 چه بندهایی وجود دارد؟

با اخذ ایزو ۱۰۰۰۶ نتایج زیر را به دست می‌آورید:

 •  سیستم‌های مدیریت کیفیت در پروژه‌ها
 • مسئولیت‌های مدیریت در پروژه‌ها
 • سیستم‌های مدیریت منابع در پروژه‌ها
 • تحقق محصول یا خدمات در پروژه‌ها
 • اندازه‌گیری، تجزیه‌وتحلیل و بهبود در پروژه‌ها
بندهای ایزو 10006

کاربردی ترین مواردی که با سیستم مدیریت کیفیت پروژه‌ دریافت می‌کنید

راهنمایی نحوه عملکرد با پروژه

کل فرایند توسعه پروژه شما بارها و ایده‌های زیادی را برای ثبت‌نام به همراه دارد. برای تأثیرگذاری هر مرحله، در عوض به راهنمایی مناسب نیاز دارید. درحالی‌که ویژگی‌های پروژه را دنبال می‌کنید، با آن مزیتی به دست می‌آورید.

اصول مدیریت کیفیت در پروژه‌ها

تعامل مشتریان، تمرکز بر مشتریان، ارزیابی عالی از مدیریت شما و سایر فعالیت‌ها تحت پروتکل‌ها قرار می‌گیرند. با کمک صدور گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۶، شرکت شما در ازای آن مزایای بزرگی به دست می‌آورد.

 فرایندهای مدیریت کیفیت پروژه

رویکرد فرایند و بهبوددر مدیریت روابط و موارد دیگر تحت پروتکل‌های مدیریت کیفیت پروژه قرار می‌گیرند. با هر مرحله شما نیاز به اطمینان کامل در مورد موفقیت شرکت خود دارید.

یک طرح درجه یک برای پروژه

طرح مناسب برای شما وجود دارد. بااین‌حال، ارزیابی عالی پروژه‌ها در گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۶ وجود دارد. با هر قدم، موفقیت بزرگ و مطمئن برای شما وجود خواهد داشت.

فرایند پیاده‌سازی بعد از صدور ایزو ۱۰۰۰۶

هم سازمان پروژه و هم سازمان مبدأ باید زمینه را در نظر بگیرند که با اخذ ایزو ۱۰۰۰۶ سیستم‌های مدیریت کیفیت پروژه را عملی کنند. برخی مسائل داخلی و خارجی می‌تواند بر توانایی پروژه برای دستیابی به نتایج پروژه موردنظر تأثیر می‌گذارد.

در کنار صدور ایزو ۱۰۰۰۶ درنظرگرفتن مسائل داخلی و خارجی که می‌تواند سیستم مدیریت کیفیت پروژه را تحت‌تأثیر قرار دهد شامل موارد زیر است:

 1.  درک نیازها و انتظارات اشخاص ذی‌نفع
 2. ایجاد یا اتخاذ فرایندهای مدیریت کیفیت پروژه لازم برای دستیابی به پروژه موردنظر نتایج
 3.  تعیین ریسک‌ها و فرصت‌های مربوط به فرایندهای پروژه و خروجی‌های برنامه‌ریزی‌شده

ویژگی‌های اصلی مدیریت کیفیت پروژه‌ها

 • فازهای منحصربه‌فرد و غیرتکراری متشکل از فرایندها و فعالیت‌ها هستند.
 • درجاتی از ریسک و عدم اطمینان دارند.
 • انتظار می‌رود بعد از اخذ ایزو ۱۰۰۰۶ آنها نتایج کمی مشخص شده را در پارامترهای از پیش تعیین شده ارائه دهند.

به‌عنوان‌مثال، پارامترهای مرتبط باکیفیت؛

آنها تاریخ شروع و پایان را در چارچوب هزینه و محدودیت منابع مشخص شده برنامه‌ریزی کرده‌اند.

خروجی‌هایی دارند که می‌تواند یک یا چند واحد از یک محصول یا خدمات باشد.

اصول مدیریت کیفیت پروژه‌ها

اصول مدیریت پروژه قواعد اساسی است که برای مدیریت موفق پروژه ها باید رعایت شود. استفاده درست از زمان و هزینه های مناسب برای  پیاده سازی پروژه ها تنها مربوط به کارشناسان و متخصصین حوزه مدیریت پروژه نمی‌شود.

بلکه مهندسان و کارشناسان در حوزه پیاده سازی پروژه های مختلف، می توانند با فراگیری مفاهیم مدیریت پروژه‌ها باعث بهبود و کنترل کیفیت پروژه های مختلف شوند. از جمله این اصول که باید رعایت گردد :

 • ساختار رسمی مدیریت پروژه
 • حمایت و تعهد به پروژه سرمایه گذاری شده
 • اهداف و نتایج روشن و عینی
 • مستندسازی نقش ها و مسئولیت های
 • تغییر جهت قوی و بهتر شدن مدیریت
 • در این مرحله پیشنهاد می‌شود که استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰ (مدیریت ریسک) را  جهت پیشگیری از ضررهای احتمالی سازمان اخذ بفرمایید.
 • قابلیت های تحویل ارزش بالغ
 • بررسی عملکرد مدیریت
 • طرح ارتباطی و جذب مشتری


مشاوره رایگان
شما می‌توانید با تکمیل فرم زیر، قبل از سفارش گواهینامه ایزو، از مشاوره رایگان کارشناسان EIQM استفاده نمایید.