پیکسـی!

قالب چند منظوره پیکسی، یکی از بهترین و بی نظیرترین قالب های وردپرسی است که تاکنون منتشر شده است، با قالب پیکسی دیگر نگران حال و هوای سایتتان نباشید!

تلفــن: 09120000000

استعلام گواهینامه ایزو

استعلام گواهینامه ایزو

استعلام گواهینامه ایزو
استعلام گواهینامه ایزو

استعلام گواهینامه ایزو را به‌منظور کسب اطمینان از اصالت گواهینامه صادر شده انجام می‌دهند. کارفرمایان، شرکای تجاری و مشتریان به دلایل مختلفی درخواست استعلام گواهینامه‌های شما را دارند. گواهینامه نامعتبر یا تقلبی، اعتبار مجموعه شما را زیر سؤال می‌برد؛ به همین دلیل هنگام اخذ گواهینامه ایزو، باید از معتبر بودن مرجع صدوری که به آن مراجعه کرده‌اید و گواهینامه‌هایی که صادر می‌کند، مطمئن شوید. برای آشنایی با نحوه استعلام انواع گواهینامه‌های ایزو، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

eiqm baner333
contact eiqm

iso چیست؟

iso چیست؟ سازمان بین‌المللی استاندارد ایزو (ISO) یک نهاد مستقل بین‌المللی است که آن را با هدف تعیین معیارهای ایمنی و کیفیت و ترویج استانداردسازی فعالیت‌ها و صنایع مختلف در سراسر جهان تاسیس کرده‌اند. استانداردهای ایزو چارچوب‌ها، دستورالعمل‌ها یا الزاماتی برای تضمین کیفیت، سلامت، ایمنی و سایر پارامترهای مهم ارائه می‌کنند.

صنایع مختلف استانداردهای ایزو را اخذ می‌کنند تا معیارهای استاندارد بین‌المللی را برای کیفیت، ایمنی و غیره اجرا کنند. همچنین به مشتریان و همکارهای یک کسب‌وکار اطمینان می‌دهند که ادعای مجموعه مورد نظر در مورد سطح تولیدات و خدماتش از اعتبار کافی برخوردار است.

برخلاف تصور عمومی، خود سازمان ایزو برای استانداردهایی که منتشر می‌کند، گواهینامه صادر نمی‌کند. این مراجع صدور هستند که ممیزی را انجام می‌دهند و برای استانداردهای iso گواهینامه صادر می‌کنند. به همین دلیل هنگام دریافت گواهینامه ایزو، باید از معتبر بودن مرجع صدور مورد نظر مطمئن شوید.

در صورتی که سوالی دارید؟ با کارشناسان ما تماس بگیرید.
برای مشاوره رایگان با تلفن های ۳۳۴۴۷۷۶۵-۰۲۳ و ۳۳۴۴۷۷۶۶-۰۲۳ تماس بگیرید.

دریافت ایزو

استانداردهای جهانی ایزو و انطباق با الزامات آن‌ها مبادلات بین‌المللی کالا و خدمات را آسان می‌کند. همچنین سبب توسعه همکاری در حوزه‌ فعالیت‌های فکری و علمی، فناوری و اقتصاد می‌شود. این مزایا کسب‌وکارها را علاقه‌مند به دریافت گواهینامه‌های معتبر ایزو در زمینه‌های مختلف می‌کند. در ادامه اقدامات لازم برای دریافت گواهینامه ایزو را بررسی می‌کنیم:

 • تخصیص منابع برای صدور گواهینامه
 • تجزیه ‌و تحلیل مشکلات و اهداف شرکت
 • توسعه و ممیزی داخلی سیستم
 • انجام پیاده‌سازی به‌صورت حضوری یا غیرحضوری
 • ممیزی خارجی توسط مرجع صدور در صورت نیاز
 • دریافت گواهینامه

CB چیست؟  

همان‌طور که گفتیم خود ایزو برای استانداردهایی که منتشر می‌کند، گواهینامه صادر نمی‌کند. این مراجع صدور (Certification Body) یا به اختصار CBها  هستند که با توجه به الزامات تعیین شده توسط سازمان بین‌المللی استاندارد، گواهینامه ایزو صادر می‌کنند.

مرجع صدور گواهینامه (CB) یک شخص ثالث مستقل است و با صدور گواهینامه برای یک کسب‌وکار نشان می‌دهد مجموعه مورد نظر از استانداردهای تعیین شده توسط ایزو پیروی می‌کند. مراجع صدور می‌توانند خدمات زیر را به شرکت‌ها ارائه کنند:

 • انجام و ارائه گزارش ممیزی که جزئیاتی در مورد نتیجه ارزیابی و در صورت لزوم، هرگونه شکاف بین الزامات استاندارد و نحوه عملکرد سازمان ارائه می‌دهد.
 • صدور گواهینامه‌ها که به‌صورت هم‌زمان یا بعد از تکمیل فرایند ممیزی صورت می‌پذیرد.

بررسی اعتبار مراجع صدور (CBها)

سازمان بین‌المللی استاندارد به کسب‌وکارها توصیه می‌کند پیش از ثبت درخواست برای دریافت گواهینامه ایزو، از اعتبار مرجع صدور مورد نظر خود مطمئن شوند، چرا که گذراندن یک فرایند دقیق صدور گواهینامه به سود خود کسب‌وکارها خواهد بود.

برای کسب اطمینان از اعتبار مراجع صدور ابتدا باید یک تصویر گواهینامه نمونه از CB مورد نظر درخواست و سپس مشخصات مرجع صدور و مرجع اعتباردهی (AB) را از روی گواهینامه پیدا کنید. در نهایت باید به وب‌سایت مرجع اعتباردهی مراجعه و نام مرجع صدور موردنظر خود را جستجو کنید. اگر نام مرجع صدور مورد نظر در لیست نهاد اعتباردهی ثبت نشده باشد، گواهینامه معتبر نیست.

AB چیست؟

همه مراجع صدور (CBهای) فعال در کشورهای مختلف باید تحت نظارت یک نهاد اعتباربخشی بالادستی (Accreditation Body) یا به اختصار AB قرار بگیرند. CBها اعتبار خود را از نهاد اعتباربخشی بالادستی‌ای که تحت نظارت آن هستند می‌گیرند؛ بنابراین گواهینامه‌هایی معتبر هستند که تحت اعتبار یک AB جهانی صادر شده باشند. مراجع اعتباربخشی را به دو دسته تقسیم می‌کنند:

برای بررسی اعتبار CB مورد نظر (با توجه به این که تحت اعتبار کدام یک از مراجع اعتباربخشی فوق فعالیت دارد) باید همان‌طور که گفته شد، نام و اطلاعاتش را در وب‌سایت‌ ABهای فوق ‌بررسی کنید. در بخش‌های بعدی توضیح مختصری درباره هریک از این مراجع اعتباردهی می‌آوریم.

نهاد اعتباربخشی IAF

مجمع بین‌المللی اعتباربخشی (IAF) علاوه بر مرجع صدورهای مستقل، به عنوان نهاد بالادستی مراکز اعتباربخشی ملی نیز عمل می‌کند. وظیفه اصلی این نهاد توسعه یک برنامه واحد جهانی برای ارزیابی انطباق با گواهینامه‌های ایزو است تا به این ترتیب هم از کسب‌وکارها و کارکنان آن‌ها و هم از مشتریان حمایت کند.

اکثر نهادهای اعتباربخشی ملی زیرمجموعه IAF هستند. IAF بر فعالیت‌های نهادهای اعتباربخشی ملی نظارت می‌کند تا اطمینان حاصل کند آن‌ها هنگام ارائه اعتبار به CBها، استانداردهای لازم را رعایت می‌کنند. برای مثال مرکز ملی تأیید صلاحیت ایران (NACI) که تحت نظارت سازمان استاندارد کشور فعالیت می‌کند، یک مرجع اعتباردهی (AB) ایرانی است که عضو IAF است.

نهاد اعتباربخشی ASCB

سرویس اعتباردهی شرکت‌های صدور گواهینامه یا ASCB یکی دیگر از نهادهای معتبر بین‌المللی و بزرگ‌ترین مرجع اعتباربخشی خصوصی در سطح جهان است. این نهاد اعتباردهی تاکنون بیش از ۲۳۰ شرکت صدور گواهینامه ایزو (CB) را تأیید صلاحیت کرده است و به دلیل حفظ یکپارچگی، ارائه راهکارهای عملی و بی‌طرفی خود مورد تأیید سازمان‌های مختلف در سطح بین‌المللی است.

استعلام گواهینامه ایزو

نحوه استعلام گواهینامه ایزو

شما نمی‌توانید صرف داشتن هولوگرام، مهر برجسته، امضا و غیره از اعتبار یک گواهینامه مطمئن شوید. نحوه استعلام گواهینامه‌های مختلف ایزو، بسته به مرجع اعتباردهی آن‌ها متفاوت است. شما می‌توانید اطلاعات دقیق را در این باره از کارشناسان مرجع صدور مورد نظرتان دریافت کنید، اما مراحل کلی استعلام ایزو شامل موارد زیر است:

 1. چک‌کردن مرجع صدور
 2. بررسی کد گواهینامه
 3. چک ‌کردن تاریخ
 4. بررسی کد  QR
 5. بررسی اطلاعات گواهینامه در سایت مرجع صدور

در ادامه با نکات مهم در فرایند کلی بررسی اصالت یک گواهینامه آشنا می‌شویم.

چک‌کردن مرجع صدور

همان‌طور که پیش‌تر توضیح داده شد، در گام اول باید اعتبار CB را بررسی کنید. قبل از هر چیز مطمئن شوید نام مرجع صدور مورد نظرتان در سایت نهاد بالادستی درج شده است.

بررسی کد گواهینامه

تمامی گواهینامه‌های صادر شده باید در سایت مرجع صدور کد رجیستر آنلاین اختصاصی داشته باشند؛ چک کنید کد گواهینامه شما در سایت مرجع صدور ثبت شده باشد.

چک ‌کردن تاریخ

همه گواهینامه‌های ایزو اعتبار سه‌ساله دارند. باید مطمئن شوید از زمان صدور گواهینامه بیش از سه سال نگذشته باشد، در غیر این صورت گواهینامه فاقد اعتبار است.

بررسی کد  QR

بررسی و تأیید اعتبار کد QR درج شده روی گواهینامه یکی از راه‌های مهم برای کسب اطمینان از معتبر و اصل بودن گواهینامه است. (البته همه شرکت‌ها از QR کد استفاده نمی‌کنند، اگر QR کد روی گواهینامه درج نشده بود، موارد دیگر را استعلام بگیرید.)

بررسی اطلاعات گواهینامه در سایت مرجع صدور

تمامی اطلاعات مربوط به شرکت شما (نام، آدرس، دامنه فعالیت، تاریخ، کد و غیره) باید در سایت مرجع صدور ثبت شده و قابل رویت باشد.

جمع‌بندی

گواهینامه نامعتبر یا تقلبی، اعتبار مجموعه شما را زیر سؤال می‌برد. صرف داشتن هولوگرام، مهر برجسته، امضا و غیره نمی‌توانید از اعتبار گواهینامه‌ها مطمئن شوید. روش‌های مختلفی برای مطمئن شدن از اصالت یک گواهینامه وجود دارد؛ از جمله چک ‌کردن اعتبار مرجع صدور، بررسی کد گواهینامه، چک ‌کردن تاریخ، بررسی کد  QR و بررسی اطلاعات گواهینامه در سایت مرجع صدور.

سوالات متداول

مهم است به یاد داشته باشید که استعلام اعتبار گواهینامه ایزو تنها یک ابزار است و در نهایت باید بازخورد و نظرسنجی‌های مستقل، تحقیقات اضافی و ارزیابی‌های مستقلی که مربوط به سازمان صادر کننده گواهینامه هستند را درنظر بگیرید.

چرا به استعلام اعتبار گواهینامه ایزو نیاز داریم؟

استعلام اعتبار گواهینامه ایزو به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که گواهینامه مربوطه از یک سازمان معتبر صادر شده است و مطابق با استانداردهای لازم است.

آیا استعلام گواهینامه ایزو هزینه‌ای دارد؟

بسته به سازمان صادرکننده گواهینامه و روش استعلام اعتبار، ممکن است هزینه‌ای برای استعلام گواهینامه ایزو وجود داشته باشد. برخی از سازمان‌ها این خدمت را رایگان ارائه می‌دهند، در حالی که دیگران ممکن است هزینه‌ای را برای استعلام درخواست کنند.

چگونه می‌توانم گواهینامه ایزو را استعلام کنم؟

برای استعلام گواهینامه ایزو، شما می‌توانید به روش‌های زیر اقدام کنید:
۱.     مراجعه به وبسایت سازمان صادرکننده گواهینامه
۲.     تماس با سازمان صادرکننده گواهینامه
۳.     استفاده از سامانه‌های استعلام آنلاین

چه اطلاعاتی برای استعلام گواهینامه ایزو نیاز است؟

اطلاعات مورد نیاز برای استعلام گواهینامه ایزو ممکن است بسته به سازمان صادرکننده متفاوت باشد. عموماً اطلاعات زیر ممکن است درخواست شود:
۱.     نام سازمان
۲.     شمارتماس
۳.     کد گواهینامه
۴.     تاریخ صدور گواهینامه
۵.     استاندارد مربوطه به گواهینامه

از کجا گواهینامه ایزو بگیریم؟

اولین نکته‌ای که برای دریافت گواهینامه انواع استانداردها باید به آن توجه داشته باشید این است که گواهینامه‌ای معتبر است که از مراجع صدور تحت اعتبار IAF  یا ASCB  صادر شود. پیش از عقد قرارداد و دریافت گواهینامه حتما بررسی کنید که نام مرجع صدور در لیست منتشر شده در سایت نهادهای نام‌برده قابل مشاهده باشد؛ در غیر این صورت گواهی فاقد اعتبار خواهد بود.

دومین نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که برای دریافت خدمات مشاوره یا صدور باید به دفتری مراجعه کنید که دارای پروانه و مجوز رسمی دولتی در آن حیطه باشد تا امکان پیگیری و استیفای حقوق در صورت بروز هر گونه مشکل برای شما محفوظ بماند.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی جهت دریافت گواهینامه ایزو معتبر می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان مجموعه EIQM CET از طریق تماس با ما بهره ببرید.


مشاوره رایگان
شما می‌توانید با تکمیل فرم زیر، قبل از سفارش گواهینامه ایزو، از مشاوره رایگان کارشناسان EIQM استفاده نمایید.